SW na kreslení PCB

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

SW na kreslení PCB

#1 Příspěvek od mc-vlada »

Zdravím všechny. Mám prosím prosbičku. Potřebu nakresli PCB mám tak 2-3x do roka a to většinou zvládnu v ruce. Vzhledem k tomuto nemá absolutně smysl pokukovat po komerčním SW. Skusil jsem free Formica, bohužel mám 60 součástek a free umožňuje 40. Tak jsem skusil podle Amara 9/2011 japonský free produkt MBE. Bohužel, ani po několika hodinách s použitím překladače a návodu se mi nepodařilo najít, jak vkládat objekty-součástky. Jelikož neumím anglicky, mohl by mi někdo poradit, jak to v programu MBE učini, případně jiný free program, který je méně omezený než Formica a hlavně je v češtině nebo k němu existuje český manuál?

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od PabloX »

Skus Eagle - www.cadsoft.de
Free verzia ma obmedzenu velkost dosky iba rozmerovo.
Manual mas tu www.pablox.net/download/eagle35cz.rar

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

SprintLayout 5.
Není to sice úplně zadarmo, ale cena je víc než dobrá na to co to umí. Já jsem s ním spokojený, dělat s ním můžeš prakticky okamžitě, ovládání intuitivní.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Já mám vyzkoušené tohle.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#5 Příspěvek od mc-vlada »

Zatím děkuji, doporučené vyzkouším. Věřím, že je dobrej i ten Sprint Layout, ale za 1200,- pokud ho potřebuju teoreticky 1x za rok je přepych.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#6 Příspěvek od mc-vlada »

Tak že jsem vyzkoušel Eagle, bohužel jsem z návodu nepochopil, jak vytisknout samotný plošný spoj bez obrysů a popisů součástek. V DipTrace mám zase problém s některými propoji, při propojování součástek pomocí route manual mi to propojuje prostě špatně, a nemám návod v češtině. Fakt nejlepší zkušenost mám s Formicou, ale platit 4000,- za nejlevnější verzi pro velice občasné použití nehodlám. Ještě se po něčem poohlédnu, ale vidím to tak, že to namaluju klasicky ručně. Prostě jednoduchý program pro návrh PCB bez nutnosti dlouhého učení použití, nastavení, nebo alespoň s laikovi pochopitelným manuálem asi neexistuje.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Nebude , ani v jiných oblastech ... Používám DT , ale než po půl roce zase vše najdu ... A těch 300 bodů se nezdá , je málo . :( Využívám to alespoň tak , že hlavně inegráče s roztečemi zadám a vytisknu , zbytek domaluju .

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

mc-vlada píše:Tak že jsem vyzkoušel Eagle, bohužel jsem z návodu nepochopil, jak vytisknout samotný plošný spoj bez obrysů a popisů součástek.
Tak, že si ty hladiny, které nechceš zobrazovat a tisknout, vypneš.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

mc-vlada píše:... V DipTrace mám zase problém s některými propoji, při propojování součástek pomocí route manual mi to propojuje prostě špatně, a nemám návod v češtině. ...
Nemáš? Tak si ho stáhni! http://www.diptrace.com/books/tutorial_cz.pdf

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#10 Příspěvek od Milan_F »

Ještě vyzkoušej ten Sprintlayout. Při občasnym malování hlavně oceníš jeho velice intuitivní ovládání.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

mc-vlada píše:Tak že jsem vyzkoušel Eagle, bohužel jsem z návodu nepochopil, jak vytisknout samotný plošný spoj bez obrysů a popisů součástek.
Je to jednoduché, ale nejdříve napiš, do čeho chceš exportovat...jestli do obrázku, nebo třeba do postscriptu.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Na to bych se tě musel zeptat , jaký je pro další postupy rozdíl ? Chce (např i já) vytisknout obrazec holých spojů a zrcadlově .

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Formica 4.40
Poté co jsem se naučil pracovat s Formicou, se nějak nedokážu přeučit na Eagle. Celá jejich filozofie je diametrálně odlišná.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od stepa »

BOBOBO píše:Na to bych se tě musel zeptat , jaký je pro další postupy rozdíl ? Chce (např i já) vytisknout obrazec holých spojů a zrcadlově .
Jedno je přes tlačítko Export a druhé je přes CAMProcessor. Přišlo mi zbytečné vypisovat obě metody, když ani nevím jeslti do jedné z nich chce exportovat :? A o tom, že to chce zrcadlově nepsal ani slovo. Ale když je zájem o obě...

Takže máme otevřený soubor .BRD...

Varianta obrázek:
*Předpokládám bílé pozadí návrhu desky
*Nejprve vybereme hladiny, které chceme mít na obrázku v VIEW-DISPLAY/HIDE LAYERS...
*FILE-EXPORT-IMAGE
*Položka file-vytvoříme cestu k souboru a soubor samotný. Když náhodou tohle používám, tak ukládám do PNG.
*Položka monochrome zajistí barevné, či ČB provedení(zaškrtnuto)
*Resolution nastavuje rozlišení DPI
*Area vybírá oblast obrázku...Full-nejmenší možná plocha, kde jsou obsaženy všechny viditelné prvky a Window-viditelná oblast v okně Eaglu
*Klik na OK a obrázek je na daném místě

*Zrcadlení nutno udělat v nějakém SW na úpravu obrázků...zvládne i Malování ve Windows.

Varianta Postscript:
*File-Cam Processor
*Položka OUTPUT-DEVICE...vybereme v roletce PS
*Položka OUTPUT-FILE...vybereme cestu k souboru a soubor samotný, kam se má motiv uložit. nezapomeneme napsat i s příponou .ps
*V položce Style zatrhneme MIRROR(zrcadlení) a pos. Coord, položka FILL PADS(vyplň plošky) zajištuje vyplnění otvorů, většinou se nechává nezatrženo...lépe se vrtá, zůstane v plošce otvor
*Vpravo v okně zatrháme hladiny, které chceme aby byly vidět
*Klikneme na tlačítko PROCESS JOB a motiv se nám uloží tam kam jsme vybrali
*Ještě je možné si pohrát s položkou OFFSET, kde se nastavuje umístění motivu na stránce A4

Snad jsem na něco nezapomněl...
Naposledy upravil(a) stepa dne 03 říj 2011, 12:53, celkem upraveno 1 x.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

A co varianta třetí Print? 8O

Odpovědět

Zpět na „Poradna“