Jak používat tavidlo?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

Jak používat tavidlo?

#1 Příspěvek od css »

Prosím o radu, jak prakticky pracovat s tímto dávkovačem tavidla? Asi mé mozkové buňky po týdenní práci již přestávají fungovat :D , ale opravdu jsem nepřišel na to, jak se s tím funguje. Pouzdro vypadá jako injekční stříkačka, ale je bez jakéhokoliv pístu, pouze navrchu je jakési červené víčko (odnímatelné) a dole odšroubovatelná neprůchozí červená tryska.

Asi jsem už úplně mimo, ale fakt nevím, co s tím :(

Děkuji
Přílohy
096-0808.jpg
(29.01 KiB) Staženo 76 x
Naposledy upravil(a) css dne 15 říj 2011, 16:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#2 Příspěvek od ok1xgi »

Uplne jednoduse. Z injekcni strikacky tam das pist. Kdyz jsem delali s uBGA, nasazovali jsme upilovanou injekcni jehlu. Delka cca 1cm a prumer tusim 0,5. Jinak i bez toho...
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#3 Příspěvek od css »

Aha děkuju za odpověď. Tak nějak naivně jsem předpokládal, že za tu cenu (a navíc když to pochází z USA a ne od Wongů) to bude kompletní výrobek a ne opět dodělej doma. No nic, píst seženu a doufám, že se s tím bude aspoň dobře pájet, chci to vyloženě na SMD součástky.

Dík ještě jednou

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#4 Příspěvek od ok1xgi »

Jde to luxusně !!!!!!!
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#5 Příspěvek od dj_rizek »

Sis mel precist popis toho vyrobku nez ho koupis,tohle neni na primy pouziti ale vklada se do vytlacovaci pistole(obdoba pistole na silikon akorat mensi) na konec se nasroubuje jehla bez spice(pripadne klasicka injekcni jehla s ubrousenou spickou do rovna s nejakym prumerem aby to slo vytlacovat-pouzivame zelenou a myslim ze i hnedou).Jinak postup jak pise ok1xgi.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Kup si v lékárně pár inzulínek a tlustých jehel. Z inzulínky kleštěmi sundáš tu tenkou jehlu, kouskem hadičky přepustíš tlakem na ten pseudopíst a tahem za píst inzulínky tavidlo, přes kousek bužírky nasadíš tlustou jehlu a máš výrazně pohodlnější dávkování.
Michal

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#7 Příspěvek od Mysteri »

A na čo to chceš používať :roll: V práci kolegovia okolo mňa s tým smradia a ja pri rovnakej práci to nepotrebujem... A to používame ,,bezolovo". :wink: Čo tak začať používať kvalitný cín /sú také aj PbFree/, prípadne používať pastu? Mimochodom, to zas moji kolegovia nevedia...,radšej zamorujú.... :wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

css píše:Tak nějak naivně jsem předpokládal, že za tu cenu (a navíc když to pochází z USA a ne od Wongů) to bude kompletní výrobek a ne opět dodělej doma.
Než tady začneš příště nadávat, tak si zjisti co sis koupil :roll:

Používají se na to dispenzery, jsou 2 druhy co vím:
http://www.gt-ecs.cz/produkty/prislusen ... jeci-pasty
http://www.seapraha.cz/?action=show_pro ... s_id=10690

S tím prvním se lépe manipuluje a mám s ním více citu a druhý je klasická pistole jako pro různé tmely, ale menší.

Jinak tyhle tavidla se používají spíše pro opravy SMD a nebo pájení BGA. Pro prvnotní pájení SMD je to zbytečné používat...tavidlo je obsažené už v pájecí pastě.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od Sesi »

Mysteri: v práci jsme tavidlo používali hodně, i když byla používaná Pb-free pájka("cín") kvalitní. Třeba když se na desce několikrát přepajovaly SMD součástky(zkoušení při vývoji, opravy), tak s Pb-free pájkou se to bez přidání tavidla neobešlo - proti olovnaté se pak už tolik nerozlévá, s tavidlem ano. Případně výměna integráčů(do nějaké rozumné velikosti, kdy to jde ručně) s tavidlem jde také mnohem líp.
Používali jsme tedy konkrétně toto: http://www.ges.cz/cz/gelove-tavidlo-na- ... 13376.html a práce s tím byla perfektní. Když je tavidlo kvalitní, je to na práci opravdu znát.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#10 Příspěvek od css »

Takže zkušenost s tavidlem je (až na to nevyhovující balení) prostě skvělá! :) Tavidlo jsem přetlačil do injekční stříkačky a podle vašich rad ho používám spolu se zabroušenou injekční jehlou, pomocí níž vždy nanesu malou "tečku" na pájený pad a poté umístím součástku. Zapájel jsem několik stovek SMD (vel. 1206) odporů a kondenzátorů a několik SMD integráčů, mikropáječka ERS-50, pájka Sn60Pb40 tl. 0,7mm, pájitelnost vynikající, tavidlo se pěkně rozlije pod celou plošku součástky, odpařuje se poměrně pomalu, takže člověk nepájí ve stresu, že mu tavidlo zmizí za sekundu jako kalafuna, prakticky není cítit, nebo jen velmi omezeně, takže vřele doporučuji :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“