D/A převodník

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

D/A převodník

#1 Příspěvek od p1p4 »

Ahoj. Protože už opravdu nevím, co mám dělat, píšu sem.
Postavil sem D/A převodník s obvodama CS8416 a AD1853. Po počátnečních problémech už hraje. Hraje krásně.
Ale šumí, a nemůžu přijít na to proč. Levej kanál šumí víc, a to už opravdu nechápu. Přikládám schému.

Jako napájení mám pro dig. LM317 (3,3 a 5V) a pak ještě nízkošumovej stab. od AD. Pro analog. mam taky nízkošum. staboš, rovněž od AD (všechno je to v datasheetu AD1853).

Plošňák je oboustranej s polygonama, digitální (na většině plošňákuz obou stran) a analogová zem (na zbytku, tam kde má být) oddělená přes cívku ve feritku (ve schématu L1, viz datasheet).

Poradíte mi prosím, co s tím ? Možnost měření je omezená, příští týden to ale snad vezmu do školy na spektrák..
Přílohy
schema.png
(21.75 KiB) Staženo 204 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Zkus dát na napájení tantalový kond, přímo na nohy švábu Ucc a GND. A to jak na dig i analog větev. Napájej to třeba z druhé strany desky nabo přímo na ty šváby...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#3 Příspěvek od frantajetel11 »

No ještě tam u tý 8416ky vidím, že máš připojený A a D země obě na Dig. zem - i v datašítu píšou, že by měly bejt spojený pod čipem = potom nechápu na co je tam ta tlumivka :?: Pokud je nemáš spojený, tak máš blbě schéma :wink:

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od p1p4 »

spojený to mám. Tantal odpoledne koupím a uvidím. Teď sem zkoušel odpojit všechny napětí kromě analogovýho pro to ADčko. A šumí. Takže problém bude asi jen tady => nízkošumovej stabilizátor asi tak nízkošumovej není :/

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Co tam máš osazeno? Nedávej tam LM78xx ani 79xx, zkus spíš TL431 jako referenci doplněný externím tranzistorem pro posílení proudové zatížitelnosti (do 100mA se dá samotná TL431 použít jako přesná "zenerova dioda") nebo něco podobného, běžné integrované stabce jsou příliš velké šumáky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od p1p4 »

Mám tam 7815 a 7915 (zdroj pro výstupní filtry), a z toho 7815 to cpu do nízkošumovýho staboše ADP3303-5

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Ty 78xx a 79xx vyhoď co nejdál umíš a dej tam TL431 s proudovým boosterem. Klidně můžeš použít i low noise operák s TL431 jako referencí a výkonovým trandem jako proudovým boosterem - ale vyhni se těm 78/79-kám...!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od p1p4 »

celej zdroj (2trafa, jedno pro analog, druhý pro tikitál + ty staboše) mam na samostatný desce, takže daleko to je. Zkusim teda přes víkend co to udělá. Jen doplním, že sem jednou zkoušel dát místo analogovýho zdroje 3 tužkovky, a šumělo to stejně (všechny ostatní napětí sem nechal).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Nechce se mi věřit , že by to dělaly zdroje .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Neříkám, že to tutově dělají, ale fakt je že stábly 78xx/79xx to dělat MŮŽOU. Už jsem se s tím setkal, měl jsem pocit že mi někdo otevřel dveře k moři, když jsem stavěl preampík RIAA, jenže na vině byly stábly - nekoupil jsem je u svého obvyklého obchodníka, ale na blind v krámě, kde jsem se později dověděl, že vše u nich pochází "vod Chobota". Po výměně IO stáblů za "diskrétní" s operákem a TL431 jako referencí byl klid.

Další možností silného šumu je kmitání citlivých struktur s velkým zesílením vinou mizerného blokování napájení - chtělo by to vošklivoškopek aspoň do 25MHz a juknout se na výstup...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Důležitý je, jak máš zapojenej výstup. Na první pohled je vidět, že je symetrickej, takže píchnutí přímo do zesu asi nebude to pravý. V katlistu je za to připojenej dif. zesilovač a dolní propust.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od p1p4 »

Tohle je schéma samotnýho převodníku, kterej NENÍ napájenej přímo z těch 78xx a 79xx. Ten je jak sem psal napájenej z ADP3303-5.
Na výstupu mam ten dif. zesilovač jak je v datasheetu, ten je napájenej přímo z těch 7815 a 7915. Když mu ale na vstup nic nedám, tak je v klidu, bez šumu.

Jinak ve zdroji mam všechny zdroje zablokovaný 100nF Wima kondíkem (takovej ten červenej) a k tomu paralelně 10uF elyt. A na plošňáku pak znova všude 100nF (mam to v SMDčku, kondy jak nejblíž to šlo). Nechtěl sem to sem dávat, ale dám sem aj plošňák, návrh v eaglu (nemam teď foťák abych to vyfotil).
Přílohy
pcb.JPG
(98.63 KiB) Staženo 88 x
Naposledy upravil(a) p1p4 dne 04 lis 2011, 11:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tenhle problém tady už někdy byl. Nevěřím ale tomu, že je to napájením, to bude nějaká systémová chyba.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od p1p4 »

Zkusil sem ty tantaly, přímo na staboš a na šváb na nohy. Žádná změna.

Jaká by tu mohla být ta "systémová" chyba ? CS8416 je nastavenej do HW master módu, hodiny 256x fs, deemfáze zapnutá, formát dat I2S. Takže tohle samotný na šum by mít vliv nemělo.

Pak to ADčko má nastavený vstupní formát dat rovněž I2S, deemfáze vypnutá (je přece zapnutá v tom CSku..), sample rate 192kHz, mute off, vstupy pro procesorový řízení jsou přes 10k na dig. zem.

Oba obvody jsou společně resetovaný z procesoru, kterým se nastavuje i vstup recieveru CS8416.

Nevím, co je špatně :(

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Nevím jak máš zapojeny zdroje,
ale zkusil bych odpojit +3V3 ANA přímo na konektoru (pokud má společnou zem s +5V ANA, to by nemělo být). Pak ještě propojit pin 6 a pin 23 na CS8416. (Nebo rovnou na konektoru SL1 vyhodit +3V3 ANA a připojit na něj +3V3 DIG.)
Pokud je +3V3 ANA opřeno proti AGND, tak ti pin 6 na CS8416 lítá v oblacích...
Naposledy upravil(a) Cust dne 04 lis 2011, 21:12, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“