poraïte k problematice fri￾ák

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
autojacek

poraïte k problematice fri￾ák

#1 Příspěvek od autojacek »

Už asi rok nám nejde rotaèní fritéza DE LONGHI.Je mi líto to vyhodit,protože byla celkem drahá.Komplet jsem to rozebral a vyèistil(maso).Tipuji,že by to tøeba mohla být tepelná pojistka,což by asi byla ta nejjednodušší závada.Jelikož jsem ale naprostý elektrolaik-nevím,jak zjistit funkènost té pojistky.Našel jsem na ní tyto parametry-SEFUSE SF 226E 94/0 TF 227stupòù C 10A 250V.Mohl by mi nìkdo poradit?Taky bych rád vìdìl,kde se taková pojistka dá eventuálnì koupit a kolik to mùže stát.Kdyby byl nìkdo až tak laskav a napsal nìco i k možným závadám fri￾ákù,bylo by to super.Pøedem díky všem,kteøí najdou svùj drahocenný èas a dokáží poradit tìm,kteøí si udìlají radost tím,že nìco opraví a nepodpoøí konzum vyhozením staré vìci a koupí nové....S pozdravem Autojacek.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od brtnik »

Funkènost pojistky lze ovìøit "šlusmetrem", ohmetrem nebo tøeba jen baterkou a žárovkou. Pokud je v poøádku, mìla by být vodivá. Koupit se dá tøeba tady: http://www.ame.cz/?param=fullresult&li=d
Fritézy mají stejné závady a problémy, jako ostatní tepelné domácí spotøebièe, kromì uvedené pojistky je to nejèastìji vlivem vlhkosti a pøechodového odporu vypálený spoj v konektorech (fastonech), prasklý, svaøený èi vyhøátý kontakt v termostatu, spálená kontrolka, pøepálená èi ulomená pøívodní šòùra (Flexo), nìkdy i pøepálené topné tìleso. Doporuèuji po opravì zkontrolovat pøívod a spojení kovových souèástí s ochranným vodièem (lidovì uzemnìní) - první je bezpeènost!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

nejen na dobírku

#3 Příspěvek od Hill »

tyhle pojistky mívají všichni slušní prodejci kuchyňských spotřebičů. Podle toho, kdo jim ji dodal, může stát 8 peněz, jako 20 peněz.
Hlavně si dobře okoukni, jak je připojená a hlavně, jak jsou zajištěné vývody proti zkratu na kostru.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od cabernet »

Ja som tepelnú poistku kúpil nedávno v predajni s elektronickými súčiastkami. Zaplatil som 30 Sk.

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#5 Příspěvek od tibi »

nemyslim ze by tam davali jednorazovu tepelnu poistku! a co tam vobec nejde?mozes nat vadny termostat ci samotne popne teleso na to vsetko tistaci ohmeter.treba zmerat okruh a budes v tom mat jasno:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Tibi: tak to si nemysli. Je to tepelný spotřebič schopný způsobit požár, proto tam ta nevratná pojistka je. Věř mi.
Vypadá jak tantalový kondík s axiálními vývody.
Zapomeneš nalít olej a zapneš - a je po ní. Konečně časem se unaví a rozpojí i bez zjevné příčiny.

Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 70
Registrován: 03 bře 2005, 01:00

#7 Příspěvek od karas »

Tibi:Každej friťák má nevratnou tepelku a ještě jednu vratnou. . Vyměn ji a uvidíš. Ale bez toho ohmmetru se ale asi neobejdeš.

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#8 Příspěvek od tibi »

ta poistka je tam akurat nato dobra ak zliha termostat tak to vypne ale navzdy :wink:

Uživatelský avatar
ok1umb
Příspěvky: 74
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: okr. Kladno

#9 Příspěvek od ok1umb »

Moc to nedělám, ale přesně jak napsal HILL. Hodně zdaru.
Zdravím Míra UMB

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Každej termostat (bimetalovej ) se časem unaví a vypíná při vyšší teplotě. Ta koncová teplota se postupně zvyšuje, až se vypálí ta tepelná ochrana - Tavná pojistka. Takže, i když je to sebevětší šmejd, aspoň by Ti neměl způsobit škodu na okolí.
Někdy ty tavný pojistky jsou součásti vinutí transformátorku v napaječích a dost krát se mi už stalo, že se tepelná pojistka přerušila i bez příciny hned po zapnutí do zásuvky.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“