Výběr levných LED diod na aukro.cz

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Výběr levných LED diod na aukro.cz

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdravím!

Máte někdo zkušenosti s levně nabízenými LED diodami na aukro.cz..Chci si udělat nekolik výrobků, ve kterých bude třeba více diod (Led žárovka, led lišta), na tyto výrobky padne nespočítatelně mnoho led, a tak se také musí brát hodně ohled na cenu, která je v příp. nabídek na aukru dosti příznivá..

Máte někdo nějáký zkušenosti s těmito led? Životnost? Svítivost?svítějí dobře, hodně? Teplota barvy je dobrá????

Jedná se konkrétě o tyto nabídky:

http://aukro.cz/presna-led-dioda-bila-5 ... 83696.html

http://aukro.cz/presna-led-dioda-bila-5 ... 86646.html

http://aukro.cz/100-kusu-superjasne-5mm ... 78202.html

Příp. můžete mě někdo z těchto nabídek nějákou doporučit. Nemáte to někdo ověřené, jak dobře svítí?

děkuji předem Jirka

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Už jen termín "přesná LED dioda" by mě donutil k zamyšlení.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Nejspíš má přesně načasovanou životnost a 100000h to nebude. :D

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

svítí krátce ale intenzivně

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#5 Příspěvek od ok1xgi »

Vyroba je LITE-ON Taiwan
http://www.liteon.com/index.aspx (sypanej čaj)
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Kup si je sám na ebayi, na Aukru ti to stejně někdo jen přeprodá s přirážkou. Nastav proud se značnou rezervou proti specifikovanému a něco s tím i nasvítíš. Nebo si kup rovnou hotové LED žárovky, za tu ceny se s tím nevyplatí dělat, jen vyměň předřadný kondenzátor za nižší kapacitu (menší proud ledkami) na odpovídající napětí, přes ledky dej transil, ať netrpí špičkami a svítíš. Světlo je většinou hnusně studené, mám je na schodišti, kde mi je to jedno, svící se krátce a často se rozsvící/zhasíná, čili nic pro úsporky. Na delší svícení v interiéru to kvůli barvě světla není hodno doporučení.
Michal

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#7 Příspěvek od feliz_navidad »

Jestli to chceš místo žárovky, zkus třeba tohle: http://www.dealextreme.com/p/20w-3200k- ... -18v-81837 Nehnal bych to ale až do těch 20W...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

feliz_navidad: s tou bych se neodvážil jít ani na 5W :wink:
CZJKP1: na co přesně ty LEDky chceš? S LEDkama jsem toho co se týče osvětlení týče dělal poměrně dost a došel jsem k názoru, že jsou dobré maximálně jako dekorační osvětlení, bodové osvětlení nebo "podsvětlení" (příp. orientační atp.).
Tu z třetího odkazu bych nebral vůbec - jen 24°, ta druhá je studená bílá + celkem malý vyzařovací úhel (= nebrat), ta první totéž co druhá, pouze ještě menší vyzařovací úhel - 15°.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#9 Příspěvek od feliz_navidad »

10W při dobrém, zdůrazňuji dobrém, chlazení úplně v pohodě :wink:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od AmarokCZ »

feliz_navidad: "v pohodě" znamená co přesně? Jaká je asi tak teplota čipu a tím pádem i výsledná životnost? Datasheet ta LEDka radši nemá, takže těžko říct...
Nicméně za 11$ je to na pokusy lepší než nějaká "značková" za desetinásobnou cenu.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#11 Příspěvek od feliz_navidad »

Při 10W a teplotě chladiče 35C je teplota přechodu cca 80-85C. To u značkové LED odpovídá nějakým 20000 hodinám, tady to bude zcela jistě míň, ale pořád je to nedůležitá hodnota. Za dva roky bude situace u LED zase úplně jiná a na účely, které jí tazatel chtěl, ho přežije. Pokud ji ovšem nezničí nadměrným proudem...

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jnd »

Upřímně řečeno LEDky z Aukra bych mimo značkových (objevují se tam např. Cree) nebral ani zadarmo. Z eBay nebo DX je to dost podobné. Bílé jsou na tom nejhůř, protože bývají ošizené nekvalitním fosforem, životnost pár týdnů až měsíců (víc jen když máš štěstí) při jmenovitém příkonu, přičemž barva se často mění a u každé LED jinak. Kromě toho účinnost těchto noname je dost mizerná, u malých LED se často přehání nejen svítivost, ale i parametry jako proud nebo příkon. Obecně lze říct že tzv. "0,5 W power LED" v běžných malých pouzdrech 5 mm či 8 mm prostě nemají šanci odvést teplo. Čerpám hlavně ze zkušeností a testů na zahraničních fórech, např. toto téma candlepowerforums.com

Tedy kupovat levné LED se nevyplatí, rčení že nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci tady platí obzvlášť.


Pokud to chceš něco na osvětlení, co má nějaký ten rok vydržet, tak určitě doporučuju koupit značkové výkonové LED či moduly-pevné pásky, nikoli obyč. metráž, z renomovaných obchodů, vyplatí se hlavně kvůli své efektivitě (nejlíp kolem 100 lm/W a více) a z pohledu svítivost/cena.

Konkrétně můžu doporučit Bridgelux ve Farnellu, stačí dát hledat BXRA*, mají tam k nim i takové objímky na upevnění MOLEX a reflektory LEDIL.
Předtím jsem koupil jako první modul Huye Jann 15 W v TME a zatím slouží dobře (páskový modul - jemnější stíny), i když jeho parametry dnes už nejsou výhodné. Všiml jsem si, že tam teď mají nové moduly i LED od japonců Citizen, je to v sekci optoelektronika - moduly LED a dále dioda LED - diody LED výkonné. Osobně jsem nezkoušel, ale vypadají solidně. Všechny výše uvedené mají bohatý výběr několika kategorií podle teploty barvy a výkonu či typu pouzdra.
Mimo to jsou obecně uznávané LED Cree, např. série XP-G nebo XM-L, ale ty jsem tady nezkoušel kupovat.

Pokud chceš víc rozprostřené světlo, tak kup radši víc párwattových LED a dej to na hliníkovou kolejnici, předimenzované chlazení jim velmi svědčí. Malé 5 mm LED se ve větším množství nevyplatí a podle mého názoru je dost těžké sehnat kvalitní a opravdu svítivé typy jako Nichia, hlavně u nás.

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jnd »

Ještě k tomu prvnímu odkazu, prodejce má napsáno typ Avago, datasheet vede na úplně jiný typ Lite-On, konkrétně 3 mm červená, což je podezřelé.

Druhý odkaz vede skutečně na Avago, což je snad stále kvalitní značka (bývalý Agilent, předtím HP), ale jak je vidět účinnost nic moc: 11,2 lm/W, přepočítáno z typických údajů.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od AmarokCZ »

jnd: 11lm/W (1.6%) bych spíš nazvýval průserem a ne jen "nic moc".
Třeba Rebel má účinnost přes 10% a obyčejná Čínská LEDka kolem 7%.

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jnd »

AmarokCZ: To máš samozřejmě pravdu, ale beru to v rámci těch 5 mm LED, na ně to ujde, pořád lepší než noname šrot z eBay, pokud je tento originál :D
Naposledy upravil(a) jnd dne 10 lis 2011, 20:02, celkem upraveno 3 x.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“