ATX zdroj LC-8400BTX, spalena vystupna tlmivka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

ATX zdroj LC-8400BTX, spalena vystupna tlmivka

#1 Příspěvek od rnbw »

Dostal sa mi do ruk ATX zdroj LC-8400BTX. Cela vystupna tlmivka (spolocna pre +5V, +12V a -12V) je cierna. Vinutia vsak nie su prerusene ani navzajom skratovane a zdroj funguje. Co si mam o tom mysliet? Ze by to len niekto viac zatazil (je to akoze 400W, ale realne vyzera tak na 250W)?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

taky už jsem na podobný jev narazil, prostě až příliš poddimenzované

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Takze to necham tak, nie je to chyba ale vlastnost :D Pripadne mozem zvysit otacky ventilatora, mozno to bude stihat chladit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Tak mi to nedalo a zacal som sa v tom rypat. Osciloskop odhalil nechutne zvlnenie na 5V vetve (vidiet tam obdlznik tak 50mVpp). Elyty su OK.

Tlmivku som vybral a zmeral indukcnost vinuti. 12V aj -12V vinutia ukazuju ~21uH, 5V vinutie ~1,5uH - pri porovnani s inym zdrojom to priblizne sedi - tam maju 12V vinutia priblizne 10x vacsiu indukcnost ako 5V.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ta tlmivka sa extremne hreje - staci zdroj na chvilu zatazit zatazou 30W a tlmivka na dotyk pali (a smrdi), napriek tomu, ze na nu fuka ventilator.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Neni proseknutá některá dioda?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Diody som meral (ked som mal tlmivku vonku, tak bola dobra prilezitost), su OK. Teraz som meral aj priebehy pred tlmivkou, je tam slusny obdlznik - porovnaval som s inym zdrojom (iny typ) a je to skoro rovnake...
Přílohy
lc-8400btx_2.jpg
12V vetva pred tlmivkou - zataz (5V/DIV, 5us/DIV)
(23.49 KiB) Staženo 101 x
lc-8400btx_1.jpg
12V vetva pred tlmivkou - naprazdno (5V/DIV, 5us/DIV)
(20.81 KiB) Staženo 147 x

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#8 Příspěvek od milous2 »

Zdravím. Měl jsem (ještě mám) AT zdroj z PC 386,který měl také černou tlumivku.Nejprve jsem si myslel,že je to tak černě smaltovaný drát protože zdroj fungoval,ale při dotyku tlumivkou mezi závity jiskřilo(velmi jemně)jako VF napětí. Při pohledu za světla to není patrné.Ten smalt je poškozený mezi závity uvnitř toroidu. Tlumivku jsem přemotal novým vynutím,ale tenkrát jsem o zdrojích nic nevěděl natož o směru vynutí cívek na toroidu.Bylo to hodně pokusů,ale nakonec se to povedlo.Zdroj je osazen IO uc38XX (42)nejsem si jistý,mám to zahrabaný,ale jednu věc mi to dalo.Ten zdroj je pravděpodobně "nezničitelný"pokud se týká zkratu na výstupu.Byl to takový předskokan a hrdina v mojich začátcích s PC zdroji.Ať se daří.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Tlmivku som previnul. A tiez sa prehrieva! Staci nejakych 20W zataze a je po chvili horuca...

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#10 Příspěvek od milous2 »

Pro rnbw: Po předělávce PC zdroje na reg. mi jeden tohle taky začal dělat.Tlumivka jen s jedním vynutím pro 12V větev a roztápí se i bez zatížení.Zčernat jsem ji nenechal.Na příčnu jsem nepřišel.Udělal jsem mu na krabičce fixkou křížek a ať si trucuje.Vzal sem jiný.Jen nevím jestli to dělal před zásahem.Byl vybrán z mnoha a na klemu zelená-černá se rozeběhnul.Je možné,že je načatá půlka dvojdiody jak zmiňuje Andrea,ale na test se zdá dobrá.Ale je test a test ,jak už tady bylo psáno,.dioda je mrška.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Skusim este tie diody vymenit a potom to uz asi zrusim na suciastky...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od breta1 »

Když už ses do toho dal, bylo by dobré opravdu zjistit v čem byl problém. Že by se při výrobě přimíchal materiálově nevhodný toroid? Několik zhořelých tlumivek jsem též viděl, ale včechny v AT, ne v ATX. Každopádně dej vědět, jak to dopadlo.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:Skusim este tie diody vymenit a potom to uz asi zrusim na suciastky...
jak máš přepnutý oscil. ? na DC nebo AC ? a je prostředek skutečně nula ?

pokud máš skutečně to co je vidět na osciloskopu za diodama, tak jsou v háji !
a taky jsou v čudu kondíky !

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

To bolo na AC. Pri DC sa to cele posunulo nad nulu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:To bolo na AC. Pri DC sa to cele posunulo nad nulu.
no to je právě potřeba napsat, kam a o kolik se to posunulo . . .
to co je tam vidět je pouze "zvlnění" a to je zavádějící . . .

udělej ještě dva obrázky v režimu DC s nastavením tak aby tam byla nula i špičky, potom se to bude lépe odhadovat . . .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“