Low level format

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Gringo_Joe píše:ciste ze zvedavosti: Jak je to u SCSI disku? Vetsina radicu ma v BIOSu (setupu) moznost udelat low-level format disku. Tam se asi nejedna jen o prepis nulami, nebo?
SCSI disky boli vzdy inteligentne. Tam sa disku len posle prikaz, aby sa naformatoval a on uz vsetko urobi sam.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#17 Příspěvek od petr_ »

Pravý low-level neuděláš. Ten se dnes dělá jen ve fabrice speciální hlavou - všimni si podlouhlého otvoru (přelepeného) na spodní straně. Klepání je následen neschopnosti přečíst servisní stopu. takže ti popisované metody nepomůžou.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#18 Příspěvek od Duvsan »

Čím je tá hlava iná? Je silnejšia (magneticky)? Nejak mi to nechce cez žalúdok, že kvôli demagnetizácii platni starobou sa musí celý HDD vyhodiť. To je trochu strelené. Či ako dnešná doba?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Ina je tym, ze ma presne externe navadzanie. Podla znaciek, ktore sa na platne zapisu pri vyrobe, sa potom navadza hlava disku pri pouzivani.

Starobou sa to demagnetizuje kedy? Po 10 rokoch nie, po 20 tiez, tak kedy?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Tak ako dôjde k strate tých (magnetických) synchronizačných stôp? A čo keď napr. papaláš prejde s notebookom vo fabrike cez zvarovňu (napr. bodovačky; priskočí si na niektoré pracovisko a ntb dostane dávku)? HDD má smolu, je zmazaný a nejde nanovo "nahrať"?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Bud sa mechanicky poskodi platna alebo hlava.
Magnetom sa disk neda zmazat, precitaj si o tom nieco na webe. Magnet, co by dokazal disk zmazat, by ho znicil mechanicky.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#22 Příspěvek od czatlantis »

no mně se teda jendou podařil úplně zrušit magnetem disk - přiložil jsem jej shora, když se ještě točil a pak už jenom klepal...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

Já jsem rozebrala pár desítek klepajících disků a většina měla na plotnách obtisknuté hlavy. Některé i víckrát, jak se od povrchu odrážely jako žabka na hladině rybníku.
Naposledy upravil(a) Andrea dne 11 lis 2011, 16:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#24 Příspěvek od MaTTo »

czatlantis píše:no mně se teda jendou podařil úplně zrušit magnetem disk - přiložil jsem jej shora, když se ještě točil a pak už jenom klepal...
Magnet spôsobi mechanicku havariu toho disku skôr ako zmazanie udajov z platni, staci aby sa hlava priblizila k platni viac ako by mala a je koniec .
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#25 Příspěvek od Duvsan »

Ja čo som videl, tam medzi hlavou a platňou bol kúsok mäkkého plastu, ktorý po tej platni kĺzal. A tá bez chybičky (aspoň vizuálne). Ramienko bolo permanentne pritláčané pružinkou.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

8O

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#27 Příspěvek od Eleman »

Říkají ti něco pojmy bezkontaktní zápis a snímání a vzduchový polštář? Měl by sis něco přečíst o principu a konstrukci pevných disků.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Eleman píše:Říkají ti něco pojmy bezkontaktní zápis a snímání a vzduchový polštář? Měl by sis něco přečíst o principu a konstrukci pevných disků.


Jo,přesně tak jak píšeš ! Sleduji po celou dobu debatu tohoto vlákna,no a Tys Mě předběhnul...Haha !
EXA

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#29 Příspěvek od Duvsan »

To som si myslel tiež. Až som videl disk kvalitne doškriabaný a ramienko permanentne na platni (pružinkou) a neskôr druhý disk práve rozobratý, ktorý mi na to dal odpoveď (tá plastová vložka). To viete, ako som na to čumel. Išlo o staré IDE. Dnes sa to možno robí inak.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#30 Příspěvek od procesor »

U hardiskov hlava je v kontakte s povrchom. Plávajúce boli z čias sálových počítacov, keď záznamová stopa mala v priemere aj 0,4m. Terajšie 2-3" znesú trenie pri tých malých obvodových rýchlostiach. Naveky však nie. Časom sa povrch zoderie aj vďaka mikroprachu.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“