Ovládání 7mi segmentu z PC

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Charriere
Příspěvky: 22
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

Ovládání 7mi segmentu z PC

#1 Příspěvek od Charriere »

Zdravím,

píšu aplikaci (C#, .NET), která bude počítat v BCD. Jde o prezentaci procesu. Chtěl bych výsledek zobrazovat na dvou 7mi segmentech. Tedy zobrazit číslice.
V podstatě bych rád poslal Byte (8 bitů reprezentujících dve číslice v BCD 23H = 00100011B) na nějaký port (USB nebo seriový přes redukci USB->Serial) a zobrazil na segmentech. Netuším, jaký obvod použít pro přijetí Byte a rozsvícení segmentů.
Pokouším se nastudovat FT232BM pro komunikaci s USB, ale raději se ptám, kdyby někdo podobnou věc už řešil. Google mi našel spoustu obvodů, kde se naprogramuje PIC a pak segmenty zobrazují cokoliv. Ale já to chci ovládat z PC.

Budu rád, když mě někdo odkáže na podobné řešení.
Děkuji.

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#2 Příspěvek od mat100 »

Ahoj

Odeslat data z PC je jedna věc, ale spracovat je pro zobrazení druhá. Pokud jsem si vědom, neexistuje žádný integrovaný obvod, který by byl schopen rovnou přijmout BCD kod a převést jej na LED segmenty. Jediným řešením bude procesor s programem, který dekoduje BCD a buďto bude rovnou ovládat LED segmenty (potřeba procesor s dostatečným počtem vývodů), nebo bude data předávat po sběrnici (zde je na výběr z několika druhů přenosů) řadiči .

Viděl bych to následovně:

PC - převodník USB/RS232 - procesor s usart - řadič/e - LED segmenty

S pozdravem Matěj

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#3 Příspěvek od nokijec »

FT232BM má režim BIT BANG,kdy se dá ovládat 8 linek jako vstupy a výstupy.Pak stačí použít běžné dekodéry BCD-sedmisegment.MH 7447,D147.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od bum »

Pokud budeš data načítat přímo počítačem jak píšeš tak na načtení dvou hodnot v BCD ti stačí jeden 4021 a programově si vše převedeš.Zobrazení na externích 7 segmentovkách můžeš pro změnu provést pomocí počítače a data pošleš pomocí 4094 na řadiče pro
7 segmentovky.Druhá a snažší možnost je pomocí uvedných IO 4094 doplněných o výkonové tranzistory například v pouzdru ULN2803 pokud budou mít 7 segmentové zobrazovače společnou anodu zobrazíš číslo přímo bez nutnosti řadiče 7 segmentovky v kodu BCD,zobrazení na monitoru PC je programově jednoduché.Podobné zapojení se čtyřmi 4094 jsem řešil když jsem potřeboval ovládat osm převodníků v BCD kódu 74154.Na komunikaci COM/USB používám již několik let hotový výrobek pouze jsem musel při jeho koupi vybrat takový co podporuje všechny I/O COM portu.

Uživatelský avatar
Charriere
Příspěvky: 22
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#5 Příspěvek od Charriere »

Dekuju za odpovedi.
O BIT BANG u FT232BM sem nevedel. Prave, jak dostat bity na vstup 7447 sem nevedel.
Vydam se tedy nejspis touto cestou.
Jeste nevim, jak to zapojit, takze dalsi napady nebo odkazy na zapojeni uvitam.

Uživatelský avatar
Charriere
Příspěvky: 22
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od Charriere »

bum: aha, takze navrhujes pouzit neco takovyho http://www.kabelmanie.cz/redukce-usb-na-com/ a pak jen obvod pripojit na vystupy seriovyho portu? Jdu se podivat na tu 4094.
Co ja potrebuju, je vyslat z PC cislo a zobrazit na dvou segmentech. Tedy do 99ti. Vic bych to nekomplikoval :)
Naposledy upravil(a) Charriere dne 17 lis 2011, 20:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od bum »

1) K té redukci USB/COM jak jsem psal jde o to aby redukce z USB/COM podporovala všechny I/O sériového portu nic jiného.

2) Pokud máš PC které má sériový port tak nepotřebuješ pro tu tvojí aplikaci žádnou redukci ale přímo budeš ovládat například tu 4094 výstupy sériového portu.Na ovládání stačí tři výstupní signály sériového portu.

3) Pokud máš PC které NEMÁ sériový port tak použiješ tu redukci USB/COM a například tu 4094 pak ovládáš stejně.

4) Na zobrazení dvou čísel 99 tak jak píšeš pokud NEPOUŽIJEŠ řadič pro ovládání 7 segmentovek v kodu BCD tak potřebuješ celkem DVĚ 4094 což není problém ovládat.Běžně ovládám čtyři a více 4094 současně ZAPOJUJÍ SE ZA SEBOU.Schéma zapojení čtyř 4094 pro ovládání jedním sériovým portem máš na uvedeném webu tento je www.mojeelektro.xf.cz

5) Pokud na ovládání dvou 7 segmnetovek pro zobrazení čísla 99 použiješ řadiče pro zobrazování číslic v kódu BCD tak potom ti stačí jedna 4094 dle typu řadiče 7 segmentovky.

Osobně bych to zobrazení číslic 99 při použití počítače řešil dvěmi 4094 doplněnými o výkonové spínací prvky například integrované obvody které pak budou rozsvěcet přímo uvedené 7 segmentovky.Náklady na uvedené integrované obvody nepřesáhnou ani 50Kč.

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#8 Příspěvek od mat100 »

To bum,

Máš perfektní webové stránky se zajímavými konstrukcemi.

Uživatelský avatar
Charriere
Příspěvky: 22
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od Charriere »

Opet dekuju za rady.
Nakonec to asi nebude tak slozity, jak se dopoledne zdalo :)

bum: muzu se zeptat, v jakem programu jsou udelany navrhy rozmisteni soucastek na obrazcich z tvych stranek? Ty 3D pohledy vypadaji moc dobre.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#10 Příspěvek od bastlir40 »

Návrhy jsou dělané ve 3D Eagle a POVRAY.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od bum »

Máš pravdu není to vůbec složité jde o jednoduché a primitivní zapojení, ohledně napsání programu to lze říci také.A k dotazu tvorby obrázků tak kolega ti odpověděl tyto návrhy zpracovává on.Přeji hodně zdaru ve stavbě a programování pokud budeš moct tak po dokončení pošli SS Vágner.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od bum »

Mat100 děkujeme.Vágner

Uživatelský avatar
Charriere
Příspěvky: 22
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#13 Příspěvek od Charriere »

Zdravím,
s pomocí pana Vágnera (bum) a jeho webové stránky jsem pokročil k tomuto návrhu (viz priloha).
Momentálně mi zbývá vyřešit problém s Eagle a spočítat hodnoty rezistorů.
V Eagle se mi nezobrazují vývody napájení. Ve výběru součástek jsou nějaky čáry, ale v návrhu už ne. Ví někdo, kde je problém? Jestli je potřeba někde něco povolit? Týká se to jak 4094, tak 7447.


Děkuji.

[/list]
Přílohy
4094_nehotove_zapojeni.png
(39.09 KiB) Staženo 133 x
Naposledy upravil(a) Charriere dne 12 led 2012, 20:48, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

V sekci Software je návod na Eagle a i tohle se tam probíralo.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 7&start=15

Uživatelský avatar
Charriere
Příspěvky: 22
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#15 Příspěvek od Charriere »

Andrea: dekuju. Hledal jsem, ale nenasel.
Prikaz invoke a kliknout na soucastu - potom se zobrazi napajeci vyvody.
Zapojeni s napajenim je na obrazku v priloze.
Přílohy
4094_hotove.png
Hotove, neotestovane zapojeni.
(34.18 KiB) Staženo 114 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“