Poškozená skøíò nebo záda starého rádia

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od Oldradio »

Čistý šelak, jako používají restaurátoři, se pro sériovou výrobu nehodí, jeho zasychání trvá moc dlouho a musí se nanášet víc vrstev. Tak se skříňky stříkaly směsí šelaku a kalafuny, ta způsobila vysoký lesk hned po prvním nástřiku. Od poloviny 30. let už se stříkalo syntetickými laky, hlavně nitrocelulozovými. Jednoduchý test je seškrábnout kus laku, pokud je cítit po kalafuně, tak je to šelak s kalafunou, pokud je cítit kafr, tak je to nitrocelulóza.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od CZJKP1 »

Lukáši děkuji za popis výroby nového laku. Mam tu u některých rozhlas. přijímačů stejný problem, a kdysi jsem se tím při renovaci nezaobíral.. A je to u přijímače Kongres a Liberátor.. Horší je uschopnit ukazatel u toho Kongresu, u Liberátoru nevím, ten zkončil v regálu tak jak přišel. Ale u Kongresu jsem to ani neuschopnoval, když jsem viděl jak je to složité a zpřetrhjané, a stejně, stupnice je smytá....

A musíte mi podpořit v náladě!! Mám občas takový období, kdy vůbec nemam chuť slyšet slovo rádio, a tak moje sbírka zkončí v úžasné skladiště bordelu, pak to není sbírka, ale připomíná to jakýsi sklad odpadu po babičkách. Už se těším na nějáké volno, abych zase vše napravil. Poslední dobou si zakládám v mém pokoji sbírku desek, nevyžaduje to mnoho udržby a není to náročné na místo..

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#48 Příspěvek od Hejnicek »

Dekuji za hodnotne navody na opravu povrchu skrine. Trochu mam z toho pozvolneho prechodu tonu od svetle po tmavou na cele skrine obavy - bude to chtit asi nacvik.
Naposledy upravil(a) Hejnicek dne 13 lis 2011, 17:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#49 Příspěvek od Hejnicek »

Vcera odpoledne jsem TOPAS debordelizoval, uvnitr bylo pekne nadeleni od silne vrstvy prachu az po mnozstvi bobku, plev a dalsich pokladu.
Sitove trafo OK, snura, vypinac a 1 Elyt v haji.

Dnes pokracovani a velke zklamani. Asi je kaput vystupak :( . U vrchu trafa objeveny 2 odpojene draty, ktere neni kam pripojit. Patri na primar, vyvody bud nekdo utrhl nebo uhnily. 2 srouby drzici trafo maji na maticich porusenou cervenou barvu, takze trafo uz asi nekdo davno prede mnou mel venku.
Nema nekdo trafo k tomuto Telefunkenu?

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od radioelectrum »

Já mnohdy skříňku zbavenou nečistot přetřu hadříkem namočeném v řídkém šelaku. Místa "až na dřevo" se zakryjí a nejsou tolik vidět. pokud nechcete z ajkéhokoli důvodu dělat nový lak a ten starý není ještě příliš zežřaný tak to dosti pomůže.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#51 Příspěvek od Hejnicek »

Cim citlive cistit sklo banek elektronek, aby se neposkodily napisy?
Mam tu obzvlaste spinave kusy.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od radioelectrum »

Nápisy elektronek jsou tištěny různými barvami což spůsobuje že některé lze dokonce i umýt vodou aniž byse poškodily, ale jiné se setřou i pouhým suchým hadříkem.
Já na nápis opatrně dýchnu a lehce přetřu hadříkem. pokud vidím že se stírá nechám toho, jinak pokračuji.
Nejvíce se stírá taková křídově bílá co byla na elektronkách Tesla a Telam z 70 tých a 80tých let.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#53 Příspěvek od Hejnicek »

Poradite cim eventualne prilepit odchliple vetsi kousky barvy?
Jedna se o plech za stupnici Odstin nyni jakesi slonove kosti.
Nebo spis radite vsechno pryc a znova nastrikat?

Zadny kus nechybi a stale to nejakou casti drzi s okolim.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#54 Příspěvek od Hejnicek »

Zkusil jsem UHU ALLESKLEBER, vypada to OK :wink:

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#55 Příspěvek od Hejnicek »

Premyslim co se silene zahumusenym vzduchovym ladicim kondenzatorem.
Stlaceny vzduch se nechyta. Je to takovy i castecne mastny humus. Ladicak je vetsich rozmeru, trikomorovy a pomerne robustni.
Napada me kacirska myslenka. Co zkusit UZ cisticku?
Vzal bych to na nekolik etap, tak, abych neponoril ulozeni hridele.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#56 Příspěvek od Eleman »

Jestli máš možnost čištění ultrazvukem, potopil bych tam ten ladičák celý. Po vyčičtění a důkladném vysušení (třeba i horkým vzduchem) bych ložiska namáznul a hotovo. Pokud je to mastné, tak místo destilky použít izopropyl.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od Franta »

Ladici triál:
Pokud ho máš vymontovaný, dej ho do nějaké misky a přilij k tomu aceton nebo technický benzín a štětcem to opatrně vymývej. Přitom musíš mít samozřejmě rotor otevřený abys se dostal co nejlépe mezi desky. POZOR na deformaci desek rotoru! Ložiska hřídele - v nich bude také zatuhlá vazelína a špína, ložizka pořádně vymyj také, však je po usušení znovu namažeš.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#58 Příspěvek od Hejnicek »

Ahoj,
tak jsem to zkusil v cisticce a docela to prokouklo.
Na otocna mista jsem kapnul olej na sici stroje.
Přílohy
1Preds.jpg
Stav pred
(47.16 KiB) Staženo 126 x
Pos.jpg
Muceni kondenzatoru
(54.2 KiB) Staženo 147 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nechybí na tom láďovi náhodou nějaké plechy? :D

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#60 Příspěvek od Hejnicek »

Jo to chybi, je videt, ze to bylo nasilim upraveno.
Boli me z toho radia u srdce :( , bylo krute napadeno kdysi nejen lehce cervotocem, ale i tezce krute kutilem. Je to cele totalne prebastlene, nezustal kamen na kameni (to jsem jeste nevidel a ze to nekomu stalo za to), proto do toho shanim sasi, ale asi bez sance.

Ted si hraju se skrinkou. Zaobiram se s tim proto, ze tenhle model vypada na min casty vyskyt. Treba to zkusim rozchodit i takto tu divocinu.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“