Chladící smyčka u krbu (oddělené vlákno)

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

Chladící smyčka u krbu (oddělené vlákno)

#1 Příspěvek od feliz_navidad »

Odděleno od původního vlákna : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 30&start=0
feliz_navidad píše:Kolem krbových kamen, krbů s výměníkem, kotlů na TP a záložních zdrojů na doběh čerpadla se pohybuji několik let.
feliz_navidad píše:... Aby dochlazovací smyčka fungovala řádně, je nutné ji také správně nastavit, což ovšem nikdo z topenářů nedělá, protože to neumí...

Pokud se jedná o dochlazování přímým napojením na studenou vodu, je průtok smyčkou třeba nastavit pouze na takovou hodnotu, aby výstupní teplota vody z krbu/kotle dosahovala cca 80C. Velmi vhodné je, aby vtok studené vody byl co nejdál od zdroje tepla a do zpátečky, ne do přívodu.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

feliz_navidad píše:... Velmi vhodné je, aby vtok studené vody byl co nejdál od zdroje tepla a do zpátečky, ne do přívodu.
Jak do zpátečky? Chladící okruh je přece oddělen od topného okruhu.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#3 Příspěvek od feliz_navidad »

Psal jsem o přímem vtoku studené vody do okruhu, ne o chladící smyčce s odděleným okruhem. S tou problémy nebývají, pokud to není úplně blbě navržené/realizované.

Uživatelský avatar
IO
Příspěvky: 60
Registrován: 29 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#4 Příspěvek od IO »

No jestli to měl takto zapojený ten majitel krbových kamen z předchozího příspěvku, tak není divu, že mu praskly. 8O
Kamna a kotle na tuhá paliva mají zpravidla povolený přetlak 2 až 2,5 baru. Zkoušeny bývají na 1,5 násobek. Ve vodovodu podle umístění objektu bývá i přes 6barů, může být až 8bar. Při přetlaku by se měl otevřít pojistný ventil, ale ten to nemůže v tomto případě zachránit, protože jeho průměr je navržen na jištěný výkon, nikoliv na přítok vody z vodovodu! Trochu to celé může zachránit přiškrcení přívodu jak se tu píše, ale není to správné a bezpečné řešení.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#5 Příspěvek od feliz_navidad »

Redukční ventil je (měl by být) samozřejmostí. Výměník nepraskl tlakem, ale v důsledku teplotního rázu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Tomu teplotnímu rázu ani nějak trochu nevěřím .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

BOBOBO píše:Tomu teplotnímu rázu ani nějak trochu nevěřím .
U litiny věřím. U plechu se mi to taky nezdá
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#8 Příspěvek od feliz_navidad »

Taky jsem pochyboval, dokud jsem to neviděl. Některé typy krbových kamen s výměníkem jsou zřejmě dělané bůhví z jakého materiálu.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#9 Příspěvek od fero7 »

Aj ten vymennik je liatinovy?

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jenda_KL »

pardon za ty odkazy, se mi trochu klepaly ruce.
Realizace přímého nebo nepřímého vychlazování je věc jiná a u mě nerealizovatelná, ale zčásti nahrazená 800l aku bandaskou.
Systém se udží do aku ve sníženém výkonu na samotíž.
Kdybych ale věděl co je v tom plastovym krámu za ty prachy, nikdy bych to nekoupil!!

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

JJ takhle se vydělává... "měnič" za pětikilo z aukra, pixla za dvě kila, pár cajků okolo a cena vzroste na 4 litry. Nedivím se, že jsi nasranej, zlámal bych mu pracky až u prdele...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#12 Příspěvek od frantajetel11 »

Tak když už byla diskuse rozdělená, tak ten můj poslední příspěvek patří do tý původní :wink:

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“