FM mikrofon

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Suckosu

FM mikrofon

#1 Příspěvek od Suckosu »

Mám otázku: http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/ ... krofon.htm tady jsem našel návod na FM bezdrátový mikrofon, ale nìjak to nemùžu rozhýbat... Nevím kde mùže být chyba (jediný co mì napadlo, že jsem použil na cívku drát 0,6mm místo 0,8mm a pak si ještì nejsem jistej tím, že na schématu je znaèka +3V a 0V-nevím co si mám pøedstavit pod pojmem 0V (tak jsem tam píchnul mínus 3V)).... Víte nìkdo co s tím?

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

+3 je plus pol napajanie napr 2x tuzkova baterka 0 je minus baterky

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

:arrow: Podívej se na polaritu mikrofonu (- je vodivě spojenej s plášťem mikrofonu)
:arrow: Co tam máš za tranzistor?
:arrow: Tu cívku namotej sedmizávitovou, ladíš jejím roztahováním
:arrow: Připoj anténu štěnice na anténu rádia a zkus to naladit
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

88.101.26.14

#4 Příspěvek od 88.101.26.14 »



Suckosu

:(

#5 Příspěvek od Suckosu »

Nepomohlo to :cry:

SuckoSU

#6 Příspěvek od SuckoSU »

Lidi nevíte nìkdo kde ještì mùže být chyba???? Mì už nic nenapadá? Je možný, aby se tranzistor nebo odpor nebo kondenzátor nebo mikrofon pøi pájení poškodili?

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#7 Příspěvek od jopein »

SuckoSU píše:Lidi nevíte někdo kde ještě může být chyba???? Mě už nic nenapadá? Je možný, aby se tranzistor nebo odpor nebo kondenzátor nebo mikrofon při pájení poškodili?
Možné to je , i při oživování můžeš odrovnat tranzistor ani o tom nevíš. Asi bude nejjednodušší vše vyměnit (hodnoty součástek je nutno dodržet )a pak ladit FM rádio . Zkus taky něco změřit , třeba to napětí na R4 a odběr proudu , máš tranzistor zapojený správně? A mikrofon ?

SuckoSU

#8 Příspěvek od SuckoSU »

jopein píše:
SuckoSU píše:Lidi nevíte nìkdo kde ještì mùže být chyba???? Mì už nic nenapadá? Je možný, aby se tranzistor nebo odpor nebo kondenzátor nebo mikrofon pøi pájení poškodili?
Možné to je , i pøi oživování mùžeš odrovnat tranzistor ani o tom nevíš. Asi bude nejjednodušší vše vymìnit (hodnoty souèástek je nutno dodržet )a pak ladit FM rádio . Zkus taky nìco zmìøit , tøeba to napìtí na R4 a odbìr proudu , máš tranzistor zapojený správnì? A mikrofon ?
Tak už se mi povedlo to rozjet-mám ale ještì jeden problém-pokud to celý držím v ruce a dotknu se antény, tak to hodnì ruší-nenapadá Vás co s tím?
Díky za každou radu

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#9 Příspěvek od jopein »

Patrně se ti rozlaďuje oscilátor , zkus zapojit na anténu jak, je v návodu uvedeno kondenzátor několik pF , ale pokud s tím chceš chodit , tak by to asi chtělo jestě jeden tranzistor jako oddělovací stupeň.
Napiš, kde byla chyba.
Jinak neustále připomínám, že existuje telekomunikační zákon !!!! :D

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Obávám se, že v tomhle případě nepomůže nic. Je to prostá duchařina. Zkus se dotknout antény od rádia- taky se příjem zhorší (někdy i zlepší).
Prostě na tu anténu nehrab!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud toto nerozjedeš, tak hledej chybu na plošňáku. Zřejmě jsi něco špatně zaletoval a máš tam krpu. Tyto "blbůstky" mají odběr tak kolem 10mA. Cívku tam dej ze 4ma závitama a přímo k ní paralelně kodan 30pF. Tu anténu připojuj na 1. závit od mínusu zdroja, nebo přes kondenzátor 10pF na kolektor. Paralelně ke zdroji dej keramický kond 100nF co nejblíže k tomu oscilátoru (nutné) a ten kond od antény (C3) zruš, protože ho budeš mít už paralelně u tý cívky. Pak co nejdál od toho zapni rádio, nalaď tak prázdný místo kolem 100MHz a laď roztahováním závitů cívky nejsilnější signál. (v něm je nejslabší modulace, jinak to máš na vyšší harmonický a přednes je jak přes booster). Dodrž typ tranzistoru, nebo použíj BF199 a obrať polaritu napájení a mikrofon - Je to trand NPN. Jinak tady na bastlírně jsou schémata na lepší "Štěnice"

Uživatelský avatar
DJ_BobiseK
Příspěvky: 46
Registrován: 26 čer 2006, 02:00

#12 Příspěvek od DJ_BobiseK »

to isté som si staval aj ja ale mal som tak dosah 10-20 cm 8O :D :D
všetko som mal presne podľa schémy,raz som si taku kupil aj stavebnicu-ta nešla vôbec a raz som robil tu "štenicu" aj tak že bola cievka priamo na plošaku kreslena,to tiež neišlo :?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

Kdysi dávno jsem stavěl štěničku, která měla dosah asi 200m (přes dvě třicítky zdi a pár stromků).
Bohužel jsem ji prodal a schéma? Kdybych ho měl, tak je dávno na uploadu. :cry:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#14 Příspěvek od MirrA1 »

Ze všech štěnic jaké jsem kdy stavěl (a bylo jich hodně:-)) mám nejlepší skušenost s touto štěnicí: http://www.volny.cz/kubaf/1stenice.htm

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

V tom posledním návodu je oscilátor poněkud "překondezátorovanej". Výsledek bývá ten, že to vyrábí spoustu parazitů a vysílá to na 20 kmitočtech. Dobrý výsledky dává oscilátor,kdy LC obvod je bázi, kolektor "uzemněnej" kondíkem, kapacita je mezi BE a emitor-zem, modulace varikapem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“