Zesilovač 100W s tranzistory...

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Zesilovač 100W s tranzistory...

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Chtěl bych si postavit zesilovač 100W. Rozhoduji se mezi těmito zapojení, doporučíte mě někdo něco z toho:

http://sob.xf.cz/zes100w.php
http://silenec.napady.net/image/15659961
http://sabela.borec.cz/schemata/100W_zesilovac.html
http://www.levex.wz.cz/lva101.htm

Musím dodat, že jsem vybíral zapojení, u kterých jsem ,,usoudil" že jej zvládnu ,,realizovat".. Myslím, že jsou tyto lepší než TDA****(např než TDA7293/4) jste někdo stejného názoru? A tak když udělám ještě ,,korekci" a přidám VU metry, může 100ho být kvalitní HI-Fi zesilovač, ,,na takové to venkovní poslouchání"... :D

Jinak jsem uvažoval o ,,realizaci" zesilovače s KD, protože jich mam taky dost, ale četl jsem, že mají ,,špatnou učinnost a velké výkonové ztráty" a tak abych dosáhl toho správného ,,výkonu" tak potřebuju trafo z mnohem vyšším výkonem a Vs je na tom něco?

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#2 Příspěvek od paveltl »

Ten první kmitá a nemá žádné ochrany
Ten druhý je jakýsi klon Transiwatu, doprasené již fousaté zapojení poplatné dobì vzniku.
To tøetí s tím trafem na výstupu budeš tìžko realizovat to trafo, navíc kvalita bude pochybná.
LVA je již moderní propracovaný zesík. Jeho jediným mínusem je absence veškerých ochran.

Co zkusit Jožiho 100W univerzálek http://www.zosilnovace.eu/Zosilnovac100W.htm, pøípadnì lepší LVA101 - tam koupíš DPS i s návodem.
Eventuelnì nìjaký klon LEACH s doplnìnými výstupu.

Doporuèím ti pøeèíst si http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10025 .

Edit: kdes vzal ten nesmysl s tìmi KD? Záleží jaké KD máš u KD607/617 je potíž s malým napìtím, KD503 jsou bytelné. KD607/617 jsou ideální do DPA110 (ta už pøedpokládá nìjaké znalosti), pøípadnì do originální Transiwatu (tøeba TW120, což je zesík 2*60W, 100W nesnesou napì￾ovì).
Úèinnost a ztráty jsou dané trochu konstrukcí, ale hlavnì tím že zesiluješ støídavý signál, takže poèítek nìkde kolem 60%. Tranzistory s tím nemají nic spoleèného.
Naposledy upravil(a) paveltl dne 08 pro 2011, 21:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Inu pokud budeš k realizaci přistupovat jak ostatním věcem , např mono50 , nečeká tě nic jiného , než vyhozené peníze a smutek . Jakou jsi si udělal teoretickou přípravu alespoň na zprovoznění jednoho zapojení . Napiš alespoň , odkud budeš čerpat teorii pro uvedení do provozu , jaké máš a chceš mít pomůcky pro uvedení do chodu . Právě pokud postavíš zes SPRÁVNĚ s integráčem , tak máš vysokou šanci na úspěch , což u stavby z diskrétu neplatí . :D Právě by jsi měl zjišťovat , proč tebou postavené zapojení s integráči "nešlape" .
Jako druhý , myslíš , že uvěří ? Já ne , ale má na to věkem právo , nevěř všem nad třicet !!!

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od CZJKP1 »

OK, asi máš pravdu, dokonce napájecí napětí bude vyhovující.. Koupím asi toroid, a filtrační kondíky mam, ty jsem kdysi koupil omylem a mam 22000uF/50V, tak bych je rád využil..

Další názory přivítám.


Stavěl jsem toho už více, ale vše mě většinou na poprvé fungovalo, pravdou je, že však jde většinou o jednoduché zapojeni...

Zesilovač 32W: (dle Michael Bellon - stejně má ve skutečnosti W méně kvůly Vs)...
Předtím jsem dělal stereo zesilovač s MBA810, ten používá matka u PC.....
Ještě předtím jsem udělal mono zesilovač s TV modulu, ale ten sem už jsem vyhodil,
Actidamp MK II: (Taky funguje, ale musím ještě doladit hodnoty rezistorů, protože :ignore: protože vzhledem k nedostatku rezistorů jsem ty hodnoty trošku posmolil, a tak má jeden z kanálů vyšší zesílení nežli druhý)..
Pak různé odpuzovače hlodavců: s NE555 nebo s CD4047..
Multivibrátor s KF
FM štěnice
VKV konvertor....
Regulovatelný zdroj s LM317 (ale myslim, že to je naprd)
Šokér

Věci které nefungovaly byly většinou takové co jsem dělal ve stylu ,,vrabčí hnízdo", proto poslední dobou dělám zásadně věci s DPS !


Jirka

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#5 Příspěvek od Milan_F »

Pokud jsi stavěl takovýhle ptákoviny, začni právě s něčim integrovanym jako TDA7293, LM3886 (LaMa Mk2), LM4780. S posledně jmenovaným vymyslel PD (podle mě) velice luxusní modul PA03. Ovšem problém budou finance....

Prolez Audioweb, je tam takovejch informací, že to za víkend nepřelouskáš.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od patt_01 »

Zkus postavit zesilovač od pana Andrlíka, na konci jsou lehce sehnatelné KD607/617. Hraje slušně, má i ochranu proti zkratu na výstupu i proti s napětí. Já osobně jsem na konec dla dva a dva páry KD607 a 617 a ždímam z toho 100-110W.
Zde by měl být návod: http://www.uloz.to/3159986/kp-85-pdf

Nebo sehnat starý moduly AUJ637 - 100W/100V zesilovač pro školní/obecní rozhlas a upravit to na normální konec...

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#7 Příspěvek od fifiju »

chceš-li se zaobírat zesilovači,pročti si http://www.aldax.cz/index.php Nemusíš stavět nic od nich,ale dobře si to všechno pročti. jsou tam uvedeny téměř všechny základy,více-méně v kostce,ale velice srozumitelně. (ja už delší dobu uvažuju o tom,že si postavím ROLAND CUBE 60 bass, ale zatím se mě nepovedlo vyšťárat datasheety všech tranzistorů v daném zapojení původně použitých,abych si byl 100% jistý jejich náhradami tak to mám už několik roků rozpracované/hotový pouze předzes,použřívaný s koncovým modulem AUJ/. schg v příloze. kdysi jem měl originál,ale pozdě jsem přišel na to,že jsou na světě zkrátka věci,které se jaksi,neprodávají...) a mezi náma,100W je zbytečná chiméra, podstatné jsou reproduktory. výškově jsem téměř hluchý,po úrazu,ale na basy ... (na 100W výkonu doporučuji jako základ repro tesla ARN 9408) ale nemusíš mě brát uplně moc vážně,je to taková moje úchylka... :D
Přílohy
roland_cube_60_bass_schematic_diagram.jpg
(250.45 KiB) Staženo 338 x

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Teslatron »

Andrlíka mohu také doporučit. Na záměr postavit něco s KD vyhovující. Pokud máš větší zasobu tesláckých trandů, tak tě vyjde na par korun za rezistory, které nenajdeš doma.
Nejsem žádný zvukový fajnšmekr, ale oproti rádoby hifi věži aiwa, na které jsem poslouchal doteď, je ten zvuk nebe a dudy.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

No na můj vkus to moc smrdí aldaxem . Chybí tam jedna opravdu spolehlivá věc z AR 85 ročenky konstrukční přílohy . Stavěl jsem více jak 10x i sdarlingtony na koncích 36x a pak vyjde i malá deska . Netřeba zvláštního výběru součástek . Absolutně stabilní , nikdy žádné ladění s oscilacemi .

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

Aldax je pod jedním odkazem. Ostatní je Dudek, Aldax zabezpečuje jen prodej.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#12 Příspěvek od Duvsan »

Ak môžem; keď vidím niečo ako na tom obrázku, vždy mám dojem, že trand NPN z dvojice je budený menšou amplitúdou, než PNP. To by malo znamenať skreslenie, nie? Alebo to kompenzuje sp.v.? A pokiaľ ide o tú, ako vidím, je zavedená z výstupu až ku vstupu. To, podľa toho, čo som sa dočítal na tomto fóre, odporuje audiophilismu. Keby som chcel rýchlo zmastiť zosík, asi by som volil solídny OZ a doplnil ho o výkoňáky. Keby som sa chcel hrať s tranzistormi, asi by som sa vyhýbal sp. väzbám cez dva a viac stupňov. Ale možno kecám. :nevim:
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 09 pro 2011, 23:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#13 Příspěvek od frantajetel11 »

Áno kecáš a toto fórum nieje o audiophilismu :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#14 Příspěvek od Duvsan »

Pouč ma :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Prostě si nehrajeme na netopýry ani netvrdíme, že nejlepší poslechový vlastnosti má lampová příšera s 10% zkreslením sudýma harmonickýma - jen proto, že se "to líbí". My měříme a snažíme se o co nejdokonalejší přiblížení se k ideálnímu stavu, kdy se zesilovač má chovat jako "drát se ziskem" - tedy hlavním požadavkem je, aby zesilovač NEZKRESLOVAL signál, který mu přivedeme na vstup. Výstupní výkon je až další požadavek - ne nedůležitý, ale není primární. Pro nás je důležitější, když zesilovač přenese co nejlineárněji běžné slyšitelné pásmo plus nějakou pro linearitu přenosu nutnou rezervu. A jestli k tomu dojdeme tím, že budeme provozovat FET v A třídě, nebo jestli zapojíme deset párů bipolárních trandů paralelně se 100% zpětnou vazbou, to už není vůbec důležité...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“