TMP36 0-10V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

TMP36 0-10V

#1 Příspěvek od georgew »

Dobry den,
resim problem s nelinearitou v prilozenem schematu. Nejsem moc zdatny v reseni obvodu s operacnima zesilovacema. Vychazel jsem z doporuceneho zapojeni pro tento senzor teploty a jal se experimentovat s suplikovejma zasobama. Tedy krom TMP36. Rezistory jsou 1% metal. Potrebuji dosahnout rozsahu napeti na vystupu 0-10V pri teplotach 0-120°C. Nejde mi o nejakou zavratnou presnost +- stupen je nepodstatny.
Toto zapojeni je urceno pro klasicky prumyslovy merak se vstupem 0-10V a vysledek by mel ukazovat teplotu na kotlu pro tuha paliva. Bohuzel mi z nejake nejasneho duvodu ukazuje teplotu pri kalibracnim bode 60°C prikladne: 70°C ukazuje 63°C pri 50°C ukazuje 57°C 60°C ukazuje 60°C. Pri zkoumani teplotniho senzoru TMP36 v podstate dle presnosti pouzitych meridel a otopneho clanku vse vychazi podle katalogoveho listu. V momente pripojeni do obvodu s OZ se to rozjizdi na obe strany.
Fyzicke provedeni:
Cidlo TMP36 ma zapojeno tesne u pozdra kondenzator 100n. Vedeno stinenym kablikem cca 1,5m k vstupu OZ.
Po zesileni OZtkem je vedeno vystupni napeti stinenym kablikem na vstup meridla.
Kalibrace provedena pri 60°C.
Cidlo je umisteno na kotli tesne u analogoveho meraku kotle a presnost tohoto analogoveho meridla byla prekontrolovana zapujcenym optickym meridlem teplot a termoclankovym teplomerem. Hodnoty odpovidaji ukazateli analogoveho meridla kotle (+-1°C)
Je mi zahadou kde se ta nelinearita bere za kazdy prinosny podnet velice dekuji.


Katalogovy list TMP36:

http://www.analog.com/static/imported-f ... _36_37.pdf
Přílohy
LM358.jpg
(299.76 KiB) Staženo 335 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

To čidlo má samo o sobě offset, při 0°C z něj neleze 0V ale 0,5V.

Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

#3 Příspěvek od georgew »

Dekuji za podnet mam tam chybku 0,1V misto 0,5V. I to se stane, ale melo by to byt linearni v kazdem pripade ... tedy pokud sem neco neprehlid :-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Takže potřebuješ převést napětí 0,5 - 1,7V na 0 - 10V, to určitě neuděláš tím, co tam máš.

Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

#5 Příspěvek od georgew »

Predpokladal jsem ze ano. Tedy jednim Oztkem. Nejaky napad jak to provest?? Co jsem videl schemata je to podomne ci stejne jako s LM35 ... Ale jak pisu vyse v OZtkach se moc nevyznam ...

http://obrazki.elektroda.net/66_1254779565.gif
?? :roll:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Tak to sis ale měl pořídit TMP35, ten nemá offset.

Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

#7 Příspěvek od georgew »

.. to by ho museli v GMku mit ... Nadrou stranu mi nejak nejde do hlavy ten ofset a nelinerita pri par stupnich ... Bud za to muze pouzity OZ nebo delka kabelaze ....

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Můžeš zkusit tohle zapojení, R4 nastavuje zesílení a R5 offset, tak místo nich můžeš dát trimry a doštelovat to přesně (nastavení se navzájem ovlivňují). Snad jsem to spočítala dobře. :oops:

P.S.: Ten 100n kondík by asi měl být na napájení toho TMP36, ne?
Přílohy
TMP36.png
(3.19 KiB) Staženo 122 x

Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

#9 Příspěvek od georgew »

Dekuji, vyzkousim,
Ten kondik sem tam dal proto, ze kdyz jsem se mihl kolem vystupu z TMP36 a vstupu OZ tak to vylitlo o minimalne 100mV.... Je na druhou stranu fakt ze sem to zbastlil na univerzalce a kvuli znovu pouziti soucastek jsem nechal delsi vyvody :oops: :)
Pred chvilkou jsem ho opdojil ... zadna zmena na linearite ... TMP36 ma 100n kondink tesne u pouzdra na napajeci vetvi ... :roll:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

V klidu bastli , ale pokoukni sem na stránky http://s-o.webnode.cz/teplomer-t4ds/ , zkus pročíst celé . Já programovat neumím , ale napálit program třeba z těchto stránek jsem se naučil . No a když se to naučíš používat .... Cena součástek , spíše , krom procesoru , šuplíkové zásoby . A vše vidíš a vše funguje . Už jsem se dávno smířil s faktem , že je to pro mne černá skříňka . :D

Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

#11 Příspěvek od georgew »

Tak experimentalne mi to na stole chodilo solidne. Co 10°C to 1V, ale po zapojeni na misto to sidi na 10°C zhruba o 4°C. Mam podzreni na ten dlouhej privod ... asi to budu muset udelat jako proudovou smycku 4-20mA pac tech 15m je asi uz hodne na toto zapojeni. :roll:

Hodnoty rezistoru R3 aby bylo dosazeno co 10°C/1V
R3 Na stole puvodne 33k+22k
R3 V zapojeni na miste 68K
Přílohy
LM358.jpg
(261.12 KiB) Staženo 241 x

Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

#12 Příspěvek od georgew »

To BOBOBO
Diky za podnet. Problemek je v tom, ze to potrebuji nacpat do prumyslovyho meraku. Potom to spojim pomoci RS485/422 s PLCeckem nebo to paralelne hodim na PLCecko do AD prevodniku (este ve stadiu uvahy) a budu to videt na display. Je to pro domaci rizeni. Ty PLC se daji sehnat na Aukru za par supu a sluzbu udelaji daleko vetsi nez jen mereni, ale i rizeni. Tudiz jsem se vydal touto cestou. Ruznych home udelatek jsem mel v rozvadeci hodne :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

PLCčko mít nebudu , neb ho neumím programovat , třebať by i v práci zbylo . Právě nyní kouzlím propojení vícero těch různých regulátorů z výšeuvedených stránek k celkovému řízení . Inu , musím to udělat tak , abych to řízení uřídil a uměl ho sám opravit . :D

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »

georgew píše:Tak experimentalne mi to na stole chodilo solidne. Co 10°C to 1V, ale po zapojeni na misto to sidi na 10°C zhruba o 4°C. Mam podzreni na ten dlouhej privod ...
To chceš říct, žes to nastavoval a zkoušel BEZ toho přívodu?
15 metrů není až tak moc...
Šidí o 4° znamená co? Posunul se ti offset, zmenšil, zvětšil rozsah?

Uživatelský avatar
georgew
Příspěvky: 99
Registrován: 01 lis 2004, 01:00

#15 Příspěvek od georgew »

To frantajetel11
noo jaksi kotel nedonutim aby mel 10C ... a to cidlo na stole ano ..
No po namontovani na prislusne misto jsem musel zvetsit odpor R3 abych se dostal na napeti uvedene v tabulce u schematu ...


To BOBOBO je to uplne jednoduchy oproti MIKROPROCESORUM ...
:)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“