Domácí elektro stavebnice

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sodobar
Příspěvky: 6
Registrován: 20 pro 2011, 01:00

Domácí elektro stavebnice

#1 Příspěvek od Sodobar »

Zdravím,
už delší dobu se mi vrací jeden nápad. Vzpomenu si na něj jednak v hračkářství, když vidím ceny interaktivních hraček a také když jdu kolem obchodu s elektrosoučástkami a vidím tam všechny ty spínače, malinké repráčky, diody a další.
Ne, že bych byl nějaký velký bastlíř, moje znalosti pochází z pracovek ze základní školy (holky měly vaření) a několika málo oprav upadlých drátků pájkou.
Moje představa je taková, že zajdu do obchodu, nakoupím za 50 korun součástky, doma to napájím drátky k sobě a ono to bude po stisknutí tlačítek a přepínačů blikat, houkat, točit atp. Prostě dělat věci, které alespoň na chvíli zaujmou malé děti.
Nicméně, vzhledem k mým malým zkušenostem nemohu přijít na nějakou pěknou realizaci. Nechce se mi použít obyčejný tištěný spoj nebo destička, má to ostré rohy a tak...
Počítám, že nejsem první, kdo by chtěl vyrobit nějakou jednoduchou hračku pro děti, tak místo abych objevoval objevené, tak se radši zkusím zeptat místních odborníků ;-)
Co vy na to? Budu rád i za odkaz, nějak se mi nedaří nic vygooglit...
Dík.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od GeorgeB »

Dobrou inspirací může být Voltík http://voltik.cz/

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#3 Příspěvek od Banda »

Na hraní je dobré Nepájivé kontaktní pole, až se zapojení odladí, tak se může zapájet na Plošný spoj vrtaný - jednostranný a strčit do krabičky. Možností je dnes už dost, jen si vybrat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Ono to dnes není tak jednoduché . Je jasný (a pochopitelný ) odklon od klasických vývodových součástek , ale např. tranzistor s 4cm vývodem dnes nenajdeš , i axiální-dlouhé součástky nejsou běžné . Spíš koupit nějakou směs součástek-zbytek po bastlíři (nepotřebné popelnicovat ihned)na aukru za pár Kč. Když tedy píšeš , že pájení není problém . :D Protože koupíš elektromerkura a tam jsou prohozeny u NPN PNP + s -sem . :lol:
Naposledy upravil(a) BOBOBO dne 20 pro 2011, 21:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#5 Příspěvek od Killroy »

Jak bylo napsáno výše, Voltík I, II, III od Svobody by ti možná vyhověl. To víš, ale takovou takovu krásu, jakou byla třeba WN05010 už za 170Kč neseženeš.. :)


.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
Sodobar
Příspěvky: 6
Registrován: 20 pro 2011, 01:00

#6 Příspěvek od Sodobar »

Dík za tipy.
Voltík je super, ale i Voltík 1 je zatím příliš složitý, ten si koupím k Vánocům až za pár let :-)
Zatím by úplně stačilo něco typu Zmáčknu - Svítí, Přepnu - vrčí. Takže něco Baterie - Spínač - Dioda.
To nepájivé pole vypadá pěkně, ale na takové malé hraní trochu drahé.
Možná by šlo použít třeba krabici od bot. Uvnitř by byla baterie a drátky a na víku ten zbytek.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »


Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

To je moc pěkné!!! To se v SR prodává, nebo je to Tvůj výrobek? Jaká je cena? Poslání by asi nebyl problém, kámoš dělá na Mochovcích.To by bylo něco pro vnuka... :lol:

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Dikobraz »

Kdybys netajil bydliště, možná by ti někdo daroval , co už nevyužívá. (za odnos)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Yarda1 »

Tak třeba http://www.merkurtoys.cz/vyrobky/elektro-stavebnice
Ale za 50 korun to asi nebude - to se dnes nepořídí ani obyčejný vypínač.
Jinak na první pokusy stačí třeba krabice od bot, udělat do ni dírky, prostrčit vývody od součástek a z druhé strany se připájí propojovací drátky.
Případně se pamatuji, že na jednodušší bastlení se používaly lustrsvorky - čokolády.

Před Vánoci se takovéhle příspěvky na odborných konferencích pravidelně objevují, nápadů spousta, ale většinou to po Silvestru zase zapadne :(

Tu stavebnici s elektronkou jsem měl taky - ale fungovaly mi akorát krystalky. Byla tam nevýhoda, že na pokusy s elektronkou bylo nutné koupit deset plochých baterií a ty stály celých 14 korun československých a moc dlouho nevydržely. A ta přesnost taky nebyla nic moc - buď se ty destičky nedaly do dírek strčit nebo v nich nedržely. Ale jako nápad to nebylo špatné.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od zdenoeddie »

Je to klasická stavebnica, svojho času sa používala na školách. Predával som to za 400korún ale nikto to nechce. Čo už.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Ctěl jsem ti nabídnout knihu , kde je taková lustrsvorková stavebnice perfektně popsána , byl na ni odkaz na http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... &start=840 , ale odkazy byly zlikvidovány (AP asi) a dával je tam myslím CZJKP1 , tak zkus poptat . Jelikož ji vlastním , tak jsem ji nestahoval a název mi momentálně vypadl . Ale ten základ mi taky kdysi táta připravil a na tom jsem začínal .

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#13 Příspěvek od tempreader »

Já jsem měl v mládí nějakou elektro stavebnici z bývalé NDR, byly to kostičky se součástkami, kladly se vedle sebe a propojovaly se kousky drátků do dírek, jako většina podobných stavebnic.

Jiný princip propojení používá stavebnice Boffin ( www.boffin.cz/ ), což se mi pro malé děti a prvé pokusy zdá lepší (ale ta cena 8O ).
Výhoda hotové stavebnice je že jsou k ní většinou přiloženy vzory zapojení realizovatelné s dodanými součástmi.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

tempreader píše:...Jiný princip propojení používá stavebnice Boffin ( www.boffin.cz/ ),....
Mne tam zaujala poznámka, že ta stavebnice umožňuje připojení k PC. Psal jsem jim dotaz, v čem to spočívá, ale asi měli ucpané dráty :?

Možná by pro takové hrátky mohl posloužit i nějaký simulační program pro PC.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od durkovic »

simulačný program zapojení sa volal (volá) EDISON, je to softík kde je pracovne prostredie, niečo ako doska, na nu si vyťahuješ rôzne sučiatsky, ako prepínače spínače , zdroje napätia (baterie/reg. zdroje) a potom to ťahaním myšou poprepájaš "virtuálnymi vodičmi" a ked sa zapne spínač tak to bliká , svieti, otača sa, nasledne sa da s praktickeho zapojenia vytvoriť aj schéma zapojenia. ten program sme mali niekedy v škole na dielňach.

http://www.softmania.sk/Screenshot/Edison.html

Odpovědět

Zpět na „Poradna“