LED žárovka E27 4W chlazená kapalinou, zkušenost?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jankop »

1. účinnost zářivek a LED je prakticky stejná
2. Vyhovuje mi poměrně velká variabilita tonality světla. Můžu si vybrat pěkné teplé tóny, případně si barvu plynule regulovat. Emise světla je na naprosto stejném principu, tak není důvod, proč by LED světlo mělo být horší než zářivky.
3. Nevidím rozumný důvod, proč by měla být životnost LED nižší než zářivek. Kompaktní zářivky jsou rozpálený jak hrom, LED mám v lustrech vlahý.
4. Nikde jsem netvrdil, že čínský LED žárovky jsou nějak super kvalitní, ale dokážu pořídit přijatelnou LED žárovku za 1/5 ceny "evropské" provenience"

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

jankop píše:1. účinnost zářivek a LED je prakticky stejná
Kompaktní zářivky jsou rozpálený jak hrom, LED mám v lustrech vlahý.
Tak pak z toho plyne, že ti ty LED vůbec nesvítí. :)

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jankop »

A nebo, že ty LED mají lepší chlazení, viď?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

Jestli mají podobný rozměr a srovnáváš to ve stejném lustru, tak těžko.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od AmarokCZ »

1) Dej odkaz na LED žárovku v účinností vyšší než cca 12% ...
2) Emise světla není na úplně stejném principu, ale je podobná. Na druhou stranu u zářivek se hodnota CRI dá považovat skoro za podvod ...
3) Zatím nevím o LED "žárovce", která by reálně dosahovala třeba 40tis. hodin jako zářivky. Vždyť tolik hodin není ani papírová životnost LED "žárovky".
4) Číňani moc neinvestují do vývoje a nemají takovou potřebu si nahrabat jako evropské firmy, jinak je to ASI stejné zboží.

Hoď sem odkaz na to, co máš doma ať víme o čem je řeč ...

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od jankop »

Asi by bylo zbytečné se tady dohadovat. Neměřil jsem teplotu, neměřil jsem svítívost, dokonce jsem si ani příkon nezkontroloval a objektivně to asi nikdy dělat nebudu.
Rád se od vás nechám utlouct skutečnými argumenty, ale ty musí být něčím podloženy. Strašně rád bych si přečetl něco solidního a objektivního o LED žárovkách. ale nic jsem nenašel. Tak musím vycházet ze svých praktických zkušeností. A ty říkají, že to jde docela slušně už teď .

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jankop »

U LED je 90lm/W běžné a to je srovnatelné s normální zářivkou.
40khod u zářivky? Jsi mě pobavil. Za rok svícení v akváriu musím zářivky měnit, protože už skoro nesvítí. Při půldením svícení není těžké spočítat, kolik to je hodin.
http://www.dealextreme.com/p/mr16-4-led ... -12v-39027
http://www.dealextreme.com/p/gu10-4-led ... v-ac-44577
http://www.dealextreme.com/p/e27-4w-360 ... 260v-54676
Ty poslední jsou použitelné pouze jako orientační osvětlení, mám je na schodišti.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od AmarokCZ »

Číňani si asi fandí, nicméně evropští výrobci udávají většinou účinnost do 10%.
40khod u zářivky? Ano, ale ne se zářivkou za dvacku a na mizerném předřadníku!
První "žárovce" z DX bych celkem důvěřoval, ale u ostatních bych si nebyl tak jistý vezmu-li v úvahu kolik podobných bylo staženo z trhu kvůli "nebezpečnosti". Jak mají vlastně vyřešenou izolaci chladiče od sítě?

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jankop »

Mám obavy, že Evropě moc čipů nevzniká. Korea, Čína jsou největšími producenty LED čipů.
Na akvárku určitě nemám zářivku za dvacku. Taď používám tlumivku. Když jsem používal elektronický předřadník, tak jsem měl problémy s kolísáním jasu. Asi byl špatnej.
Na izolaci u GU10 ti neodpovím, ale příležitostně nějakou rozmontuju a podívám se.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od AmarokCZ »

V Evropě nevzniká asi nic ... já měl ale na mysli "evrposké" značky jako Narva, Philips, Osram, ...
Tlumivka není moc ideální, tuším že Narva u nějaké trubice uváděla 50/25 tisíc hodin (ECG/CCG a navíc vše s 3B50 cyklem).

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#26 Příspěvek od pepik9 »

Otázka je, jak jsou elektrické součástky zajištěny proti vniknutí vody, aby nedošlo k elektrolýze. Dále řešení tepelné roztažnosti vody, musí tam být vzduchová bublina jako expanzka u topení. A píšou svítí v jakékoliv poloze - se závitem dole přes bublinu? A přestup tepla - plocha povrchu baňky nebude asi o moc větší, než plocha těch kovových křídel. Jediný pozitivum by bylo intenzivnější chlazení samotného čipu.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#27 Příspěvek od p32 »

A co takhle vzít luxmetr a měřit svítivost po 5 minutách svícení v jednom a pěti metrech od zdroje:

a) u žárovky 100W
b) u zářivky udávané, že nahradí tu 100W žárovku (např. OSRAM 23W s točenou trubicí)
c) u LED žárovky nahrazující také tu 100W žárovku - typ nevím

a napsat sem výsledky ???

Možná by byly zajímavé i teploty pokud někdo tady tvrdí, že je zářivka 23W oproti žárovce 100 W rozpálená a LED žárovka xx W studená. :wink:

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od jankop »

Luxmetrem změříš osvětlení, nikoliv světelný tok. Je to hezká myšlenka, ale reálu by ses nepřiblížil ani o píď.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od AmarokCZ »

jankop: a jak myslíš, že se světelný tok měří?? Že by právě luxmetrem?

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od jankop »

No luxmetrem se bez nějakýho světelnýho integrátoru měří světelnej tok hodně blbě.
Ale rád se od tebe nechám poučit, já přes fotometrii expert nejsem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“