Naprogramování AT89S2051, problém

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kolegarka
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2010, 01:00

Naprogramování AT89S2051, problém

#1 Příspěvek od kolegarka »

Dobrý den,
obracím se na vás všechny jako na odborníky, poněvadž jsem v této problematice absolutním začátečníkem. Elektronice pravda rozumím, ale mikroprocesory jdou absolutně mimo mě.

Sestavil jsem si programátor ze stránek www.lancos.com http://www.lancos.com/e2p/avrisp-siprog.gif za účelem naprogramovat jeden jediný kus Atmelu AT89S2051. Tento procesor mám již v desce obvodu a slouží (bude snad někdy sloužit) jako řídící prvek kódové klávesnice.
Programátor mi byl doporučen pro programování tohoto typu procesoru, sám jsem si ho nevybral.

Zkoušel jsem různé programy jako je PonyProg, IC-Prog, Atmel Microcontroller AVR Software, ISPPgm a další a zcela bez úspěchu. PonyProg mi aspoň vyčte to "nic" z paměti nového miroprocesoru, ale nezapíše už nic (za předpokladu, že mám nastavený procesor AT89S8252, protože samotný 89S2051 v seznamu není). Invertovanou resetovací hladinu mám nastavenou, ve vlastnostech mám zvolen paralelní port (popravdě řečeno, zkoušel jsem i sériový.... zkoušel jsem prostě všechno).

Jsem už bezradný a nevím jak mám dostat ten podělaný program do toho procesoru. Nechci, aby mi ho tam někdo nahrál (zas tak obtěžovat nechci), ale byl bych rád, kdyby mi jen někdo poradil, jak na to, popřípadě řekl, co dělám špatně. Já už si to tam nahraji sám.

Prosím, mějte strpení, jsem v tomto oboru vážně začátečníkem. Děkuji všem na cenné rady!

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jenda_KL »

třeba 1 2 3 ?
Krystal máš?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Taky jsem v těchto končinách pokusníkem , ale .. Postavil jsem všechny programátory z AR a z tiskárenského výstupu mi nic nechodilo , pod woknama . Nedělám S-ka , ale Cčka jdou perfekt s programátorem od Matouška . Asi bych se zrovna s touto rodinkou ne....l , zvláště pokud jde o jeden kus a nechal bych si ho vypálit .

Uživatelský avatar
kolegarka
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2010, 01:00

#4 Příspěvek od kolegarka »

> Jenda_KL: Ano, krystal tam je (3,579545Hz). Díky za linky, prostuduji je :-)
> BOBOBO: Sestavovat jiný programátor se mi moc nechce právě, ale asi to budu muset udělat. Mj. děkuju za tip. V aplikaci měl být mikroprocesor Céčkový, ale bylo mi silně doporučeno přejít na eSkovou řadu z důvodu jednodušší stavby programátoru.
Taky bych se chtěl vyhnout možnosti naprogramování na zakázku od někoho, protože programů do toho procesoru mám více a rád bych vyzkoušel, který mi bude nejvíce vyhovovat. Do budoucna bych taky rád udělal těch kódových klávesnic i více, poněvadž se jimi bude ovládat GSM zabezpečovací ústředna. Fakt by nebylo naškodu najít nějaký funkční programátor, sestavitelný v domácích podmínkách, nebo alespoň najít způsob, jak rozchodit tento stávající.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

I jako jiní ti mohu nabídnout bezplatné vypálení do Cčka . Zdar . Tedy nejenom to . Mohu ti , ale za poštovné , poslat celý počítač , co jsem předělal na progamování těch Cček , ale běhá v Dosu a píšou , že umí 10+20ky , 40ky nejsou zaručeny . :D Mám odzkoušeno , běhal , ale je nyní "ve skladu" , než ho vyhodím .

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#6 Příspěvek od gmike »

Já mám na 89S2051 odzkoušené toto, pracuje to celkem spolehlivě http://dybkowski.net/content/en/node/15 . Jinak je potřeba vhodně nastavit v biosu počítače standard paralelního portu, už si nepamatuji jestli jsem použil ecp, epp nebo kombinaci obou, je to potřeba vyzkoušet.

Uživatelský avatar
kolegarka
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2010, 01:00

#7 Příspěvek od kolegarka »

> gmike: Díky za tip, zkusím ho sestavit. Můžu se zeptat ještě, používáš pro ovládání programátoru přímo ten ISP Programmer, nebo nějaký jiný soft?

> BOBOBO: Díky ti za nabídku vypálení, je docela pravděpodobné, že ji využiji :-). Počítač raději nechci.. kvůli jednomu švábovi :-D.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jenda_KL »

kolegarka píše: krystal tam je
A krystaluje? Mě se občas stalo že moc nechtěl.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

S originálním softvérem jsem problém neměl:
http://www.atmel.com/dyn/products/tools ... ol_id=2877

Uživatelský avatar
kolegarka
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2010, 01:00

#10 Příspěvek od kolegarka »

S originálním softwarem jsem měl právě ty největší problémy. Zkoušel jsem ho jako první. Nepopírám, že jsem ho špatně nastavil, i to je možné.

Krystal tam sice je, ovšem jestli "krystaluje"... to já nevím. Je nový, takže by měl oscilovat v pohodě. Nemám ho ani jak vyzkoušet. Jediný způsob testu mě napadá osciloskopem, ale ten nemám k dispozici. Nebo dá se i jinak?

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#11 Příspěvek od gmike »

Používal jsem přímo ten ISP Programmer. Je ale potřeba aby byly co nejkratší vodiče, hlavně k mikrokontroléru. A programovat nižší rychlostí. I přesto se sem tam nepovedlo program nahrát, ale na několikáty pokus se to vždycky povedlo. Je to spíš takové nouzové řešení, ale jestli se neprogramuje často a hlavně nevyvíjí programy tak to plně vyhovuje.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“