prace se SMD

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

prace se SMD

#1 Příspěvek od forbidden »

Hodlam zacit se SMD, nemam s tim zadny zkusenosti, hlavne s pajenim. Neporadi nedko jak zacit, na co ci dat pozor atd.? S normalnima soucastkama nemam s pajenim nejmensi problemy (20 let zkusenosti), ale SMD jsem se zatim vyhybal.
Diky

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Zakladní pravidlo je nebát se jich. A používat kvalitní tavidlo (myslim ze se tomu tak rika) ten cin pokud ho neni moc se chytne jen tam kde má. Jinak integrace si nejdriv chyt jednou nohou pak do krize na opacne strane druhou abych ho usadil. Jestli budes davat stare veci pryc tak pokud to slo pres vlnu jsou ty soucastky jeste stredem na lepidle. To musís pouzit trochu sily. Dobre se paji horkym vzduchem ale kdyz si zvynes mikropajkou to taky jde pekne :)
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od cabernet »

Ja s tým robím už 10 rokov. V robote máme aj automat na osádzanie plus pec na pájkovanie. Existujú aj ručné staničky na pájkovanie a vyberanie súčiastok. Tie sú hlavne potrebné pre mnohovývodové integrované obvody. Skúsenosti s pájkovaním teda máš, tak si myslím, že SMD odpor, kontenzátor, tranzistor, diódu a aj integrovaný obvod, ktorý má vývody v dvoch radoch dokážeš vybrať a naspäť pripájkovať aj s obyčajnou mikropájkou ERS 50. Dôležité pritom je regulácia teploty a patrične tenký hrot.
Veľa zdaru.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

A to kvalitni tavidlo je co? Me zatim vzdycky stacila obycejna kalafuna.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od cabernet »

forbidden píše:A to kvalitni tavidlo je co? Me zatim vzdycky stacila obycejna kalafuna.
V tomto prípade asi kolofónia nie. Tavidlo vyzerá ako vazelína. veľmi dobre sa s ním pracuje a nezanecháva žiadne škvrny po pájkovaní ako kolofónia. Dobre sa čistí.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#6 Příspěvek od SMITH »

Nedávno som bol postavený pred obdobný problém.
Nakoniec som zistil to to.
Spajkova￾ sa dá aj RS50 s tenkým hrotom. Použivam normalný olovenný
cín fí 1mm s tavidlom vo vnútry. Prichytenie suèiastky na miesto robím kalafunov rostopenou v liehu na hustejšiu konzistenciu.

Odspajkovanie pomocou planžety zo starej žiletky a verzatilky. Žiletka je umiestnená vo verzatilke a nou sa "podriezajú " zohriate plôšky suèiastok.
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od tominekk »

Zkus se kouknout na todle:
http://radio.webz.cz/2/clanky/smd.htm
Já také začínám se SMD, již dříve jsem je pájel mikropájkou (dokonce jednou i trafopájkou:)), ale není to příliš vzhledné.
To jest důvod proč se ohlížím po jiném způsobu.
Každopádně taky za každou radu budu vděčný!
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Přehled některých tuzemských tavidel je zde : http://www.czechaudio.com/docs/pajeni1.doc

Některé prodává GES.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#9 Příspěvek od Zirafka »

Chce to jen se nebát a pak už to jde celkem samo :-)

Jinak na pájení stačí bohatě ERS50 + tenký hrot a vlastně libovolná pájka. Já jsem zkoušela jak olovnaté, tak stříbro-cínové a je to nastejno. I když s tou stříbrnou mi to šlo asi lépe.

Jako tavidlo stačí i kalafuna a nebo nějaké z GESu, já mám MTL451 a funguje bezvadně.

Nejlepší cesta je opravdu to zkusit, uvidíš že to není taková věda jak se všude píše.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Doporučuji zředěnou MTL458 nebo 408, 451 je málo účinné - viz specifikace. Velmi dobrá je naše undergroundová pájka Sn63Pb37 nebo Sn62Pb37Cu1.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Tak jsem s toho trochu zmatenej, pajeci pasta se nekde mysli jen tavidlo, nekde asi tavidlo i s pajkou. Odpovidala by tomu asi i cena, v GM "pajeci pasta" pres 500,- v GESu "pajeci pasta" 50,-. Tak ted nevim co to vlastne je. V jednom clanku psali o naneseni pajeci pasty na plosku, pritisknuti soucastky a prohrati az se pasta zmeni v lesklou, to by odpovidalo tomu, ze to obsahuje neco jako praskovej cin ci co. Obchodnici maji asi bordel v pojmech, nebo to fakt nechapu.
BTW: zatim jsem to zkousel klasicky s kalafunou a mikropajkou s tenkym hrotem a obycejnym "cinem" 1,5 mm. S trochou praxe by to asi slo, nejvetsi problem jsem mel s ctvercovym IO 4x8 nozicek. Taky jsem poprve na pajeni a kontrolu musel pouzit lupu, doted jsem si myslel, ze mam oci perfektni, ale tady to jen ocima fakt moc nejde.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“