MKO

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

MKO

#1 Příspěvek od Sith »

Ahoj,
resim problem v TTL logice, kde mi obvod generuje impulzy, jsou relativne dlouhe a ja bych potreboval nejakou konstrukci, ktera pri prijeti teto ( nabezne) hrany, vygeneruje impuls v rozsahu tolerance 200-800ns. Jde v podstate jen o to, aby ho vygenerovala vzdy a hlavne ne jindy : )

Kazdy napad je vitan : )

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

4098.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Co třeba takto (ten RC si dolaď, je to jen nástřel).
Přílohy
puls.png
(2.51 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Já jsem si oblíbil 4047 .

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Sith »

Andrejka, to je moje spasitelka :)))
Napada me jeste jedna vec, ty impulzy chodi z MCU z SPI, nebudou tam treba nejake zakmity na vystupu z MCU, ktere by mohly nakonec vygenerovat dalsi impulsy? Bohuzel nemam jednoduchy pristup k osc, abych se na to podival ve skutecnosti. S timhle tak jako tak nic spolecneho ta konstrukce 74LS00 nema, ale pokud nekdo mate tuhle zkusenost, rad bych o ni vedel.

Ale vyzkousim - chtel jsem neco takhle jednoducheho, ale RC clanek me nenapadl : )

Zapomel jsem napsat, ze vlastne potrebuji impulzy zkratit, ale to vsem ocividne asi doslo. 8-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Kdyby tam byly zákmity, tak se zblbne i ten SPI přijímač, tedy pokud jde o hodiny, na datech by krátké zákmity nevadily. Pokud to SPI netaháš na půl metru nebo víc, případně máš to vedení dobře impedančně zakončené, tak bych na něm zákmity neočekávala.
Pokud je ten MCU CMOSový, tak můžeš použít řadu 74HC nebo HCT.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od breta1 »

Takhle by nějaký zákmit na náběžné hraně nevadil.
Přílohy
imp1.png
(1.31 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, raději použít schmitt než klasickej nand v těchto zapojeních...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#9 Příspěvek od Sith »

No v podstate jde o to, ze to SPI chci vyuzit jako pohodlny embedded parallel 2 serial prevodnik s urcitou frekvenci (1/1us) a cele to ma kontinualne generovat kratke pulsy (log 1 bity), jak jsem psal, ktere bych se samotnym SPI takhle jednoduse nevyrobil. Vstupni data urcuji frekvenci. Takze zakmity by vlastne znamenaly dalsi vygenerovane pulsy, ktere tam nemaji co delat.
Hodiny pujdou do prazdna. Sice by mozna sly pouzit pro odstraneni zakmitu, ale pokud bude zakmit (nebo zkratka cokoliv co tam nema byt) i na hodinach, tak je toto vyuziti stejne k nicemu.

Vzdalenost je minimalni - 5-10mm od MCU.

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Sith »

breta1 OK vyzkousim, to vypada dobre a staci na to jeden svab. V podstate to akorat prodlouzi impuls, pokud prijde nejaky rusivy impuls jeste pred tim, nez napeti na R poklesne pod polovinu z logaritmu meritka casu, pokud se nemylim.

Pokud budete mit nekdo dalsi, jiny, napad, sem s nim 8-)

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Ten obvod může jak prodloužit, tak i zkrátit vstupní impulz. Prostě na náběžnou hranu vstupu vygeneruje impulz délky dané R,C.
Když je vstupní impulz podstatně kratší než RC, funguje jako prodloužení a naopak.

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Sith »

Omlouvam se, ze oprasuji stary topic, ale bylo by mozne tento obvod upravit tak, aby fungoval presne naopak, nez jak jsem psal - reagoval na sestupnou hranu?

Neco jsem sestavil, ale nefunguje mi to - oddelal jsem ty dve krajni hradla podle breti. V simulatoru to funguje, v realu ne, takze to nebude koser. Pouzil jsem "LS" hradlo.
Přílohy
13122011187_Medium.jpg
(98.43 KiB) Staženo 40 x
zkraceni.png
(6.53 KiB) Staženo 37 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Ten průběh na osciloskopu je co? Vypadá to jako na tom odporu, ale má to nějak malou amplitudu a navíc neznámý ss posun.

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#14 Příspěvek od Sith »

To je vystup z obvodu v priloze - ale dost podezrely. Mel jsem to moznost merit pouze chvili a ted nemam osc, takze toto jedine mohu ted ukazat.


Vstup jsou pulsy ktere jsem posilal v predchozim postu.
Přílohy
Untitled.png
(13.11 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Sith »

Vstup je normal +5V TTL a vystup je pripojeny na vstup jineho hradla, zadna jina zatez tam neni.

Ten prubeh mi neni moc jasny, ale v tu chvili jsem resil neco jineho, takze jine podklady k tomu nemam.

Ale ted jde spis o to, jestli neni chyba v tom obvodu, co jsem poslal : )

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“