Výrobce Fairchild

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od AmarokCZ »

css píše:...odhadem z každé tyče obsahující 50Ks tranzistorů je cca 3-5 vadných...
Mohl bys napsat příklad, v čem vada například spočívá? Jinak teda těch 10% je hrůza, to i Číňani umí lepší ... :roll:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

css píše:Osobní zkušenost s Fairchildem: Vyrábíme v práci záložní světelné zdroje ve stovkových sériích, na desce je tranzistor BD435 (vždy Fairchild), odhadem z každé tyče obsahující 50Ks tranzistorů je cca 3-5 vadných, takže 6-10%. Tranzistory jedou s velkou rezervou oproti katalogovým údajům, dodává je většinou Farnell, takže čínský pajc bych vyloučil.
Při takové zmetkovitosti by snad bylo načase změnit výrobce nebo dodavatele.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

To je trochu divná poruchovost, při té se už dávno vykopává válečná sekera vůči dodavateli nebo střílí konstruktér či technolog.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od honza637 »

No já bych střílel sám, i když jsem velmi mírumilovný člověk. Jenže ti číňani jsou daleko... :evil:
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jura80 »

6 až 10% zmetkovitosti u HROMADNÉ výroby se mně taky nezdá. Ale... Například mě napadá, že by běželo paralelně několik linek a jedna z nich vyráběla zmetky? Výrobu tranzistorů jsem v životě neviděl a nikdy ani nepátral po technologiích.

Na druhé straně, nepochybuju, že tohle je dneska běžná praxe. Hned po škole jsem nastoupil do fabriky, kde byly vícevřetenový (6 nebo 8) soustružnický automaty a vždycky jedno, dvě vřetena kydala mimotoleranční kusy. Navíc, oježděná pravítka, oježděný vačky a podobně. A přitom relativně menší tolerance (setiny mm). Ony to sice nebyly úplně zmetky, ale... ...jednak, kdyby byl zájem, za ta léta se na to borci mohli podívat a dát to do pořádku (ale jaká hrůza, musela by fungovat komunikace obsluha- technolog, obsluha- kontroloři kvůli zapůjčení náročnějších měřidel, a všechno konzultovat i s mistry a s těmi, kdo plánují kolik čeho kdy vyrobit, a tak nějak). A jednak osobně jako zákazník bych je s tímhle přístupem poslal do pérdele. To platí i pro css a nákupy BD435 do firmy, kde dělá.

_______________________________

Teď už zase převažuje k výrobkům Fairchild spíš to negativní... Sakra, já asi fakt zkusím sem tam něco sám poměřit. Nemám chuť mít na skladě šmejdy.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od jura80 »

honza637 píše:No já bych střílel sám, i když jsem velmi mírumilovný člověk. Jenže ti číňani jsou daleko... :evil:
Spíš bosové těch prcků, ti za to můžou- a ti jsou v EU, v USA, no a určitě i tady v ČR. Ale někteří jsou i v Číně, to je fakt;)

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od honza637 »

Anotak jasně, že hlavní díl viny na tomhle stavu nesou zřejmě obchodníci. Ti číňani se snaží pouze uspokojit poptávku. Asi bych pominul jestli si to víc zavinili zákazníci kteří tlačí až dost nesmyslně na cenu nebo obchodníci. Všechno by ale mělo mít svou hranici a ti žlutí ďáblíci by podle mého neměli jen tak označovat výrobky něčim jiným než nač mají vlastnosti...
Jináč Juro, je nějak výrazně dražší brát BCčka od Philipse nebo od nějakého jiného výrobce? Jak jsi mi dával kalkulaci na ty MPSA18ctky tak mi to přijde jako hodně pěkná cena:) Celkem zvažuju že bychom se dohodli. Umíš zařídit vzorek jednoho či dvou kusů od typu na oměření?
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#23 Příspěvek od css »

Ty BDčka do záložních svítidel si dodává zákazník, takže je to jen jeho problém, co a odkud nakupuje. Každopádně těch 6-10% vadných je prostě fakt!, dělám u testeru a pokud deska neprojde testem, jdu prakticky najisto po výměně tranzistoru Fairchild.

Je mi jasné, že jde o jednoho ze zakladatelů výroby polovodičů na světě, autora slavných 555tek, 741ček a dalších, ale dnes sám nevím, co si myslet, když obyčejné trandíky jsou v takové (ne)kvalitě, jaké jsou? :?

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od Vogon »

Nějak se zdráhám uvěřit tvrzení o bezmála 10% poruchovosti nových polovodičů. Za svůj profesní život jsem vyměnil a použil určitě několik tisíc polovodičů a prakticky si nevzpomínám, kdy jsem řešil situaci aby byl nový vyměněný polovodič vadný z výroby. Možná za to může metodika testování.

Pokud samozřejmě pominu dobu, kdy se do ruských rádií jako tranzistory používaly podivné plastové výlisky s označením VT jejichž polarita byla nejistá a typ byl označován barevnou tečko na pouzdře bez popisu.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#25 Příspěvek od Killroy »

Vogon mimo jiné píše:Nějak se zdráhám uvěřit tvrzení o bezmála 10% poruchovosti nových polovodičů.. ..Možná za to může metodika testování.
Plně souhlasím. A ještě něco: pokud se cokoliv reklamuje u výrobce součástek nebo jeho prvního distributora, tak nějaké to "každá desátá je vadná" zdaleka na reklamaci nestačí. Rozhodující je doložit odpovídající měření dle metodiky výrobce, měřicí protokoly a podobné věci. Výrobce si dělá i vlastní měření a na názor nějakého nespokojeného Ferdy s multimetrem rozhodně moc neslyší. Ono je totiž mnohem víc špatných konstruktérů a technologů než je značkových výrobců kteří by produkovali šmejd.. A Fairchild k nim rozhodně nepatří.
Problém je jinde - existuje několik tříd kvality polovodičů a teď záleží na tom, k čemu se ten obchodník vlastně dostane a zda tam nebyl číňan dřív a nevsunul tam z nedostatku na trhu své kukaččí vejce..

honza637: MPSA18 = u Fairchilda již obsolete, ONS je v tomto o dost dražší, tzn. nelze se divit, že na trhu se objevuje podivný šmejd.. To bys měl dávno vědět, když se tak vyznáš. A pokud máš problém s jejich kvalitou, vyfoť je a pošli je i se stížností Fairchildům na identifikaci. Myslím si ale, že tvůj mail neprojde ani prvním antispamovým filtrem na www.fairchildsemi.com
Naposledy upravil(a) Killroy dne 06 úno 2012, 22:00, celkem upraveno 1 x.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od jura80 »

honza637: Já si myslím, že za to nemůžou ani výrobci, ani zákazníci, ani obcodníci (myslím ti velcí, já jsu malá ryba), ale spíš celý systém. Což nehodlám rozebírat, instinkt mně říká, že by se tady mohli objevit blbci, co by se chtěli hádat.

U těch BCček mám kotouče BC846B/BC856B od výrobce NXP (dřívější Philips, přičemž pochybuju, že starý Philipsy ještě dneska seženu u solidního distributora, myslím velkoobchodního, to spíš jako výprodej). Samozřejmě to jsou 546/556 v SMD utažené podprsence.;) Klidně pár vzorků zašlu na svůj účet. U těch MPSA18 už by to asi bylo horší, to by bylo potřeba snad řešit v rámci vzorků přímo od výrobce (což nás nezajímá, že). Ale v rámci té hromadky, co pořádáme na Audiowebu, můžu vzít třeba tři kousky od Fairchildu a tři od onsemi, nebo jiné značky, ale jen pokud dostanu připomenutí (je toho hrozně moc a těžko se ve všech požadavcích orientovat a pamatovat si je, tak proto to připomenutí). Samozřejmě taky na svůj účet, taky zdarma, těch pár korun už mě nezabije. Prostě hodlám mít jasno!!! Ale jinak svýmu dodavateli věřím, to je jedna věc, a pokud bys jich v rámci hromadky (což je fakt nekomerční akce) vzal víc, tak to jde přímo přes moji firmičku, přes moje doklady a přes moji osobu, takže v případě nespokojenosti prostě případnou reklamačku vyřídím bez dementních žgrindů typickýho nenažrance a co nejrychleji. Jasně že už jsem pár reklamací v životě zažil (většinou moje chyba). Takže netřeba obav.
___

css: Stručně: Kdo ví, co ten zákazník kde nakupuje.
___

Vogon: Já nemám elektroniku jako povolání a ani zdaleka nejsu tak produktivní jako mnozí jiní z téhle diskuze. Ale můžu se k tomu připojit: Jen jednou v životě jsem zažil zmetkový tranzistor. Byl prodávaný jako nový kus a dostal jsem kousek se všelijak pomačkanýma drátovýma vývodama a vůbec divnej. Ale jinak, asi by ses mohl fundovaně vyjádřit k poruchovosti součástek jednotlivých výrobců. Třeba u přístrojů mladších pěti let. I když, taky nevím. Hodně záleží na konstrukčním řešení konkrétních výrobků.
___

EDIT: ještě pro killroy: Jó, jedna věc je reklamace s multimetrem a druhá věc je buď:

1. Mít na to vybavení.
2 Strávit kolik dní s kalkulajdou, počítačem, tužkou, papírem a květákem a mít čas si ubastlit vybavení k měření podle metodik výrobce.

Ale to je jen taková poznámečka.

A obsolete neobsolete, pokud někdo něco nabízí jako Fairchild, jako onsemi, jako st, tak to má být 🤐 Fairchild, onsemi, st! Neprotiřečíš si malinko u svých vyjádření kolem šmejdu/padělků?

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#27 Příspěvek od Killroy »

jura80 píše:..nehodlám rozebírat, instinkt mně říká, že by se tady mohli objevit blbci, co by se chtěli hádat.
Klidně to rozeber, někteří si rádi počtou a nemyslím si, že díky tomu dojde k nějaké hádce. A nějaký audioweb? I když je tam dost lidí co se skutečně vyznají, rozhodně trh se součástkama nespasí a ani nepřesvědčí výrobce k jinému pohledu na věc.

Dodatek k tvému dodatku: neboj se napsat kdo ti to jako Fairchilda dodal, to aby bylo jasno a já ti potom k tomu napíšu svoje. Anebo jste je spolu s Galuzskou někde vymetli v Polsku koštětem?
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od jura80 »

Poslal jsem jednu soukromou zprávu (killroy).

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#29 Příspěvek od mtajovsky »

Zeptal bych se místních znalců, překvapilo mě, že se u tranzistorů v datasheetech vůbec nevidí 4 pólové h parametry, nanejvýš tak hFE (což je asi h21?). O y parametrech ani nemluvě. Jsou tyto parametry vůbec někde k dispozici, nebo se v dnešní době pokládají tranzistory za tak dokonalé, že výpočty pomocí 4 pólových parametrů se pokládají za zbytečné? A také - dělají dnes konstruktéři nf zařízení výpočty pomocí h paramterů. A konstruktéři vf pomocí y parametrů? Nějak mi přijde, že se dnes všechno přebije množstvím tranzistorů v IO, případně keramickými filtry, syntezátory , mikrokontroléry atd. a celá bývalá mašinérie výpočtů přizpůsobení pomocí laděných vazebních obvodů, oblasti stability neutralizovaného zesilovače, výpočty oscilátorů a tak podobně je dnes jen staré haraburdí. Možná tak u vysílačů ...

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od honza637 »

No hele ke mě se sešly MPSA18 od Fairchildu ze 4 směrů jestli si dobře pamatuju a 3 stejný, jeden lehce jinej ale elektricky jsem v tom větší rozdíly nenašel. Hlavně mě zajímá Hfe a proudovej šum. Na těchto dvou veličinách se rychle nechá poznat jestli to je ono či ne. Nebuud tu rozebírat další, pro jednoduchost tedy stačí tyhle dvě veličiny.
Jednu serii jsem bral z ebaye z Německa, další z TME, pár kusů jsem přibral od Farnella a asi 100ks jsem bral od prodejce v číně. Taky přes net. TAdy je totiž problém sehnat i tyhle "nějaký" MPSA18ctky. Ve Všech případech to je prej Fairchild, v jednom balíčku mi přišly od "Futaba". Ale zas na obalu balení bylo Fairchild, uvnitř ale Futaba.... tak nevim.
Každopádně ty tranďáky se tváří všechny stejně. Proudovej šum oproti originálu od Motoroly je totálně v řiti. Ten zes šumí o 20dB víc než s Motorolou. BC550 na tom samým místě o 10dB lepší tyicky. Tak to asi náhoda nebude....
Dělal jsem Diamond Buffer s BD139/140. Nesehnal jsem jiného ne Fairchild a kamarád co spolu děláme mě navedl abych se dobře podíval jestli to někde hodně vysoko, typicky kolem 100MHz nekmitá. A taky že jo, při původním měření jsem se na to nedíval. Jak jsem je vyměnil za tranďáky od ON tak byl klid. Po kmitání ani památky . To jsou moje postřehy. Klidně s tím někdo nemusí souhlas, nikomu jeho Fairchild neberu.
A BTW - podle toho co mi psal Jura tak Motorolí MPSA18 má za obdobnou cenu jako MPSA od F.
Killroy- Být tebou tak ten email nechám na pokoji. Zřejmě nevíš co ta značka před kyselou rybou znamená. Zřejmě ji se nikdy radioamatéřině nevěnoval.... A můžeš si být jist, že na Fairchild bych neposílal nic, už takhle jsem dost bojoval s tím jestli sem něco psát nebo ne. Jen tak pro nic za nic vydávám know-how který se těžce získává. Nejsem ten typ co by někomu potvrzoval jeho pravdu kvůli vlastnímu klidu....
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“