Výrobce Fairchild

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#31 Příspěvek od Killroy »

jura80: SZ jsem četl, beru na vědomí a nebudu to dál komentovat. Není mým stylem reagovat stejným způsobem. Já jenom poukazuju nesmysly který se tady objevujou a hájím věci o kterých vím víc než vy dva s Honzou dohromady. S tím se budeš prostě muset smířit.
Protože až se budeš součástkový branži pohybovat tak dlouho jako já, tak možná pochopíš jak tyhle věci ve skutečnosti fungujou. A ty sám to rozhodně nepředěláš i kdybys asi hodně chtěl. Můžete kritizovat kdeco a kdekoho, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete udělat..
Naposledy upravil(a) Killroy dne 06 úno 2012, 23:49, celkem upraveno 2 x.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od honza637 »

Sice to nejni pro mě, ale dovolim si pár řádek napsat.
Killroyi, máš pravdu že my to nepředěláme. Máme ale možnost ty součástky ze zbývajících zásob sehnat stále ještě docela dobře. Za pár let bude hůř. Nechci a nebudu spekulovat kdo má větší znalosti. Na to nejsem naživu dost dlouho .... Nicméně v poslední době jsem zjistil a nejen já, že ta kvalita jde opravdu strašně moc dolu. Za nedlouho snad ani nebudou v součástkárnách k dipsozici ani ty součástky, co dneska ...
Vlastně tuhle debatu jsem nepřímo zavinil protože jsem se dal do řeči s Jurou80 po emailu. V těch emailech jsme u konrétního MPSA18 probírali tu cenu a vyšla něco nad 1 Kč / kus při odběru 2000ks min. To furt není špatné, tohle množství by se udalo a je to super tranzistor do vstupů předzeslovačů. Běžná cena toho F MPSA18 je kolem 2- 3 Kč / kus . To myslim že ON opravdu dražší není.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od jura80 »

mtajovsky: Na nedostatek informací v datasheetech už jsem si tak nějak zvyknul. Respektive, ono tam leccos je, ale k čemu jsou parametry ve sloupečku "typ"? Možná že většina dnešních "konstruktérů" už ani neví co jsou to ty čtyřpólový parametry. Stačí jim simulátor a kamarádství s nadřízeným (dřív to bylo kamarádství s chytřejším konstruktérem a předkládání výsledů jeho práce kamarádovi nadřízenému). hfe asi nebude h21e, ale spíš stejnosměrný parametr beta e, aspoň myslím. Ale ruku na srdce, když se podíváme sem:

http://katalogy.ic.cz/

Tak ani dřív se toho zase tolik neudávalo. Snad by pomohly dotazy u výrobců? S tím, že asi ne s každým se ten výrobce bude bavit, neb všechno řídí vidina zisku z odpovědi na dotaz(y).

honza637: Snad neurazím, když prozradím, že tohle téma jsem založil právě kvůli naší předešlé emailové korespondenci (právě kolem Fairchildu). A pro ostatní, taky proto jsem sem honzy637 zlákal. V té korespondenci jsem tvrdil, že si myslím, že Fairchild je slušný výrobce. Pak jsem nakonec naši emailovou diskusi "odrovnal" s tím, že mám nějaký názor, ale nemám jej jak "exaktně" podložit, a založil jsem téma tady na ebastlirne. Můžu jen poděkovat za názory. Ale. Kdesi jinde jsem zase četl, že na ebay je lepší polovodiče nebrat. Že TME má povětšinou tzv. "pajcy". Prodejce z číny? Hmmm. Farnell? No, teoreticky dobrý, protože má dobrou pověst- ale pověst není všechno. Ale dobře, že by se sešly zmetky hned od čtyř prodejců? Docela nízká pravděpodobnost. Ale podle čeho tak soudím, podle pravděpodobnosti, že někdo dodává padělek? A jaká je ta pravděpodobnost, nízká nebo vysoká? Pak může být ten závěr o celkové pravděodobnosti chybný. Takže zase nemáme na 100% jasno. Hele, domluvme se na emailu, já zdarma pošlu vzorky Fairchildu! Věřím, že to co mám, je opravdu Fairchild. Prostě tomu dodavateli věřím. Kdyžto budou dreky, tak se jich rychle zbavím (i když hrozně nerad. :cry: ).

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od honza637 »

Souhlas, pošlu ti adresu ju?
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#35 Příspěvek od Killroy »

honza637, jura80: Já to chápu. Jak už sem napsal: Fairchild už MPSA18 nedělá a pokud něco někde zůstalo a někdo to nabízí, bude nejspíš dvojka, anebo něco divnýho. Proto problémy, přebaleno kdekým atd. Nikdy nezjistíte pravdu a jestli to někdo jako Fairchilda koupil, tak to dál i tak prodává..
Pokud s tím máte problémy, kupte si ONSy, tam je full produkce a není třeba někde něco vymetat. Kdyby se toto objevilo hned v prvním příspěvku, pokrátilo by se tohle vlákno na dvě odpovědi..
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od honza637 »

No hele od Férčilda je nabízí kdekdo, je toho děsně velký kvanta. Nezdá se, že by byl konec výroby. Spíš bych to viděl že jednou za čas toho namlátí ohromnou serii a pak se to hodnou dobu prodává....
ONS to dělá podobně že .... Tam kde není odběr vhodný pro hramodnou výrobu tak na objednávku vyrobí serii.
Zatím jsem měl plnou jistotu kvality u Philips , tedy NXP a ONS. Leccos taky tvoří Toshiba, ale tam řada dobrých trandů skončila výrobu už před hodně dlouhou dobou.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#37 Příspěvek od mtajovsky »

jura80 << ony byly kromě běžných katalogů ještě tzv. Konstrukční katalogy. Tam se pak udávaly 4 pólové parametry. Viz příloha jako příklad pro MA3005/6 a KC507-9.
Přílohy
par.pdf
(236.58 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od jura80 »

Tak naposled pro dnešek přispívám, už jsem chtěl zalehnout do postele. Od čtvrtka mám hrozný záběry, i psa jsem kvůli napjatým nervům seřval (což obyčejně nedělám, protože je slabší). Říkal jsem si, že si dám prima pivní a filmovej večer, ale když vidím ty reakce tady, tak zbylo už jen to pivo...

killroy: Tohle byla rozumná, nezaujatá reakce, takže díky za ni, a doufám, že už to tak zůstane na furt. Samozřejmě uznávám, že patřím mezi zelenáče v tomhle oboru, ale nemám rád, pokud, i když v náznaku, někdo, kdo nemá ponětí, kde co beru a za kolik, mně tvrdí, kde co beru a za kolik. A další věci. Tohle fakt nebylo fér a tak jsem trochu vulgárněji zareagoval. Naštěstí jen soukromě.

honza637: Jak jsem se zmínil, kvůli "systému" půjde kvalita pořád dolů, cena pořád nahoru. Tuhle debatu jsem zavinil spíš já, když jsem prostě zjistil, že nemám znalosti a zkušenosti, jen svůj dosavadní názor, a s tím jsem na emailu nemohl obstát. A jinak, sice věřím svýmu dodaateli, ale co kdyby... No, jestli objednáš ty MPSA18 a budeš je reklamovat, tak mám fakt velkej průser. Ale to už je riziko podnikání.;) A ceny neřeš. Pokud něco není předražený, neznamená to, že je to zmetek. Mnohdy je to OPAČNĚ. Jde spíš o zájmy, názory a filozofii výrobce, dodavatele a tak. Tohle mně nikdo na světě nevyvrátí, protože nemá jak (možná tak mimomísním teoretizováním o trhu).

honza637: sem s tím na email!

killroy: Kdybych věděl to na co jsem se ptal, asi by nebylo prvního příspěvku, takže by se tam nic neobjevilo.;) Pokusím se soustřeďovat na to, so se pořád vyrábí. Díky za radu.

honza637: Ta Toshiba už je dneska u některých věcí do nf zesáků taky docela dost problém. Docela mě ta situace až děsí. Taky, když je čas, si rád leccos postavím. Je škoda, že výrobci reagují jen na požadavky velkoodběratelů. To už nám potom zbudou jen ohromný zásoby od TESLy, a nebo předražení američtí výrobci, co se chytnou rezerv trhu a nechají si na jednu součástku udělat stopadesát patentů? Ach jo.

mtajovsky: Zase tak moc konstrukčních katalogů jsem v ruce nedržel.;) Ale stejně, ať jsem vždycky hledal co jsem hledal, skoro vždycky mně u nějaké jinak sympatické součástky chyběly nějaký ty informace... Chjo.
___

Jdu chrápat.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od radekrd »

Někdo ty hybridní parametry uvádí: www.ges.cz/sheets/b/bc546_48.pdf, nicméně jsou i jiné metody návrhu - záleží co se navrhuje. Na vf se používají spíš S-parametry a ty bývají v kat. listu běžně.
Jinak od Fairchilda mi prošlo pod rukama kde co a nikdy nebyl problém. A že tranzistor v daném zapojení od jednoho výrobce kmitá a od jiného ne je spíš chyba konstruktéra. Určité rozdíly tam být mohou - to ale nic o kvalitě neříká. Pokud vyhovují specifikacím daného výrobce, je vše vpořádku (co výrobce sliboval to zákazník dostal).

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od honza637 »

To bych být tebou neříkal. Jestliže mám 2 shodné typy tranzistorů, výrobce uvádí ty samé parametry tak by se neměly chovat jinak. Nejsem první ani poslení kdo postavil Diamond. To zapojení je brutálně rychlý. Nevím v jakých zapojeních jsi se s férčildama setkal ty, ale já dokud jsem to dával do zdrojů , sluchátkových zesů a podobně tak to taky fungovalo. Jenže jsou zapojení která jsou prostě jiná liga. Rozhodně se to kmitání nestalo pouze mě. Nezávisle na mě se to stalo dalším. Projdi si audioweb. Já si ho bohužel neprošel před samotnou realizací. Teslácký KDčka a originální součástky v tom chodí bez jakýhokoliv problému. Tak proč zrovna férčild ne?
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od radekrd »

To je problém toho zapojení. Tranzistory se mohou lišit v parametrech, které v kat. listu nejsou specifikovány, nebo je tam uvedena jen typická, či minimální hodnota parametru (typ. ft). Pak zapojení vyžadující určitou hodnotu může mít problém. Např. mohou být tranzistory od jednoho výrobce rychlejší - pro někoho to může být výhoda, někomu jinému to způsobí problémy. Pokud je však v kat. listu uvedeno jen minimum, tak obojí vyhovuje.
Že tranzistor v jednom podezřelém zapojení kmital, ještě neznamená, že je to šmejd. Obzvlášť rychlá zapojení mohou dost záviset na parametrech, které nejsou při výrobě kontrolovány.

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#42 Příspěvek od MiloshCZ »

Trochu vám do toho vstoupím. Dohady o tom, jestli je nějaký výrobce dobrý nebo ne jsou sice hezké, ale... Pracuju ve firmě, kdy si děláme vše sami (vývoj, nákup, výroba). Součástky nakupujeme všude možně (jak v ČR, Evropě, tak i v Americe případně přímo u výrobce v Asii). Jde o to, jak člověk postaví poptávku u obchodníka.
Jestli stylem "chci BC846 co nejlevněji" - obchodník pak dodá i zboží "z potopené lodi", nebo řeknu "chci BC846 od výrobce xyz" - pak je to třeba o pár halířů dražší, ale většinou funkční.
Už se nám stalo, že jeden obvod prostě nebyl k sehnání. Poptávali jsme ho po celém světě, až se nám ho podařilo sehnat tzv. "z volného trhu". A co se nestalo. Úmrtnost byla 30%! A to s pěknými kouřovými efekty 8O
Všechno je to o lidech. Už máme dodavatele vycvičené a máme s nimi takové vztahy, že nám řeknou historii součástky, protože vědí, že kdyby nám dodali nějakou šedivku, tak od nich příště nebudeme chtít nakupovat.
Bohužel, je-li člověk odsouzen nakupovat v GMku a jim podobným tak se musí smířit s tím, že má naprosto "noname" součástky, na kterých je sice něco napsáno, ale to vůbec nemusí být pravda. Pro toho, kdo potřebuje menší než velké množství, tak současná doba není vůbec dobrá. Ale zase na druhou stranu, když budeme říkat, jak to dřív bylo skvělé...No nevím. Pamatuju, že jsem kdysi šel do Tesly pro pár součástek (z dnešního pohledu banality - pár odporů, kondíků a obyčejné tranzistory), tak jsem odešel s polovinou, že zbytek nemají a stálo to podobné peníze jako dnes (ale jakou měly peníze hodnotu?). Takže když budu smířen s tím, že nakoupím "v přepočtu na kus" odpor za 3-5Kč, tranzistor za 10Kč atd, tak je možné nakupovat u ověřených distributorů (Farnell, DigiKey...), kde součástka bude stát pár halířů, ale zaplatím poštovné, manipulační poplatky atd. Navíc mám ale trochu větší jistotu v tom, že dostanu to co chci (slušný distributor má napsáno co je to za výrobce a můžu si vybrat toho, kterému věřím).

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#43 Příspěvek od BIPOLAR »

Tak co chlapi, jaké ingredience ještě přidáme do tohoto guláše ? 8O :lol: :lol:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od jura80 »

U tranzistorů BD139/140 jsem například v datasheetech neviděl, jak rychle dovedou zapínat a vypínat. Pokud někde v diamond bufferu (třeba v proudovém zdroji) běhají až do saturace, může se to chovat od různých výrobců všelijak. A jinak, pokud jde opravdu jen o to kmitání, můžou být ty kmitající tranzistory jak pomalejší, tak klidně taky rychlejší.

Jinak díky za email, dneska, až to bude v harmonogramu, odešlu ten dopis se vzorky.;)

S tím nákupem součástek je to asi fakt děs. Tuhle jsem objednával po 100 kusech nějakých BCček, že mám zájem o co nejlevnější a zároveň kvalitní, značkový. U jednoho typu jsem dostal výrobky KEC (dejme tomu) a u toho druhýho se dodnes dodavatel neráčil vyjádřit, kdo že je výrobcem. Tak už u nich prostě nic neberu. Našel jsem levnější a solidnější firmu (fajn reference).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#45 Příspěvek od Sendyx »

Už jsem to psal mnohokrát, že zbožíznalectví se stává cennou profesí :wink: . Máš možnost - buď koupit u zaručených dodavatelů a často čekat, až budou zboží mít, nebo si pořídit kupu měřící techniky, kupu informací a můžeš zkoušet lovit u malých dodavatelů s nezaručeným původem.

MPSA18 od ON bez problému seženu v pásu, minimum 500ks, při cenách řádově 2Kč a míň snad nemá cenu z nich dělat nějaké drama. Kdyby to byl trand za 10 euro kus tak by mělo smysl řešit cenu různých výrobců a hledat vhodnou variantu nákupu.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“