Chyba rychlonabíječky TLG1000 B3

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

Chyba rychlonabíječky TLG1000 B3

#1 Příspěvek od Jurik-EB »

Tato rychlonabíječka mi začala zničehož nic neustále startovat. Pokud ji nechám delší dobu vypnutou tak pracuje asi 6 minut správně tj:
1.krok = 3x zablikají všechny LEDky
2.krok = po založení NIMH baterií nabíjí a na displeji se ukážou jejich stavy.
Pak ale asi po 6ti minutách začnou blikat všechny LEDky (restart).
Mám podezření na tepelný hlídač v IO TNP269 ale tento IO nemá náhradu. Ostatně, žádný z hledaných sheetů nepatří k daným IO ve schématu přestože je označení IO totožné. Jsou to patrně falzifikáty u nichž nesouhlasí rozložení pinů, počty pinů atd. Z emailů od výrobce jsem se dozvěděl že to není jejich výrobek (např. SH69P551). Ani jedna varianta u nich vyrobená nemá 20 pinů. To samé platí i pro ostatní IO v nabíječce.

Sestavil jsem schémata (zdrojové a nabíjecí části):
https://docs.google.com/open?id=0B8mZBv ... NlMjlkNGE3
https://docs.google.com/open?id=0B8mZBv ... AwZjk5YWI4

Foto nabíječky a znázornění osciloskopu:
https://docs.google.com/open?id=0B8mZBv ... k3OWNjODVj.

Popřemýšlejte a poraďte.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

nejdříve se podívej na kondíky !
C5, C7 a C27

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#3 Příspěvek od Jurik-EB »

Všechny kondíky a diody jsou v pořádku. Všechna IO mají pokojovou teplotu.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#4 Příspěvek od Lukar »

Pokud necháš nabíjet pouze 1 článek chová se to stejně?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

D3 ? záverné napätie?

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#6 Příspěvek od Jurik-EB »

Chová se to pořád stejně ať tam jsou či nejsou články, Zkoušel jsem i uměle chladit zdroj z obou stran, nabíjecí část z obou stran, nebo naopak lehce ohřát teplým vzduchem ale náběh zaciklení je téměř stejný.
D3 je rychlá dioda RS1M jejíž funkci jsem testoval tak že jsem ji prohodil s D9 protože jsou stejné. Nic se však nezměnilo. Jak jsem již zmínil dříve nabíječka pracuje přibližně 6 minut stoprocentně. Nechám-li ji vypnutou jen krátce (tj. asi 5 až 10 minut) tak se zaciklí hned při startu.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Pozeral som na nejaký podobný IO,...čo som našiel potrebujú Vcc nad 8V až do 15V. Aj to býva(môže byť) dôvod (nízke Vcc), že to cykluje.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#8 Příspěvek od Jurik-EB »

Které IO máš na mysli.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

Pred transformátorom.
V krúžku napätie - pri poklese(aj pri prekročení )spôsobuje také cyklovanie.
Na druhej strane trafa je nejaký synchrónny usmerňovač (IO + MOS). Neviem (nevidím) referenciu pre spätnú väzbu, meria sa zrejme 3,3(2)V. Možno to bude Q1, s takými malými napätiami by stačila referencia Ube toho tranzistora. Len teplotne je to dosť nestabilné. Skúsil by som to vychladiť a na 0°C či by to nefungovalo potom dlhšie.
R25 a R28 slúži na jemné regulovanie. Ten čo má väčšiu hodnotu by som o stupeň z rady E12 znížil/zvýšil.
(datasheet toho obvodu som nenašiel).

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#10 Příspěvek od Jurik-EB »

Všechny napěťové hodnoty ve schématu jsem zaznamenal v době kdy nabíječka pracuje správně. U3 (SP6018) řídí nabíjecí napětí v podobě pily, je vnitřně časovaný bez vnější regulace. Dojde-li ke zkratu v nabíjecí části (vadný nabíjecí článek) a napětí klesne na vypínací hodnotu, tranz. Q1 se zavře a IO U3 se vypne a ten vypne i tranz. Q3. Zároveň ze zapne Q2 čímž sníží napětí pro optočlen v němž LEDka zhasne. Tím dojde k vypnutí IO U$3 v levé části zdroje. Tuto větev jsem řádně prověřil externími napětími a to funguje spolehlivě. Stále se nemohu zbavit předtuchy že to zaciklení asi dělá tepelný hlídač zabudovaný v IO U$3, je v bezprostřední blízkosti spínacího MOSFETu a ti dva se navzájem ovlivňují a proto také nedochází k ohřátí IO.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

U3 nič nereguluje. Spolu s Q3 tvorí synchrónnu diódu. Je účinnejšia ako schottky dióda. Otváranie a zatváranie Q3 sa synchronizuje s impulzmi z trafa.
Teraz pozerám, že vyššie som nedal obrázok, na ktorý sa odvolávam. Sorry.
Ešte k diódam D2 a D12.
Diódy vľavo tiež môžu mať za ušami. D2 je klasická rýchla dióda cca 400-500V, D12 je čosi ako zenerka-na pohltenie energie -orezanie napätia na spínacom výkonovom mose v U$3. Hodnota napätia tej diódy bude minimálne 350V. Keby sa táto hodnota znižovala,môže to spôsobovať to cyklovanie.
Přílohy
Nab.JPG
(50.91 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#12 Příspěvek od Jurik-EB »

Ty diody jsem zrovna vyletovával když mi přijela rodina, teť se musím věnovat jim, takže se na krátkou dobu odmlčím.

Prozatím děkuji všem co se do tohoto vlákna připojili.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#13 Příspěvek od Jurik-EB »

Pro ok1hga, měl jsi pravdu (promiň mi tykání), C7 byl ten diblík který mě zmátl protože jsem ho měl jako první vyletovaný a přezkoušený. Choval se potvora normálně avšak jsem zanedbal zkoušku ohledně výdrže kapacity s vyššími špičkami. A protože se ve zdroji nezahříval, vyletovaný vykazoval vybíjecí charakteristiku průměrnou dané jeho kapacitě, tak tím mě vpodstatě uspal. Měl jsem mu tam švihnou pár špiček a sledovat čas a případnou strátu kapacity. Takže jsem se poučil, měl jsem jít do důsledku. Taková plkotina a mě připravila o spoustu času který jsem mohl uplatnit jinde.

Znovu děkuji všem kteří se zúčastnili v řešení mého problému a doufám že i jiným bastlířům tento problém s impulsním zdrojem pomůže vyřešit jejich podobnou chybu.

Chvíli počkám na vaši případnou odezvu a pak toto vlákno uzavřu.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#14 Příspěvek od Lukar »

Jurik-EB můžeš mi napsat, jak jsi ten vypájený elyt měřil?-- C7 byl ten diblík který mě zmátl protože jsem ho měl jako první vyletovaný a přezkoušený. Choval se potvora normálně avšak jsem zanedbal zkoušku ohledně výdrže kapacity s vyššími špičkami-- vyletoval jsi C7 a jak to pak zkoušíš na výdrž kapacity s vyššími špičkami.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#15 Příspěvek od Jurik-EB »

Vadný kondenzátor jsem testoval takto:
1. vzal jsem vadný kondík a podobný kondík se stejnými hodnotami tj. 220uF/16V.
2. před kondíky jsem dal stejné diody
3. Ke kondíkům jsem přiřadil vybíjecí odpory stejných hodnot
4. na diody jsem připojil impulsní napětí 16V z generátoru
5. ke kondíkúm jsem přichytil dva fousy z dvoukanálového osciloskopu

Vím že jsem poprvé sledoval vybíjecí charakteristiku vadného kondíku pouze do 16ti voltů a porovnával s druhým kondenzátorem a oba dva měli téměř stejné poklesy napětí.
Při druhé kontrole jsem začal zvyšovat impulsní napětí generátoru a po určité době se při napětí cca 30V ten vadný kondík začal velmi rychle vybíjet, zatímco ten druhý ještě držel. Pokud jsem oddaloval cikly generátoru od sebe Tak ten vadný kondík se jakoby zotavoval ale nedosáhl tutéž vybíjecí charakteristiku jako ten druhý. Po této zkoušce jsem vadný kondík vyměnil za 220uF/25V a nabíječka běží v pohodě.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“