Zapojení motoru brusky ELKO 380V -> 220V

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
magical
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

Zapojení motoru brusky ELKO 380V -> 220V

#1 Příspěvek od magical »

Zdravím všechny.
Měl bych dotaz ohledně zapojení třífázového motoru z brusky ELKO TM2BR. Brusku jsem sehnal už s neorigo zapojením. Motor má 6 vývodů, každé vinutí pár jedné barvy. Bruska je to jednorychlostní, 750W. Z vypínače od jednoho vývodu vedly oba spojené černé, další vývod jeden bílý, poslední jeden červený. Zbývající červený a bílý vedly do klasické svorkovnice. Tak nevím, byl tam připojený rozběhový kondenzátor? No hlavní otázkou je, že brusku potřebuji připojit pouze jednofázově. Celé mi to nějak nedává smysl, tak prosím o radu. Dahlender apod. mi nic neříká, znám jen hvězdu a trojúh. Snad něco napoví i fotka.

A když už jsme u toho, úplně stejně bych potřeboval poradit se zapojením motoru na druhé fotce, nemá štítek, bude to nějaký MEZ, průměr zhruba 10cm, má tři vývody - červený, černý, hnědý a potřeboval bych ho zapojit na 220V. Bude potřeba kondenzátor? O jaký typ motoru se jedná?

Předem děkuji...
Přílohy
P2090033.JPG
motor
(296.15 KiB) Staženo 242 x
P2090036.JPG
zapojení
(296.41 KiB) Staženo 289 x

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Ten motor z druhé fotky mám někde doma. Pokud nebude někdo rychlejší ofotím zítra štítek.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

No v originálu byla bruska dvourychlostní . Takže rozpojit vinutí poměřit odpory , namalovat . Zjistit případné vnitřní spojení cívek . Vesměs výkon 3f motoru zapojený s kondem na 230 nedá "žádný" použitelný výkon . u toho druhého motoru bude kondíku třeba , odhaduji 2-4u , ale oni vyráběli na poměrně širokou řadu napájecích napětí , tak jestli bude na 220 ? Z čeho je ? Mohlo by napovědět .

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od bum »

Motorek na druhé fotografii a podle toho co píšete odpovídá motorkům ze servopohonů například Klimakt je levo/pravotočivý na napětí 220V AC.Rozběhový kondenzátor se zapojuje mezi kraje vývodů cívek.Střed vinutí je připojen na nulový vodič.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od bum »

Přepínání směru chodu motorku se provede připojením fáze označené L1 na jeden nebo druhý vývod cívky podle požadovaného směru otáčení.Pracovní nulový vodič zůstává trvale připojený.
Přílohy
Obr.č.01.jpg
(155.77 KiB) Staženo 537 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#6 Příspěvek od FERYACT »

Při šesti vývodech zřejmě půjde o dvourychlostní motor.Středy
vinutí jsou vyvedeny zvláště a umožnují provést změnu otáček.
Při změně napětí by motorek byl použitý na broušení tužek.
Zmiňovaný Dahlander umožňuje přepínání otáček 1:2.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Feryacte , feryacte ?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od FERYACT »

Jelikož se přítel MAGIKAL zmińoval o tom, že zná zapojení hvězda,
trojůhelník a Dahlander mu nic neříká dovolil jsem si reagovat.
Jestli se ozve rád mu zapojení pošlu.Možná mu pomůže v bádání.

Uživatelský avatar
magical
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#9 Příspěvek od magical »

Já jsem si myslel, že je dvourychlostní :( Soudil jsem tak pouze z vypínače, nebo spíš jsem doufal, že to tak není. Ale protože i následovník B175 je dvoukvalt... Za jakékoliv schéma zapojení budu rád. Původní zapojení vidíte na fotce, stále nechápu tu svorkovnici. Takže opravdu na 220V nebude žádný výkon, ani třeba třetina z těch 750W? Chtěl jsem si polepšit, teď mám brusku 150W :) A tři fáze nemám. Zapojil jsem nedávno vrtačku 380->220 a výkon je pro mě dostatečný (MEZ 3AP 71-4 370W).

Z čeho je druhý motor původně netuším...

Všem díky.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

Magicale indukční motory nesnášejí připojení napětí
pokud není v dutině statoru rotor.Nemusíš to vědět
zdaleka je vidět že nemáš o motorch páru.Mohls
způsobit mezizávitový zkrat a motor je zralý na převinutí.
Třífázový motor vytváří točivé magnetické pole
/které indukuje napětí a proud do rotoru /
a nepotřebuje připojení kondensátoru pro svou funkci.
Pokud je skutečně pravda že motorek má
tři samostatná vinutí odměř proudy v jednotlivých
fázích a napiš.Napřed změř odpory jednotlivých fází.
Zkus napájet trafem třeba 24V.
My technici popisujeme tvým způsobem zapojení
jen pro patent.Jinak tužka a papír.Je to pak absolutně přesné.

Uživatelský avatar
tata1110
Příspěvky: 2
Registrován: 25 lis 2010, 01:00

#11 Příspěvek od tata1110 »

Zapojení motoru brusky ELKO 380V PROSÍM

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Tak ti nezbyde , než to prostě risknout . Zapojením v řádu sec nemůže už nic pokazit . Vem vždy ty tři se stejným odporem a zapni na 400 . Ty druhé tři vývody nech izolované a pak ty druhé tři . Zkoušku máš do 10min hotovou a teprve potom hoň něco dál . Je vidět , že zde nikdo stator nemusel měnit a tak přesné zapojení nezná . V práci sice tuto brusku máme , ale rozdělávat ji funkční je nesmysl .

Uživatelský avatar
magical
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#13 Příspěvek od magical »

Já bohužel doma nemám 400V - o to celou dobu jde, je mi líto jí prodat, stačí mi, když bude mít na jednu fázi výkon 100W, prostě jí jakkoliv roztočit na 220V. Zítra změřím odpory jednotlivých vinutí.... Děkuji.

Uživatelský avatar
magical
Příspěvky: 5
Registrován: 09 úno 2012, 01:00

#14 Příspěvek od magical »

Vedou z toho 2x3 páry drátů stejné barvy, dle mého konce vinutí, mezi vývody stejných barev 9ohmů, potom ještě křížem naskočili u dvou propojení nějaké klesající megaohmy, jinak nic. Je opravdu vyloučeno jí zapojit na 220V, co myslíte?

Uživatelský avatar
novak25
Příspěvky: 1
Registrován: 13 kvě 2012, 02:00

#15 Příspěvek od novak25 »

Dobrý den
přídám se k tomuto tématu ohledně zapojení. dneska jsem zapojil stejný motor na danou brusku, ale bohužel mi jede pouze na otáčky 1400 a jak to přepnu na 2800 tak to do otáček nejde a začalo se z toho kouřit. hned jsem to vypnul a ani po kontrole zapojení jsem neobjevil chybu. Nemáte prosím někdo radu nebo zkušenost.Děkuji moc.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“