Žižkovský vysílač Praha, fotky kde se 20let nesmělo fotit

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Žižkovský vysílač Praha, fotky kde se 20let nesmělo fotit

#1 Příspěvek od forbidden »

Asi to někteří znají, ale mě docela zaujaly. Hlavně ty fotky koncáků. Spíš než elektroniku mi to připomíná instalatéřinu, potrubí, radiátory atd...
Hlavně to vedení k anténám, taková měděná trubka, jak na vodu :D
Fotky tady.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#2 Příspěvek od Killroy »

forbidden píše:Hlavně to vedení k anténám, taková měděná trubka, jak na vodu..
Běžně používaná 50Ohm vf koaxiální vedení pro kW výkony. Vnější vodič Cu nebo Al roura, vnitřní vodič Cu roura a vnitřní podpěry držící to všechno v lajně. K tomu existují konektory, kolena, spojky, odbočnice, redukce a přechody na různé typy připojení (v palcích). Všechno precizní výrobky ve stříbřeném provedení, viz třeba ty kolena.
Ano, instalatéřina to v podstatě je, ale sakra drahá. Na cenu se ani neptej.. 8O
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#3 Příspěvek od Hrnous »

pár efektních fotek je třeba zde http://hrnec.info/galerie/displayimage. ... 42&pos=191 směr ke konci alba

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

pěkný kablík
a pro představu jeho rozměrů na čem je transportován . . .

taky jsem se pohyboval na podobných objektech a na památku jsem sebral ze země několik odřezků . . .
Přílohy
P2180030.JPG
(198.78 KiB) Staženo 45 x
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 18 úno 2012, 16:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od FRANSIMOR »

A ted nevím zda se nepletu,ale tuším že oslavuje 20-tiny. dodatek:vrátil sem se do tohoto vlákna kvůli fotografiím a koukám,že je změna v záhlaví a názvu příspěvku,kde je již ona zmínka o tý 20-letce.
Naposledy upravil(a) FRANSIMOR dne 19 úno 2012, 00:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Teď si představte, kolik toho je třeba na 340m vysokým stožáru Kojálu. Ještě, že to někteří naši spoluobčané ještě nezjistili.

Jako kluk, když se boural starej stožár, tak jsem ten "koax" používal jako komín k ohništi, měď neměla žádnou cenu :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Davidus »

nejsou ty roury spíš kruhové vlnovody?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#8 Příspěvek od weed_smoker »

ZdenekHQ píše:... Ještě, že to někteří naši spoluobčané ještě nezjistili.
Asi proto tady Amíci nakonec nepostavili ten radar.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

Davidus píše:nejsou ty roury spíš kruhové vlnovody?
ne nejsou, protože existuje něco jako skin-efekt, tak se střední vodiče dělají jako trubky. Ušetří se tím měď a kabel je lehčí a hlavně levnější . . .

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tady máte nějaké fotky z Topolné: http://besttv.tym.cz/2011_09_16/

Jsou tam dva vysílače, v každém jsou tři 250 kW elektronky RD250 jako koncový stupeň, modulaci zajišťují dvě elektronky ZD70 buzené ZD1000. Měděné trubky o průměru cca 6 cm a kolečka ze tříkolky jsou přizpůsobovací LC obvody. Lampy jsou chlazeny varem vody. Na fotkách ze ,,sklepa" je řízený tyristorový usměrňovač, filtrace s tlumivkami a výstupní trafo modulátoru. Tlumivky a trafa jsou schovány za mřížemi (velikost!), bohužel to nešlo moc fotit. Vodní hospodářství patřilo k umělé zátěži, chlazení elektronek má vlastní okruh s destilovanou vodou.
Signál jde z budovy vysílače vzdušným koaxiálem do anténního domečku a odtud ke stožárům. Stožáry jsou po rekonstrukci staticky uzemněny, ale dochoval se původní izolátor, na kterém každý stožár stojí.

V celé budově je slyšet, co se vysílá, zejména pak u filtračních tlumivek a výstupního trafa. Plot kolem stožáru musí být dřevěný, aby netvořil závit nakrátko, ale branka je kovová a ,,hraje".

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od FRANSIMOR »

Lukas-Peca :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Taky jsem měla na webu fotky z vnitřku vysílače Krásné, ale na žádost "obsluhy" jsem je smázla, prý se tam nesmělo fotit.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Davidus »

ok1hga > jo to co si posílal je koax, znám je, myslel jsem to na těch fotkách ve vysílači, nějak se mi totiž nezdá že by byl koax takhle zalomený.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#14 Příspěvek od Killroy »

ok1hga píše:pěkný kablík
a pro představu jeho rozměrů na čem je transportován
Je to 1-5/8" LCF koax od RFS a záměrně je takto konstruován, aby jej bylo možno alespoň trochu tvarovat. Hmotnost cca 150kg/100m a běžně se vytahuje až nahoru. V mnoha případech i ručně. Postupně, jen za pomoci hubcuku. Musí se různě provlékat a ukládat do příchytek. V tom žádná jiná technika moc nepomůže.
Přílohy
lcf1-58.jpg
(14.77 KiB) Staženo 28 x
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#15 Příspěvek od vrky »

Když jsem v létě 2008 vyhrál konkurz na správce objektu vysílače Černá Hora, byl jsem se tam podívat. Koncové stupně mě zaujaly kontrolním okýnkem pro kontrolu oběhu vody na chlazení klystronů. Ohřátá voda vytápí celý objekt budovy vysílače. Dál propojky na přepínání hlavní antény a záložní antény. Koaxiály jsou zabalené v nehořlavém obalu a vypadá to jako rozvody páry někde v továrně (sádrový obal natřený na šedo). Nikde ale žádné ostré hrany, pěkně dlouhé oblouky. Práce správce spočívá většinu jako požární dozor.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“