Multimetr M1T 242A blbne (vyřešeno)

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Multimetr M1T 242A blbne (vyřešeno)

#1 Příspěvek od Teslatron »

Zdravím,
dostal jsem tento multimetr jako nefunkční. Zjistil jsem zavadu ve špatném tantalu. Vyměnil jej a multimetr již měří problém je ale v jiné věci. Po zapnutí začne na displayi počítat od 0 po 3000 a restartuje se, a tak stále dokola. Když připojím na svorky nějaké napětí či rezistor tak jej změří po odpojení začne opět počítat.

Pro lepší pochopení jsem natočil video
http://www.youtube.com/watch?v=EROOjRLp ... e=youtu.be

Neví někdo kde bych měl hledat chybu ?

Láďa
Naposledy upravil(a) Teslatron dne 26 úno 2012, 10:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Trimen
Příspěvky: 119
Registrován: 03 črc 2011, 02:00
Bydliště: Kamenný Přívoz/Praha

#2 Příspěvek od Trimen »

Napajeci napětí je v pořádku ?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Mně to připadá, že se jen nabíjí nějaký kondenzátor(od filtru) na vstupu měřáku a voltmetr to napětí prostě měří.
Jako třeba když má měřidlo na vstupu neinvertující zesilovač a vstup není přizemněný žádným odporem třeba 10M. Takový voltmetr má obrovský vstupní odpor, ale naprázdno měří blbosti, nebo jde k dorazu.

Vlastně chytá něco "ze vzduchu" nebo spíš z proudové nesymetrie vstupů OZ. Jakmile připojíš měřené napětí, tak se samozřejmě změří správně.
Zkus tam připojit nějaký veliký odpor (10M) proti zemi a počítej, jak rychle napětí poroste nebo jestli vůbec poroste.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Teslatron »

Nejspíše máš pravdu, dal jsem tam 5M6 a ustálilo se to na hodnotě 138.

Napájeci napětí je OK.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Teď je otázka, jestli je to v pořádku a je to vlastnost nebo porucha. Do vstupu(nebo ze vstupu) teče docela velký proud.

Při měření na zdroji s velkým vnitřním odporem to bude ukazovat špatně. Což je vlastnost každého reálného voltmetru, akorát tady to bude ukazovat víc a ne míň, jak bývá zvykem. Vlastně se to navíc bude lišit podle polarity měřeného napětí.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od GeorgeB »

Je to vlastnost tohoto měřáku. Mám tři (digitronovou i LED verzi) a všechny se chovají stejně. Měřák je od toho aby měril danou veličinu a né aby měřil napětí ze vzduchu. Pokud to někoho trápí, že při odpojených svorkách "počítá", tak ať ho přepně na ampérmetr, ohmmetr nebo vypne.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Teslatron »

Díky, tím je problém vyřešen.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“