Napájení koncového stupně zesilovače

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

Napájení koncového stupně zesilovače

#1 Příspěvek od mc-vlada »

Dobrý den. Mám v tom trocho guláš, tak se raději ptám. Pokud mám koncový stupeň ve třídě AB nebo B a mám osazeny třeba tranzistory s Uce 60V, mohu konec teoreticky napájet nesymetricky napětím 60V nebo symetricky 2x30V. Doufám, že je to zatím správně. A teť mě zajímá, jak je to, pokud mám na konci osazené stejné tranzistory, ale zapojené serioparalelně? Prosím o radu, nejraději odkaz na literaturu, která se touto problematikou zabývá.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Před pár dněma zde sháněl někdo DPS k tebou uvedenému pospojení . Pokud to někdo v AR dohledal , tak to tam máš i s teorií . Ano , teoreticky součet UCE . :D

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#3 Příspěvek od mc-vlada »

Zdravím BOBOBO. Dps jsem sháněl já, kontaktoval jsem Betarona a vše OK. Jenom mě to zajímá čistě teoreticky, nikde v mě dostupné literatuře jsem nic nenašel a přitom mě to zajímá, sice jsem si myslel, že by to mohl být teoreticky součet Uce (resp. měl být součet) ale raději jsem se zeptal. Moc děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Zítra odpoledne vlezu do skříně a vyhrabu ti to , paměť už není co bývala . :D

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#5 Příspěvek od mc-vlada »

BOBOBO, tak jsem asi nalezl alespoň trochu, co jsem hledal. V seriálu pana Dudka v amárech z roku 92 je seriál o jeho zesilovačích a v jednom odstavci se tam zmiňuje o osazování konců a mimo jiné i o serioparalelním řazení a o výběru trandů do konce. Není to žádný podrobný odborný článek ale pro představu stačí. On sice odkazuje na nějakou literaturu, ale bohužel anglickou a já cize neumím.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Tak jsem to konečně vyhrabal . Těch koncových dvojic můžeš dát i více , viděl jsem snad profi s 2x5ti v jedné úrovni . Byl to nějaký stojan snad 500 nebo 1kW slovenský , běhalo to zde i se servisákem . Nwm , kde to nyní leží .
Přílohy
serio-paralel1.JPG
(176.79 KiB) Staženo 99 x
serio-paralel2.JPG
(93.56 KiB) Staženo 128 x

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#7 Příspěvek od mc-vlada »

Děkuju

Odpovědět

Zpět na „Teorie“