měnič z UPS

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#16 Příspěvek od Peterseal »

doktor365 píše:zdravím,mám takový dotaz,zda by šla UPSka použít místo měniče na 230V kdyby se tam připojila auto baterie.Myslel jsem s tím napájet plynový kotel když vypnou proud.děkuji
Ide o to aka UPSka... Niektore lacnejsie maju na vystupe obdlznikovy priebeh, tie drahsie maju sinus. Pre kotol,kde je aj cerpadlo, je UPSka z obdlznikom nevyhovujuca.
Uz sa to tu viackrat preberalo, skus pohladat...

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#17 Příspěvek od helios »

Presne tak. Pre čerpadlá vyhovuje UPS s čístým sínusom, prípadne "sine step wave", čo je schodovitý priebeh. Čerpadlo síce pri ňom trochu hlasnejšie vrčí, ale vždy sa spoľahlivo rozbehne.
NEPOUŽITEĽNÉ sú typy s modifikovaným sínusom, tie čerpadlá nerozbehnú, transformátory a solenoidy sa prehrievajú a môžu sa až spáliť. Tieto typy sú vhodné len tam, kde napájajú impulzné zdroje, ktorým je jedno, aký priebeh do nich ide.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#18 Příspěvek od czatlantis »

v autě má těch 14,4V nebo něco na ten způsob opodstatnění - ta baterka se nabíjí jen chvíli, pak se vybíjí, pak zase nabíjí (a navíc třeba v zimě se nabíjí hůř)....v UPSce se nabíjí třeba půl roku a pak má dalšího půl roku na dobití, takže stači těch klidných 13,8V na plný nabití. V autě by to třeba v té zimě nestačilo

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#19 Příspěvek od doktor365 »

Děkuji za odpovědi,opsal jsem co na nich je za čísla já tomu nerozumím.BACK-UPS PRO 650 model BP 650S a druhý BACK-UPS 400 EC model600

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od Vogon »

Obě UPS maji na výstupu obdélník. Jestli pojedou s čerpadlem je nutno vyzkoušet. Některá čerpadla tento výstup snášejí celkem dobře.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#21 Příspěvek od doktor365 »

děkuji,hlavně aby n eodešla elektronika v kotli

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od Vogon »

Elektronika s těmito UPS bude fungovat bez problémů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

Co jsem potkal tyhle oběhovky (Grundfoss & spol), tak jejich kombinace s UPSkama dopadne většinou následovně:
1) UPS se sinusovým výstupem jsou bez problémů - dokážou čerpadlo rozběhnout i udržet ho v chodu. Bohužel tento tvar výstupního napětí má jen menší část UPS dostupných "z druhé ruky". Jako nové jsou nad finanční možnosti běžného uživatele otopného systému.
2) UPS s obdélníkovým průběhem výstupního napětí tato čerpadla udrží v chodu, pokud k výpadku a přepnutí UPS na měničový chod dojde za chodu čerpadla, ale pokud k výpadku dojde před zapnutím čerpadla, už ho nedokážou rozběhnout - to je bohužel vlastnost drtivé většiny UPS nejrůznějších značek s jednoduchým zapojením. Jsou levné a na trhu s použitým zbožím snadno dostupné.
3) UPS s modifikovaným tvarem výstupního napětí jsou koupí zajíce v pytli - každý výrobce jako "modifikovaný sinus" označuje něco jiného a tak jedinou možností je vzájemnou kombinaci UPS vs. čerpadlo vyzkoušet. V obecné podobě platí definice "čím hranatější je průběh výstupního napětí = čím více se tvar blíží k obdélníku, tím hůř taková UPS rozbíhá indukční motory nejčastěji používané v oběhových pumpách otopných systémů". Bohužel se nelze spolehnout ani na kontrolu tvaru výstupního průběhu osciloskopem při zatížení nějakou náhradní zátěží. Jedinou možností je zkouška pokud možno se zátěží co nejbližšího typu k tomu, který bude použit ve finále.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#24 Příspěvek od doktor365 »

děkuji za odpovědi já to chtěl jen vyzkoušet když vypnou proud zda by to šlo.Válí se mi doma kdysi jsem je přivezl ze sběrného dvora

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#25 Příspěvek od Duvsan »

Známý koupil měnič s modifik., u výstupu js. napětí a za ním čtyřtranzistorový můstek a pak ven, klasická konstrukce. Dal to na čerpadlo, trochu ječí, ale točí. Takže opravdu vyzkoušet.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“