Zpětnovazební audion, elektronky na Aukru?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Tiger_T »

Děkuji. Vzdálenost izolátorů cca 22 metrů, výška nad zemí necelé 4 metry. V případě bouřky odpojím napáječ, ale co anténa? Uzemnit? Nechat jen tak na izolátorech?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Asi tak , za života lidského se ve složení zemského podloží nic nezmění . Jestli do tvého okolí běžně neřápe , je jen malá pravděpodobnost , že se tak stane . Jinak pokud ti přebývá svodič o charakteru dle normy , tak tu antenu na něj připoj . Pokud už necháš drát zavedený až k sobě do okna , je vše ostatní zbytečnost , pokud se bude houpat několik metů od budovy a ty ho potom budeš chytat hráběma , tak to by už alespoň malou ochranou bylo . Doby vytahování antén z přístrojů jsou již mnoho let za mnou , možná jednou i zalituji . :D Bojím se spíš vody a silvestrovských světlic než blesku .

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

V každém případě odpojit napáječ pokud možno mimo budovu a co se týče uzemnění - pokud do ní nepraští blesk, tak je to jedno, a když praští, tak je to taky jedno, protože ji tak jako tak upálí. Jenom na tu anténu moc za bouřky nesahej, stačí, aby někde poblíž blýsklo, a v anténě se indukuje vysoké napětí.
Já mám podobnou anténu uzemněnou přes doutnavku. Za bouřky ta doutnavka někdy i trvale svítí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud tam ta doutnavka ještě fyzicky existuje , je to důkaz , že v místě nedošlo ani k nejmenšímu výboji , jinak bys našel jen holé dráty . :D

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Tiger_T »

Děkuji za reakce. Anténa bude na zahradě, dostatečně vzdálena od budovy. O té doutnavce jsem někde četl. Vidím, že se osvědčila. Vyzkouším. CB anténu mám taky na zahradě (né na střeše domu). Je uzeměná a když nejsem u CB, tak ji odpojuji. Když vzniklo tohle téma, rozhodl jsem se pro tvorbu antény pro poslech lampových rádií na DV a KV. Na kus drátu v místnosti chytám jedině Topolnou.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Na 22m drátu to už bude mela !

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od pajosek2 »

Pokud můžu něco dporučit,tak obvod na doladění antény je velmi příjemným doplňkem těchhle přístrojů.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Tiger_T »

BOBOBO píše:Na 22m drátu to už bude mela !
Proto, že mám poblíž i vysílací antény, nebo je těch 22m zbytečně moc?
Poblíž bydlel radioamatér a měl nataženou anténu přes celou zahradu. Provozoval DX.
Je to už dlouho a nevím, na jakém pásmu operoval.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Není , naopak ti je (ty metry) bude dost poslouchajících závidět .

Uživatelský avatar
duan
Příspěvky: 76
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: na sever od Boskovic

#25 Příspěvek od duan »

Zdravím,

Na netu jsem našel tohle zapojení.Je podobné tomu co sem dával mtajovsky.Mám vícero kusů jak 6F32 tak 12Ž1L,tak bych se do toho pustil.Nevím si ale rady s tou vstupní cívkou.Jaký průměr,počty závitů a tak.Poradí někdo?

Jsem amatér tak mě nekamenujte. :D
Díky.
Přílohy
12Ž1L.jpg
(35.72 KiB) Staženo 74 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Pro ladicí kond 500 pF, přidáš cca 10 pF montážní kapacitu, tedy 510 pF, a spodní okraj SV 550 kHz potřebuješ indukčnost asi 164 µH.
Podle empirických vzorečků pro vzduchovou válcovou jednovrstvou cívku vychází např. pro průměr 15 mm (trubka z tlustého fixu Centropen) a průměr drátu 0.22 mm, se smaltem cca 0.25mm, asi 190 závitů.
http://www.belza.cz/knowhow/form.htm

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#27 Příspěvek od ok1hga »

duan píše:Jsem amatér tak mě nekamenujte.
. . . to nejsi !
Amatér daný obor velmi dobře ovládá, má zkušenosti a dokáže si s ledasčím poradit, ale neživí se tím !!!

podle tvých dotazů nejsi amatér, jsi pouze laik . . .

sorry za OT.

Uživatelský avatar
duan
Příspěvky: 76
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: na sever od Boskovic

#28 Příspěvek od duan »

Díky za odpověď Crifodo,něco už jsem na netu taky našel,až bude trochu času tak vyzkouším.


ok1hga: amatér=člověk,který se nějaké činosti věnuje bez dostatečných odborných znalostí,dělá ji nedokonale,diletantsky.

laik =je obecně osoba ve vztahu k určitému tématu nezasvěcená,v něm odborně nevzdělaná.

Toť praví Wikipedie.

Mě je úplně jedno jestli jsem amatér,laik nebo diletant. :D Pro mě je důležité,že to,co si zbastlím funguje.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#29 Příspěvek od ok1hga »

duan píše:Mě je úplně jedno jestli jsem amatér,laik nebo diletant. :D Pro mě je důležité,že to,co si zbastlím funguje.
tak se předveď !

. . . myslím, že jsi se už vlastně předvedl:
duan píše:Na netu jsem našel tohle zapojení.Je podobné tomu co sem dával mtajovsky.Mám vícero kusů jak 6F32 tak 12Ž1L,tak bych se do toho pustil.Nevím si ale rady s tou vstupní cívkou.Jaký průměr,počty závitů a tak.Poradí někdo?

Uživatelský avatar
duan
Příspěvky: 76
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: na sever od Boskovic

#30 Příspěvek od duan »

A s čím bych se měl jako předvádět?O co Ti jde?Normálně jsem se zeptal jestli někdo neporadí.Crifodo konstruktivně poradil.

Pokud nechceš poradit,pak nechápu proč vlastně na můj dotaz reaguješ.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“