Ampérmetr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

Ampérmetr

#1 Příspěvek od doktor365 »

Zdravím nechal jsem si koupit panelový ampérmetr MP-45 ctěl jsem ho používat na měření kompresoru v ledničkách.Kolega mi ho přivezl a já si teď všiml že je na stejnosměrný proud prý mu řekli že to lze. Je to tak nebo musím mít na střídavý.Děkuji

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#2 Příspěvek od bastlir40 »

Lednička je na 230V~ , tak to asi moc vhodné nebude.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Čo s ním chceš na kompresoroch merať?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

když potřebuješ zjistit jestli je špatné rozběhové relé tak se vyřadí a spustí se na přímo tak je ještě potřeba změřit kolik bere kompresor jestli to náhodou nevypíná tepelná ochrana.Viděl jsem to mají to a funguje to.zatím jsem to měřil klešťákem,ale toto je lepší.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

Môžeš použiť aj jednosmerný ampérmeter, len treba pred neho zapojiť usmerňovací mostík na príslušný prúd. Na orientačné meranie to postačí.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Vogon »

Bohužel MP45 mají deprézský systém a bez usměrňovače neumí měřit střídavé proudy. Vzhledem k tomu, že motor kompresoru chladničky má po rozběhu příkon přibližně 60-70W, což je přibližně 300mA není problém zapojit měřidlo do příčné větve diodového můstku. Chyba vzniklá nelinearitou usměrnění nebude nijak kritická.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

Dá sa to použiť. Ale ide aj o to, aká je citlivosť tvojho ampérmetra.

Bolo by dobré, keby jeho citlivosť bola rádovo 100uA. Potom by si mohol merať úbytok napätia na odpore zapojenom v sérii s motorom.
Samozrejme usmernenom za pomoci mostíkového usmerňovača.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

V tomto případě je snaha o malý proud jako 100uA spíš na škodu. Protože to bývá vykoupeno velkým úbytkem.
Chceme stavět ampérmetr a tam je nutný co nejmenší úbytek - bývá třeba 6mV. 100uA systém MP45 může mít asi 260mV.

Takže by byl vhodnější spíš měřák na větší proud třeba na 100mA. I bočník bude vděčnější, že nebude tolik hicovat.


Aha, teď čtu, že už je měřák koupený, tak je to jedno.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Hlavně nám vysvětli , co se ti nelíbí na klešťáku ? Co chceš lepšího ?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

Chceš li měřit proud kompresoru počítej s tím že rozběhový proud bude značný.V tu chvíli by se měl ampérmetr přemostit abys neurazil ručičku.Přístroj si musíš nacejchovat a udělat novou stupnici.Stupnice bude nelineární.Stará stupnice se otočí.Popis se dělá propisotem. Koupě nového ampérmetru vyjde levněji.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#11 Příspěvek od jasin »

Proud umí měřit většina těch zásuvkových měřičů spotřeby. Dá se přepnout na napětí nebo proud nebo výkon. Ty lepší měří i fázový úhel. Není k zahození vědět jestli má síť v místě opravy opravdu 230V. A k posouzení stavu mašinerie se můžeš orientovat jak podle proudu tak i podle příkonu. Není potřeba se patlat s nějakými můstky a bočníky a celé to stěhovat do nějaké nevzhledné příruční krabičky.
Za pár stovek se měřič spotřeby vyplatí a je všestranně použitelný.
Např:
http://www.deramax.cz/merice-spotreby-energie/c-945/
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#12 Příspěvek od doktor365 »

všem děkuji za odpovědi no nejjednodušší bude koupit jinej budík a tendle dám do nabíječky na auto,měřič spotřeby mám ten tak rychle nereaguje a měřák je potřeba mít za ledničkou když potřebuješ měřit no ten klešťák není špatný,ale chtěl jsem mít celý to ovládání na spouštění v jedny krabičce.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#13 Příspěvek od jasin »

Ve tvaru MP45 se může vyskytovat jak depréz tak i elektromagnetický systém. Ten by měl měřit stejně střídavý i ss proud. Mrkni na značky na stupnici nebo sem dej foto. Třeba není vše ztraceno :arrow:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Nwm , ale asi bych to řešil dvěma odporama tak 2r2 , schotky na elyty cca 50u , trimry 330r , do jedné větve tlačítko , paralelně z fáze a ocejchovat tím klešťákem a je . Jako měřák např toto http://hadex.cz/infoPage.asp?action=R097

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#15 Příspěvek od doktor365 »

foto hodím ale až zítra nechal jsem ho v práci,no na krabičce je DC tak že stejnosměrný,akorát mi právě někdo tvrdí že to jde i na střídavý

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“