Co to bylo za součástku

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

Co to bylo za součástku

#1 Příspěvek od doktor365 »

Zdar kamarádi,potřebujin poradit.Dnes u nás nešla elektrika když to zapli volal soused že mu nejde mrazák,lednička a vrata u garáže.Vmotoru u otvírání vrat garáže na vstupu je tato deska,jak tam je ta žlutá pecka tak tam byla zřejmě ještě jedna nějaká ale ta schořela na prach tak že nevím co to bylo z tišťáku kouká jenom dva dráty.Je to zapojený jako pojistka mezi fázi a druhá mezi nulu.co to bylo za součástku varistor v tomto jsem laik,díky za info a rady

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Varistor se zapojuje mezi fázi a nulák. Jestli tam byly tyto součástky dvě, tak mohly být mezi fází a zemí a druhá mezi nulákem a zemí. Pak to byly odrušovací kondenzátory, nejspíš třídy Y1. U motoru by to spíš ukazovalo na ty kondíky.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#3 Příspěvek od doktor365 »

no ono to bylo mezi fazi a fazi a druhy je mezi zem zem na přívodo pak se to dělí k žarovce a k motoru za tim je pak deska jak ve videu :D která asi nejspíš řídí vše dálku atd.Desku jsem prozatím vyhodil propojil fazi a nulu a vše šlape

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

fotil to ten kamarád já to zítra vyfotím z obou stran trochu lépe ať je vidět jak to je propojený ale podle mě to je jenom jakoby pojisky na přívodo nic jiného tam není pak jen svorkovnice na propojení

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Jako v sérii s motorem? To by připadal v úvahu leda PTC. Nebo snad polyswitch.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#6 Příspěvek od doktor365 »

já se blbě vyjadřuji: je přívod do celý ty ovládací bedny kde je i motor a elektronika na to dálkový ovládání.Je to prostě jako by se přestřihly dráty a nezi se vložila pojistka jak u fáze tak u nuly jenže místo pojistky tam je to žluté kolečko :D co nevím co je a to druhé co bylo ny fázi prostě schořelo,on má první barák za trafem připojenej nevyhořelo mu něco poprvé

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#7 Příspěvek od doktor365 »

na ty desce už nejsou dva přívodní kabely,ty se připojily místo výstupu ty desky zítra opíšu ty numera z ty pozůstalý jedny pecky(žluté)

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#8 Příspěvek od doktor365 »

tak abych to upřesnil,na ty pecce je 20N431K a pod tím JVR.A je to zapojený jináč než jsem včera psal,vzal jsem si na to lupu protože to je tak očazený že nebylo vidět jak to bylo propojený,jeden je propojený mezi nulu a zem a ten druhý co schořel mezi fázi a nulu

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#9 Příspěvek od Charos »

Varistory, hledej je u prodejců podle toho čísla 431 (definují napětí) a velikosti/výkonu, který absorbují než shoří (to je ta 20 - většinou odpovídá i průměru v milimetrech).
Funkce: při přepětí (jedno na kterém přívodu, proto jsou varistory dva) varistor zapne (sníží odpor), zvýší s eproud v obvodu přes pojistku a ta se přepálí.
Bez něj to jede taky, ale chybí ochrana proti přepětí.

Např. http://www.gme.cz/vyhledavani/?q=vcr20d431

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#10 Příspěvek od 555 »

zdravím všechny.. nechci zakládat nové vlákno,tak to dávám sem..mam také problém s elektronikou z otevírání vrat..

nahoře jak je to černé místo,tak tam patří varistor,ale bohužel zbyly z něj jen vývody a nevím jaký tam patří..nerad bych tam dal jinej a nechat to bez něj už vůbec nechci..

mám tu jen varistory ze satelitních zdrojů..Hlavně typ TVR10471
nevím jestli by tam mohl být :roll:
Přílohy
P1040675.JPG
(109.46 KiB) Staženo 128 x
V životě se člověk učí nejdřív chodit a mluvit. Později se pak učí sedět a držet hubu.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Pokud je tam napětí 230V, tak ten varistor ze satelitního zdroje vyhoví.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

Varistor (přepěťová ochrana) je typicky součástka s omezenou životností, a starý kus z něčeho vykuchaný bych bez milosti vyhodil. Nevíš, jakou má za sebou historii.
Nový bych tam dal
http://www.gme.cz/vyvodove-varistory/vc ... -p119-916/
nebo kdyby se nevešel, tak
http://www.gme.cz/vyvodove-varistory/595-275-p115-034/
a kdyby se ani ten nevešel, tak alespoň
http://www.gme.cz/vyvodove-varistory/b7 ... -p115-568/

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#13 Příspěvek od 555 »

takhle u konektoru (zrovna u toho varistoru je na svorkách 230V)...já tu právě mám plno nových těch varistorů TVR10471 do těch impulzních zdrojů..proto se ptám ,zda li by šel použít:-)
V životě se člověk učí nejdřív chodit a mluvit. Později se pak učí sedět a držet hubu.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

Lepší než drátem do oka. Ale protože tam jeden vyhořel, tak se asi v místě instalace přístroje vyskytují napěťové špičky, a ten nový tam může vyhořet brzo taky. Proto bych tam dal radši silnější (co unese větší proud resp. větší energii impulsu).

P.S. a dva paralelně bys tam nenacpal?

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#15 Příspěvek od 555 »

mista je tamn dost.nacpal bych tam oba :-),,mám, pocit že byla bouřka zrovna.jelikož to už nejde rok :lol:
V životě se člověk učí nejdřív chodit a mluvit. Později se pak učí sedět a držet hubu.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“