Jak zapojit relé do zvonku domácího telefonu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
origamiya
Příspěvky: 13
Registrován: 25 srp 2010, 02:00

Jak zapojit relé do zvonku domácího telefonu

#1 Příspěvek od origamiya »

Ahoj.Potřebuji připojit relé (které mi spíná další signalizaci) do systému domácího zvonku - telefonu v paneláku , kde jsou 2 tlačítka zvonku - 1 u vchodových
a 1 u bytových dveří,mikrofon-přenos zvuku jde jen mezi vchodovými dveřmi a bytem,vchod. dveře se na dálku z bytu otvírají.Reproduktor v bytovém telefonu (sluchátku) zároveň slouží ke zvonění i ke komunikaci s tím kdo zvoní dole.
Potřebuji připojit relé k reproduktoru v telefonu aby když někdo zazvoní , seplo. Nesmí se stát,že poškodím zvonky v celém paneláku...(ale vše dělám na vlastní odpovědnost).
Už jsem tam měl paralelně k repro připojené relé,které chvíli šlo,a potom již ne,nebylo to studeným spojem.
Relé spíná při 3-48 V DC,Contact resistance: <=100m (ohm),Coil power: 0.36W, 0.45W
Mám použít jiné relé,nebo před něj dát diodu,nebo před něj usměrnění 4 diodami,když to bude paralelně připojené k repro ve sluchátku , bude potom slyšet hovor?
Děkuji za rady či tipy.
Naposledy upravil(a) origamiya dne 26 bře 2012, 13:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Protože nevíme, jestli je repro jedním koncem na mínus či plus zdroje U, je lepší to galvanicky oddělit.
Toto by mohlo fungovat, hovor bude slyšet.
A to napětí 3 až 48V potřebné pro sepnutí relé se mi nezdá...
Přílohy
dom zv.png
(3.01 KiB) Staženo 176 x

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#3 Příspěvek od miroslavkovar »

Chtělo by to něco více napsat o stávajícím zapojení. V panelácích se často používají systémy, že od vchodových dveří se "zvoní" DC napětím, protože to současně napájí i interkom (vzájemné dorozumívání). V interkomu je obvykle malý bzučák s rozpínacím/přerušovacím kontaktem. Po celém schodišti je pak rozvod AC napětím a ode dveří se "zvoní" tímto AC napětím. Vše je to napájeno z jednoho zdroje, který dává jak DC, tak AC. Je to tento případ?

Uživatelský avatar
origamiya
Příspěvky: 13
Registrován: 25 srp 2010, 02:00

#4 Příspěvek od origamiya »

Na interkomu po oddělání krytu je 6 svorek,mezi svorkami 1 a 5 je při zvonění zespodu asi 20V SS, při zvonění od bytových dveří asi 40V SS.Střídavé napětí tam bylo nějaké pořád,nepamatuji si kolik .Na těch svorkách se dá naměřit stejnosměrné i střídavé napětí,nevím které brát jako " základní",možná mám špatný měřák (nejlevnější digit čína).
Jako bzučák slouží reproduktor ve sluchátku jen když je sluchátko zavěšeno v interkomu-je tím stlačen přepínač , po sundání sluchátka repro ve sluchátku slouží jako repro.
Dělám to proto , že v zadních pokojích zvonek není slyšet,chci do toho nějak zapojit relé -při sepnutí relé relé sepne tlačítko vysílače bezdrátového zvonku -přijímač je v zadním pokoji.
Když dám před to relé nějaký usměrňovač (ještě jsem to nezkoušel) a připojím to paralelně k reproduktoru (do něho jde střídavé napětí jak při zvonění, tak při hovoru?),nepoškodím zesilovač zvuku?Nebo nenaruší to přenos zvuku - funkci interkomu ?

Dík za zájem a když tak i radu.

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#5 Příspěvek od miroslavkovar »

Ta uváděná napětí jsou nějak velká, obvykle tam bývá tak 8 Vac a 8 až 12 Vdc. Já jsem před mnoha lety řešil podobný problém, chtěl jsem si dát další zvonek do kuchyně, protože tam obě vyzvánění z chodby nebyly slyšet. Tehdy jsem to vyřešil tak, že jsem zapojil bulharský zvonek na AC napětí mezi zvonek ode dveří a bzučák zespodu, od vchodu. Zvonek byl ale málo citlivý a zjistil jsem, že má mechanický rezonanční kmitočet cca 75 Hz, takže na "100 Hz" byl málo citlivý. Odvrtal jsem polovinu jeho kladívka a tím jsem ho "naladil" na 100 Hz a od té doby to funguje. Ve vašem případě by to asi chtělo nějaké citlivé relé zapojit přes diodu nebo raději můstek ze Schottkyho diod (stačí 100 mA) také mezi dráty ode dveří z chodby a zespodu od hlavního vchodu. Občas se dostanou koupit relé s cívkou 5 V, 10 mA nebo použít jazýčkové relé s jedním spínacím kontaktem. Dostanou se v GM. Cívku bych volil na 5 až 12 V.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#6 Příspěvek od kbulda »

A co dát optočlen k tomu bezdrátovému tlačítku.

Uživatelský avatar
origamiya
Příspěvky: 13
Registrován: 25 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od origamiya »

před ten optočlen bych stejně musel dát můstek , protože střídavé napájení na sepnutí pokud vím nebere? A ještě bych ho asi musel napájet ?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“