Gramoradio Tabor II

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#46 Příspěvek od 082m »

Quest píše:Pokud chceš tento poslech přesto ještě vylepšit poslechem na VKV, nejednodušší cestou je připojit jakýkoliv radiopřijímač s výstupem pro magnetofon přes kabel, případně s děličem do mikrofonního vstupu Tábora. Citlivost tohoto vstupu ja 9-25 mV .
pro Quest - jelikož jsem v tomto oboru naprostý laik prosím o radu - mám tranzistorák s VKV + CD /Philips AZ 2558/ s výstupem pouze na sluchátka. Lze se přes tento výstup napojit do mikofonnního vstupu rádia, nebo je to složitější (ten vstup pro mikrofon má tři vstupy) co znamená :oops: popřípadě s děličem :?:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#47 Příspěvek od Hill »

Rádio Tábor má vstup pro krystalový mikrofon, tedy citlivost kolem 15 mV pro plný výkon, vyveď tedy z každého kanálu jeden odpor 33k, druhé konce spoj a proti kostře dej odpor asi 1k až 3k3.
Dutinka 2 konektoru je kostra, 1 a 3 bývají uvnitř propojené, tak je celkem jedno, na kterou z nich signál přivedeš.

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 225
Registrován: 22 srp 2010, 02:00

#48 Příspěvek od Giftmacher »

Myslím, že není o co stát, na VKV stejně žádná dobrá stanice není. :roll:

Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#49 Příspěvek od 082m »

no ono se jich tam pár najde a z toho jsou některý docela dobrý ale uvažoval jsem jak asi budou znít přes tuto bednu CéDéčka :o

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#50 Příspěvek od Hill »

Především monofonně. Kmitočtový rozsah také nic moc, ty reproduktory zvládají asi 11 kHz, je-li jinak všechno v pořádku.

Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#51 Příspěvek od 082m »

Hill píše:Rádio Tábor má vstup pro krystalový mikrofon, tedy citlivost kolem 15 mV pro plný výkon, vyveď tedy z každého kanálu jeden odpor 33k, druhé konce spoj a proti kostře dej odpor asi 1k až 3k3.
Dutinka 2 konektoru je kostra, 1 a 3 bývají uvnitř propojené, tak je celkem jedno, na kterou z nich signál přivedeš.
pokud provedu zapojení podle doporučení tak předpokládám, pokud je vstup stereo tak se oba kanály sloučí a rádio samožřejmě hraje mono :arrow:
co se týká reproduktoru jak píšeš, že zvládají 11 kHz to znamená, že nemají hloubky, výšky či je snížená kvalita reprodukce - předpokládám, že tak velké repráky budou mít lepší reprodukci jak ty malé v tranzistoráku :?:
Naposledy upravil(a) 082m dne 28 bře 2012, 22:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#52 Příspěvek od Burajko »

To ako chces demodulovat? FM/AM 8O
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#53 Příspěvek od 082m »

dle mýho laickýho rozumu je přece jedno když vedu signál ze zdířky na sluchátka z rádia který umožňuje příjem na frekvenci FN, do zdířky na mikrofon rádia které přijímá na frekvencích AM :agree:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#54 Příspěvek od Hill »

Obávám se, že nevíš, o čem je řeč: rádio nemůže mít stereofonní vstup, protože první zdroj stereofonního signálu se u nás objevil asi 10 let po ukončení výroby toho rádia. Vizionářům doba nepřála, za nápad vybavit monofonní přijímač vstupem pro stereofonní zdroj signálu by asi autorovi hrozila léčba v nepříliš útulné léčebně. Proto má vstup jen jeden a musíš do něj signály levého a pravého kanálu sloučit na odporovém děliči. Ono by stačilo použít rezistory i o podstatně nižších odporech, aniž by to sluchátkový výstup pocítil, ale vstup rádia má impedanci v řádu MΩ, tak lze hodnoty odporů volit v širokém rozsahu celkem libovolně, když se zachovají vzájemné poměry jejich hodnot (a ještě není nutná kdovíjaká přesnost). Vůbec nejlepší by bylo, stereodekodér vypnout.

Pokud jde o kmitočtový rozsah, píšu o kmitočtovém rozsahu zesilovače s reproduktory (mimochodem - ty v té bedně umí nejvíc): středobasy umí kmitočty asi od 40Hz, navíc je v zesilovači zavedená fyziologická regulace průběhu - při vytočení potenciometru hlasitosti do méně, než třetiny dráhy, jsou hloubky zdůrazněné asi o 8dB na 100Hz. S přidáváním hlasitosti se toto zvýraznění postupně zmenšuje. Dnes je móda této funkci říkat "loudness", ale ta podobně zdůrazňuje i výšky.
Výškáče by zvládly nejspíš ještě 18kHz, kdyby je do nich uměl zesilovač poslat: charakteristika zesilovače je ale definovaná do asi 12kHz (je možné, že bude chodit i výše, ale nikdy jsem to neměřil). Víc nebylo stejně potřeba: rádio mělo maximální šířku přijímaného pásma 12kHz, tedy na nf výstupu rádia je maximální kmitočet 6kHz.
Gramofon dostal ze šelakových desek kmitočty do 8kHz, z některých malinko přes 10kHz, z vinylových desek 12kHz. To byl jediný zdroj signálu, který využil vlastnosti zesilovače nejlépe.
V téže době se dělal i magnetofon MGK10 (osazený i v hudební skříni Viola spolu se šasi z Tábora), který chodil na devítku do 5kHz a na devatenáctku do 8kHz.
Jak vidíš, nebylo potřeba zpracovávat vyšší kmitočty, protože v žádném z přiváděných signálů prostě nebyly.

Klidně to tam pusť.

Uživatelský avatar
082m
Příspěvky: 13
Registrován: 20 úno 2012, 01:00

#55 Příspěvek od 082m »

Burajko píše:To ako chces demodulovat? FM/AM 8O
Možná jsem se špatně vyjádřil ale já jsem reagoval na Burajka. I když jsem laik tak je mi jasné, že z mono nedostanu stereo. Jinak děkuji za radu k zapojení a trpělivost :thanks:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#56 Příspěvek od bu2520 »

teď mi přivezl známý Tábor II v nálezovém stavu, ale překvapilo mě docela profesionální dodělání VKV, nevíte co je to za úpravu . Na šasí je vstupka s ladícím kondíkem a na boku skříně MF. Apropo neměl by někdo knoflík hlasitosti a zadní stěnu?
Přílohy
tabor2.jpg
(69.66 KiB) Staženo 92 x

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od Franta »

Pokud mohu z fotky usoudit, tak jde o nějaký amatérský udělátor pro příjem VKV ve staré normě OIRT, kde už v současnosti nic nevysílá. Novalová elektronka která je na snímku vidět je asi (?) ECC85.
Jinak se připojuji k názoru, že kazit historické rádio takovými překopávkami je škoda, když se na jeho gramovstup nebo vstup pro mikrofon může připojit výstup z nějakého současného přijímače s rozsahem VKV tak, jak to bylo výše popsáno.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“