Regulovatelny zdroj 0-400VAC, jednofázový

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

Regulovatelny zdroj 0-400VAC, jednofázový

#1 Příspěvek od Split »

Zdravim. Ma niekto z vas znalosti o tom, kde by sa podobny zdroj mohol nachadzat resp. pouzivat? Popr. o nejakej konstrukcii takehoto zdroja? Vykon by mal byt cca 1kW.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Autotransformátor?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#3 Příspěvek od Split »

neviem tam mam obavu o to, ze ked sa tam omylom prerusi ten spojovaci bod, tak na vystupe je plne napatie. Z toho co som pocul tak je to dost caste.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Jaký spojovací bod?
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Vogon »

On myslí spodní konec vinutí který je společný pro vstup a výstup autotrafa. Ale už netuším proč by se mělo přerušit a kde přišel k poznatku, že je to častý jev.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Může se to stát tak, že pokud jezdec není jištěný odpovídající pojistkou, tak se někdy vypálí díra do vinutí a vinutí se přeruší. Když se vypálí díra na "spodním" konci vinutí, pak se na výstupu objeví napájecí napětí.
Je to chyba konstruktéra napájecího zdroje případně obsluhy.

Není to nijak hypotetická závada u traf zapuštěných v plastu z bývalé NDR(dělají se dodnes). Viděl jsem takto zničených traf už asi 5 či 6. Fakticky jsem je viděl právě proto, že byla vadná a vyhozená do šrotu. Už jsem se těšil, že získám zdarma pěkné autotrafo a ono bylo vadné. Některá se dají jakžtakž opravit, ale není to na plné zatěžování.

Nevím, jestli se to stává starému Křižíku, ten je mnohem bytelnější. Podle toho, že žádného Křižíka jsem na šrotišti nenašel, tak se mu to asi nestává(nadsázka, nikoli statistika).

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Vogon »

A vida, to jsem nevěděl. Máme na firmě Křižíků 2,5kVA asi deset, používají se velmi intenzivně a i přesto, že jsou docela přetěžovány tak se zdá že je to skutečně bytelný kus zařízení. Zlatej Křižík.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#8 Příspěvek od Split »

nieco ine ako autotrafak neprichadza do uvahy? Nebola niekedy v nejakom casopise snaha o konstrukciu takehoto zdroja?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Přichází v úvahu, pochopitelně. Ale je to složitější, asi dražší a kromě toho i elektronický zdroj se může zbláznit a poslat na výstup 400V.

Takové použité autotrafo koupíš za cca 800-1500Kč a pokud ochráníš přístroj pojistkami na správných místech, tak je tebou popisovaná porucha téměř vyloučená. Pokud vadí spojení se sítí, pak nutno dodat oddělovací transformátor za dalších cca 1000Kč (ceny použitého zboží na Aukru apod.) Momentálně je k prodeji tady na fóru macatý oddělovák za pěkných 600Kč. Je to primitivní ale účinné, odolné a spolehlivé zařízení.

Můžeš samozřejmě taky vyrábět výkonový kilowattový zesilovač. K němu zapojíš výstupní trafo a je to. Ale to mi připadá jako dost složitá záležitost proti oddělováku s autotrafem. Pokud nemáš všechny ty tranzistory a chladiče v šuplíku, tak to bude asi i dražší. Kromě toho klasický zesilovač bude dost topit. Spínaný topit asi nebude ale je opět o dost složitější a v počátcích vývoje bude pravděpodobně zase hořet.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#10 Příspěvek od Jindra »

Zdravím mohu nabídnout øešení pomoci autotrafa.
váha trafa asi 9 kg, proud by mìl být 10A co je trochu víc, moc skladné na stùl to nebude

Jindra :lol:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“