Hlídač vodní hladiny

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Hlídač vodní hladiny

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Známý mi dal za úkol vyrobit hlídač vodní hladiny do garáže. Když hodně prší, tak mu tam odspoda jde voda a zatopí mu to garáž. Má ji jakoby pod barákem.
Vyrobil jsem tohle zapojení http://www.volta.estranky.cz/clanky/hou ... adiny.html
Vše funguje jak má, ale po pár sekundách mi hrozně začne hřát ten odpor 150 Ohm, který jde do báze spínacího tranzistoru PNP na konci. Tím pádem mi začne po dalších pár sekundách hřát i ten tranzistor PNP BC 557. Napájím to 12V. V článku je sice napsáno, že při použití relé se to má napájet 9V, ale zapojení je prý až do 12V. Je to tedy tím vysokým napájecím napětím a měl bych to napájet raději jen 9V?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Tak ten odpor zvětši. Jaký proud potřebuješ spínat?

Uživatelský avatar
telman
Příspěvky: 86
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od telman »

Neuviedol si, aké relé si použil. Odpor vinutia cievky, pracovné napätie. Tomu treba prispôsobiť pomery v spínacom tranzistore.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Daj typ relátka. Môže byť pažravejšie ako dá BC557(max. 100mA)
Namiesto 150 môže stačiť 1k prípadne až 1k8.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od varok »

Aha, to jsem zapomněl. Napětí jsem ale psal, že je to 12V. Relé je malé z GMElectronic zn. Sun Hold, asi čína na 12V. Takové malé žluté, má napsaný odebíraný proud cívky 30mA. Ten tranzistor PNP BC 557 má povolený maximální proud až 100mA, takže by to měl v pohodě zvládnout.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od varok »

Takže mám zkusit ten odpor postupně zvětšovat? A jaké je asi maximum? Není už těch 1k8 moc?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Klidně 10k.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od varok »

Tak já to tedy zkusím tím zvýšením odporu do báze tranzistoru, snad to pomůže. Moc děkuji za rady.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#9 Příspěvek od jasin »

Jestli to relé bude spínat síťové napětí, tak je to nebezpečné. Nemá zkušební napětí kontakty-cívka 4kV. Nebylo by dostatečné oddělení sítě od té kaluže.
S tím si nezahrávej.
Jestli tam bude napětí bezpečné tak nic proti tomu . . . :sorry:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

To je zajímavá myšlenka, proč se prodávají relé, který můžou mít na kontaktech až 250 VAC, když nesplňují naše normy na bezpečnost? Doteď jsem myslel, že když je tam povolených těch 250 VAC, tak to automaticky zajišťuje bezpečný galvanický oddělení dle normy. Naštěstí kupuju jen Omron, nebo Matsushitu, tam to snad mají podle norem.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#11 Příspěvek od jasin »

Výběr typu relé je na konstruktérovi. Každé relé není přece vždy použito k oddělení obvodů.
To že má kontakty na 275V ještě neznamená že je konstruováno pro oddělení až na 4 kV.
Jmenované značky mají v sortimentu oba typy.
Typ 4kV je obvykle dražší a není to v zapojení pokaždé využito.
Takže je dobré hlídat údaj o zkuš. nap. Kontakty - cívka.
Nejjistější je dokumentace výrobce. Ale někdy to uvádí v katalogu i GM.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Mě to zkušební napětí prostě nikdy nenapadlo zkontrolovat, bral jsem to jako hotovou věc, že to automaticky vyhovuje jako oddělovací. No nic, díky za upozornění, budu na to dávat bacha.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od varok »

Ty relátka jsem měl prostě doma ať nemusím kupovat zbytečně nové, tyhle stejně ležely v šuplíku bez využití. Já většinou už teď taky sáhnu spíše po zn. Omron, Finder apod. Ne ne, bude to spínat teprve třífázový stykač, který bude spínat velké čerpadlo. Napájení stykače je 24V.

Tak jsem postupně zvyšoval odpor rezistoru. Nakonec jsem se zastavil na hodnotě 560 Ohm a už je to dobré. Rezistor ani koncový tranzistor už nehřejí. Všem moc děkuji.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Jestli to bude vyrábět a předávat další osobě někdo bez kvalifikace k výrobě zařízení pro větší než malé napětí, tak to nebude tak zcela OK, ani když použije relé s deklarovanou napěťovou pevností. Tím netvrdím, že spousta asijského zboží na 230 V s padělanou značkou zkušebny je OK a že je špatné se řídit i zdravým rozumem.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od varok »

Však jsem psal, že to bude na nízké napětí. Já jsem to jen vyrobil, zapojovat mu to bude elektrikář od nás z práce. Napájené to bude jen 12V, spínat to bude stykač, který je napájený 24V.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“