TDA7294, zapojení

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

TDA7294, zapojení

#1 Příspěvek od cafenet »

našel jsem na webu tohle vyšperkovaný zapojení TDA7294 nezkoušel to někdo jak to chodí?
http://www.datagor.ru/amplifiers/chipam ... j-oos.html
Přílohy
tda7294 (3).gif
(8.97 KiB) Staženo 257 x

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#2 Příspěvek od kokun »

cafenet píše:našel jsem na webu tohle vyšperkovaný zapojení TDA7294 nezkoušel to někdo jak to chodí?
Číňani určitě - téměř v každém jejich GENIUSu (např. HOME THEATER SW-HF 5.1 5000) 8O :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#3 Příspěvek od Pikofarad »

nejen v geniusu,v mnoha subwooferech i dražších ,kolem 15tis jsem to viděl.U těch výkonnějších do můstku.Funguje to spolehlivě.Zvuk ujde

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Mě tohle zapojení chodí spolehlivě už několik let. Na přehrávání mp3 je to dobré, ale ve srovnání s tranzistorovým zesilovačem jsou znát rozdíly.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#5 Příspěvek od cafenet »

tohle ale není klasický katalogový zapojení, koukni na zpětnou vazbu

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

cafenet píše:koukni na zpětnou vazbu
právě, zpětná vazba . . .
mě by zajímalo jestli někdo zkoušel změřit rozdíl mezi klasikou podle datasheetu a tím co je tady . . .

nějak si nedokážu teoreticky představit vliv vazby až za reprákem na odporu 0,22 Ohmu.
vysvětlí mi to někdo ?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

Ano, na co je tam ten 5W odpor R7 v sérii s reproduktorem? Nadproudová ochrana to asi není, ne?

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#8 Příspěvek od paveltl »

Tomuhle zapojení se myslím øíká proudová zpìtná vazba. Používá se spíš u nástrojových zesilovaèù a má uhlazenìjší zvuk podobný lampám.
Na tom 5W odporu se mìøí proud protékající reproduktorem.
ZV tam pak máš dvì, jednu klasickou napì￾ovou, doplnìnou o proudovou. Ta proudová pak má korigovat myslím impedanci reproduktoru, takže na zvlnìné impedaèní charakteristice repráku nevzniká navíc další zkreslení.
Mezi spojení R5 a R6 staèí dát vypínaè, který bude odpojovat R6 ze zpìtné vazby a pak tímhle pøepínaèem mùžeš pøepínat ZV mezi klasickou napì￾ovou a upravenou proudovou. Takže mùžeš porovnávat jaký zvuk se ti víc líbí.
Bohužel jsem to nikdy nezkoušel. Když jsem o tom èetl lákalo mì to vyzkoušet a poslechnout, staèí na tu úpravu pár odporù a vypínaè, jen na to nìjak nedošlo.

A velice zjednodušený princip:
Výkonový zesilovaè funguje tak že na výstupu dává známé napìtí a pøedpokládá že reproduktor o známé impedanci si z nìj odebere potøebný proud. Bohužel reproduktor nemá rovnou frkvenèní charakteristiku 4R, ale pohybuje se s frekvencí nelineárnì nìkde 3-40R.
Takže vlivem rozdílné impedance reproduktoru na rùzných frekvencích, reproduktor pøi stejném napìtí odebírá na rùzných frekvencích i rùzný proud a tudíž vyzaøuje rozdílný tlak (výkon).
Takže tøeba pøi 10V na výstupu a frekvenci 40Hz, odebírá ARN188 jen 3W, zatímco pøi 200Hz už 25W, na 1kHz 20W, na 3kHz 12W a výš už ji snad nikdo nedìlí. - To jen pro pøedstavu že to je dost podstatný rozdíl.
Právì tohle má dorovnat ta proudová ZV, když klesne výstupní proud prostì zvýší výstupní napìtí aby ten pokles kompenzovala. Takže se snaží dodávat vyrovnaný výkon do reproduktoru.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

Hm a co na to povie vystupna charakteristika nasnimana mikrofonom... Ved jej priebeh nide zvlneny o to viac cim viac sa prejavy prudova vezba......

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Je to zkrátka kombinovaná zpětná vazba, která může vytvořit chování podobné elektronkovému konci s malou či nulovou ZV. Nic nového pod sluncem, v různých provedeních se to používalo už v 70. letech.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#11 Příspěvek od cafenet »

Přílohy
08060502119609.jpg
(10.4 KiB) Staženo 88 x
Naposledy upravil(a) cafenet dne 03 dub 2012, 00:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

tohle je divné, skoro blbost !

leda by byl ten kondík C3 připojen až na R4 . . .
. . . takhle je jen paralelně k repráku !!!

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#13 Příspěvek od cafenet »

nojo to je fakt, ani sem si to neuvědomil ale psaní k tomu je jako kdyby to někdo zkoušel, asi chybí odpůrek

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jura80 »

To spíš bude tohle zapojení do reproduktoru dávat konstantní proud než konstantní výkon.

Na rezonančním kmitočtu basáku to asi bude hodně dunět...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“