Problém s grafickou kartou

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Problém s grafickou kartou

#1 Příspěvek od hero »

Zdravím.

Začala mě zlobit grafická karta, při post testech se mi zobrazí takovéhle pruhy. Jak systém nabootuje, tak už je to v pořádku. Vyměnil jsem na kartě jeden low-esr kondenzátor, protože se mi zdál trochu nafouklý, ale tím to nebylo. Jde o kartu s čipem Nvidia Geforce.

Obrázek

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Konečná... Nejspíš paměť v háji.

Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od hero »

A proč to dělá pouze při post testech?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od Philip_Fry »

Zřejmě je při POST ta "správná" kombinace rozlišení, barevné hloubky, obnovovací frekvence atd. Mohl by možná (a nejspíš jen na chvíli) pomoci reflow pamětí a čipsetu, studeňáky na obojím nebývají výjimkou.

Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od hero »

Tak jsem si našel něco o reflow, když se podívám na cenu vybavení, a porovnám s cenami nových grafik, tak je to jasné. díky

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

prasklé BGA kuličky
já provádím reflow klasickou horkovzduškou a zatím nebyl problém
http://www.youtube.com/watch?v=0OzsvU83YdI

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#7 Příspěvek od Philip_Fry »

Tak opravdu nouzově se reflow dá provést i s obyčejnou horkovzdušnou pistolí.

Na internetu kolují i zaručené návody na reflow v kuchyňské troubě, ale to už mi přijde dost hard core, zvlášť když někdo "peče" kartu na 200°C (to se prakticky ani netaví cín, zvlášť ne bezolovnatý) po dobu 10 minut (což spolehlivě odskáčou elektrolyty)... Ale všichni ti pekaři svorně tvrdí, že karta přežila a funguje dobře, ba lépe než nová. Jasně, přeci ze sebe nikdo neudělá na netu veřejně pitomce :D

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

nouzově... zatím velmi úspěšně, je třeba mít dobře připravený teplotní profil - nezapomenout na předehřev na 150°C a pak krátce přetavit a nechat chladnout - doporučuji vyzkoušet na nějakém nefunkčním motherboardu při jaké teplotě dojde k přetavení

Hodně informací o tomhle procesu jsem získal od pana docenta z VUT, včetně toho proč dochází k popraskání kuliček... údajně ty čipy nesmí jít přes 70° jinak dochází k silnému pnutí a kuličky se odlepí/potrhají :roll:
v kombinaci s nekvalitním bezolovem které se používá do levné spotřebky dokonáno jest

pečení v troubě není cesta

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#9 Příspěvek od Philip_Fry »

Davidus : Ano, chce to především praxi. Před nějakými deseti, dvanácti roky jsme opalovací pistolí opravovali PC komponenty naprosto běžně, měli jsme na to pistoli tuším od Bosche s plynulou regulací teploty a od klempíře udělané nástavce na míru. Čili ano, dá se to.
Ona taky tehdy horkovzdušná pájecí stanice stála desetinásobek toho, co stojí dnes, proto jsem psal "nouzově".

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Gringo_Joe »

ja jsem taky "pekar" a je pravda, ze to propeceni v troube pomaha, nicmene za nejakou dobu se opet problem vrati. Zkusil jsem takhle pect asi tri grafiky a jednu wifinu, dneska uz funguje jen ta wifina, grafiky vydrzely od jednoho do peti mesicu.

K 200 stupnum bych rekl asi tolik: U oceli se provadi popousteni, resp. kaleni celkem bezne a nikoho nezarazi, ze se tak deje hluboko pod teplotou tani. Nejsem sice metalurg, ale zmeny v materialu mohou nastat i pri vetsim mrazu, takze mozne vysvetleni tak nizke (a pritom funkcni) teploty bych hledal tady.

Ja osobne bych tu kartu (aspon zatim) nepekl. Pokud to dela opravdu pouze v POSTu, tak komu to vadi? Az zacne delat bordel ve Windows, nebo ve hrach, pak bych to resil.
Naposledy upravil(a) Gringo_Joe dne 08 dub 2012, 14:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#11 Příspěvek od Peedros »

Jsou i výjimky,že to vydrží i u grafiky,u mě to drží už rok a půl u upeklý 8800GTS, notebook jsem taky "pekl", a to třikrát,poslední opravu jsem vzal dvakrát hned za sebou,jednou troubou a ještě horkovzduškou a noťas drží čtvrtý měsíc,přitom to odcházelo hned po měsíci. Je to prasečina,ale mám to vyhodit nebo to ještě zkusit :) ve Firmě si řekli za překuličkování 3500 tisíce, dát za to ty prachy a nemít jistotu,že se to za půl roku nepo**re znovu nebo někde jinde zase..

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

U Nvidie totiž není problém s kuličkama ty není problém vyměnit, ale se samotným grafickým čipem....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od FRANSIMOR »

Před měsícem mne taky klekla Nvidie 7300-přesně se to zobrazovalo jako na té fotce.stím rozdílem,že windous nenaběhl-vždycky se vypl pc.No kartu jsem si zatím pujčil než seženu jinou vhodnou do tohoto mého staříka.Když jsem se tu dočetl o tom "pečení v troubě" tak sem se nad tím pousmál.Nedalo mne to a trochu víc jsem o tomto bádal dál na internetu.Nu řeksem si,že to zkusím-stejně horší bejt nemůže.Nevěřil jsem sice moc tomu,že se nezkroutěj ty konektory-ale budiž. "upekl" jsem.No a výsledek-tyto řádky píší s tou "upečenou grafikou".Ale beru to s rezervou a budu shánět.Ono totiž nevěřím,že to bude na dlouho.Nebo že by třeba jo?.....
Naposledy upravil(a) FRANSIMOR dne 09 dub 2012, 22:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
miro74
Příspěvky: 126
Registrován: 14 črc 2008, 02:00

#14 Příspěvek od miro74 »

ahoj ja to robim profesionalnou ACHI IR 6000 za 800kč

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PvvS »

Profi za 800,-, to je jako znackovy od vietnamcu..

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“