Připojení modulu zesilovače s TDA2005 k MP3 přehrávači

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Baloo
Příspěvky: 18
Registrován: 27 dub 2010, 02:00

Připojení modulu zesilovače s TDA2005 k MP3 přehrávači

#1 Příspěvek od Baloo »

Prosím o radu jak vypočítat odporový dělič (velikost potenciometru) pro připojení zesilovače s TDA2005 k MP3 přehrávači. Citlivost zesilovače je 30 mV. Když jej připojím na přímo je pochopitelně ihned přebuzený. Zároveň se mi jedná o variabilní připojení zesilovače ke scanneru s výstupem 0.5 W.

Předem děkuji, Baloo

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Tak mu tu citlivost 20x sniž a dej normálně na vstup potenciometr 10k. Je hloupost signál nějakým děličem 20x snížit a pak zase zesilovačem 20x zesilovat. A 0,5W bez udání impedance neříká nic o napětí.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

přesně jak říká Andrea !

dal jsi málo informací, takže to udělej zkusmo . . .
Přílohy
regulace.JPG
(17.31 KiB) Staženo 83 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Takhle jsem to neříkala, říkala jsem snížit citlivost tomu zesilovači. Zesílení se nastavuje děličema z výstupů (piny 8/10) na invertující vstupy (piny 4/2).

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

a ty si Andreo myslíš, že ví o co jde ? takhle to určitě zvládne . . .

Uživatelský avatar
Baloo
Příspěvky: 18
Registrován: 27 dub 2010, 02:00

#6 Příspěvek od Baloo »

Díky za snahu.

Rámcově bych věděl o co jde.

Zapojení dle obrázku jsem použil, ale 100K je málo. Potenciometr funguje jen asi v rozsahu 5 stupňů. Při 1 - 2 Mohmech to trochu začíná fungovat.
Zdá se mi však, že je výstup málo zatížen, jakoby docházelo ke zkreslení.

Rádio je Uniden UBC30XLT, kde se píše 400 mW 32 ohmů. To bude ale pro vestavný reproduktor. Pro sluchátkový výstup předpokládám také 32 ohmů, protože sluchatka hrají stejně nahlas jako z MP3. Přídavný reproduktor 4 ohmy hraje velmi potichu. Nevím, zda výstup na sluchátka je napřímo.

Též se mi zdá, že zesilovač má moc velikou citlivost. Je tydy možné jí snížit "zavedením silnější zpětné vazby" do vývodů IO pro řízení citlivosti, tak abych se dostal na 10K potenciometr.

Mýlím li se v něčem, opravte mě prosím.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jinak zmenši hodnotu odporů mezi piny 10a2 a piny 8a4 tak na 1/5 , aby jsi to lépe nalezl . A ten poťák 10k necháš .
Přílohy
tda2005.JPG
(50.24 KiB) Staženo 160 x

Uživatelský avatar
Baloo
Příspěvky: 18
Registrován: 27 dub 2010, 02:00

#8 Příspěvek od Baloo »

Jo, tomu rozumím, díky za radu.

Jen bych se ještě zeptal teoreticky, jak by to bylo s připojením zesilovače k autorádiu (přes výstup pro reproduktory 5 W 4 ohmy). Je třeba potom výstup z rádia nějak zatížit, nebo stačí ten potenciometr 10K? Stále se nemohu zbavit představy, že výstupní kondenzátory zesilovače autorádia, při velkém vstupním odporu přídavného zesilovače, se nezcela vybíjejí a tím dochází ke zkreslení.

Prosím o obecnou informaci, jak to vlastně je.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

To zesílení ti bude stačit 10, takže pokud máš stereo, tak horní odpor ve zpětné vazbě třeba 470 Ohmů a dolní 47 Ohmů.

Kondenzátory na výstupu zesilovače se vůbec nemají zcela vybíjet, ty mají být nabité na střední hodnotu rovnou zhruba polovině napájecího napětí. A zkreslení tam být může. Pokud ten zesilovač pracuje ve třídě B nebo AB blízko B, tak má přechodové zkreslení při malém signálu, tj. pokud máš volume na autorádiu blízko minima. Ale když dáš volume na polovinu a srazíš to výstupní napětí děličem, tak by tam být nemělo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Baloo píše:...Zapojení dle obrázku jsem použil, ale 100K je málo. Potenciometr funguje jen asi v rozsahu 5 stupňů. Při 1 - 2 Mohmech to trochu začíná fungovat.
Zdá se mi však, že je výstup málo zatížen, jakoby docházelo ke zkreslení....
Chyba je v tom, že to zapojení od ok1hga používá potenciometr 10k a ještě logaritmický. Čili sám o sobě ve třetině dráhy zeslabuje signál asi 100x a ve dvou třetinách asi 10x.
Samozřejmě s potenciometrem 100k musíš použít 10x větší odpor v sérii.
Ovšem lineární potenciometr se chová tak, že v první polovině dráhy vyletí hlasitost strmě nahoru a pak až do plného vytočení sluchem moc velký rozdíl hlasitosti nezaznamenáš.

To pro případ, že si netroufneš sáhnout do obvodu zpětné vazby

Uživatelský avatar
Baloo
Příspěvky: 18
Registrován: 27 dub 2010, 02:00

#11 Příspěvek od Baloo »

Díky za vysvětlení a návrh součástek

Jen pro zajímavost, ve zpětné vazbě je momemtálně 1.2 K a 6 ohmů na zem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Tím máš nastavené zesílení asi 200x (46dB), to je zbytečně moc.
A ještě ti to začne odřezávat hloubky zrovna tak zbytečně vysoko.

Místo šestiohmových odporů dej proti zemi odpory 22 ohmů každý. Tím se sníží zesílení na 55x (35dB).
Můžeš jít až 26x (28dB), to vyžaduje odpory 47 ohmů. Ale tolik bych neubíral, protože TDA2005 při efektivním napětí vstupního signálu nad asi 200mV zkresluje, i když konec není vybuzený na plný výkon.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“