OTF C471, drobné úpravy

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#16 Příspěvek od emo53 »

Ja som minule meral spotrebu televízora (nejaký OVP o obrazovkou 55 cm) a vyšlo mi to 10 W v pohotovostnom stave. Samozrejme merané s klasickým wattmetrom a paralelne pripojenou žiarovkou s príkonom 100 W, aby to meranie bolo presnejšie.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#17 Příspěvek od Duvsan »

Odpojil som dva zvitky 150nF na filtri a kleslo to asi na polovicu. Máš recht. Ale i tak sa mi to zdá dosť. STB so všetkým berie tak 15mA. Ja viem, veľký trafák potrebuje vybudiť. Riešením by bol pomocný zdroj len pre procesor, tak sa to i robieva. Nuž, v tých časoch sa toľko nešetrilo. Provokuje ma myšlienka dať tam malé tráfko a hlavný zdroj spínať z STBY cez nejaký optotrand.
Zaujímavo to majú riešené Vestely. V STBY tyristor presmeruje napájanie riadku na vetvu 12V a zdroj sa len čas od času zobudí, hodí pár pulzov a zase zaspí (ak somto správne pochopil).
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 01 dub 2012, 15:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#18 Příspěvek od Duvsan »

Tú žiarovku si mal skalibrovanú?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#19 Příspěvek od Duvsan »

Práve mám na stole OTF 63M501. Tam je to urobené krásne. Malé trafíčko pre displej a časť procesora, cez optotriak spína hlavný zdroj a tedy celý systém. Tak sa mi to páči. Len by ma ešte zaujímalo, či jalovina tečúca cez odrušovacie kondy tiež nepotočí elektromerom.

Uživatelský avatar
Kopas
Příspěvky: 72
Registrován: 03 úno 2011, 01:00
Bydliště: Poprad

#20 Příspěvek od Kopas »

s tým súhlasím. Napájanie v radoch OTF 63M500; 63B500; 70B504,505 bolo ozaj prepracované na profesionálnej úrovni. (je to niečo ako poriadne kvalitatívne vylepšený upgrade pohotovostného zdroja používaného v C428,441,460) Ostatné rady TV to nemali cez oddelený zdroj napájania riadiacej časti a myslím (neviem ako OVP) , že OVP tento spôsob oddeleného napájania riadiacej časti vo svojich TV v rokoch 95-99 ani vôbec nepoužil.
Elektromerom Ti potočí akurát malý prúd, ktorý tečie cez napájacie obvody NL 103 do riadiaceho počítača, pamäte a displeja. :wink: :) Podľa tech. info príkon v pohot. stvae menej ako 2W.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#21 Příspěvek od Duvsan »

Rozumiem tomu, že tie dva zvitky v odrušení (tuším 150nF) elektromer nepohnú? Ampérmeter teda vychyľujú.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Duvsane, začínáš zase "perlit"? :wink:

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#23 Příspěvek od Peterseal »

Duvsan píše:Odpojil som dva zvitky 150nF na filtri a kleslo to asi na polovicu. Máš recht. Ale i tak sa mi to zdá dosť. STB so všetkým berie tak 15mA. Ja viem, veľký trafák potrebuje vybudiť. Riešením by bol pomocný zdroj len pre procesor, tak sa to i robieva. Nuž, v tých časoch sa toľko nešetrilo. Provokuje ma myšlienka dať tam malé tráfko a hlavný zdroj spínať z STBY cez nejaký optotrand.
Zaujímavo to majú riešené Vestely. V STBY tyristor presmeruje napájanie riadku na vetvu 12V a zdroj sa len čas od času zobudí, hodí pár pulzov a zase zaspí (ak somto správne pochopil).
Prosim Ta hlavne neodpajaj postupne takto polku TV ;)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#24 Příspěvek od Duvsan »

Tie zvitky som samozrejme pripojil späť, to len pre zmeranie. Zaujíma ma, nakoľko sú zaujímavé pre elektromer. Pre ampérmeter zaujímavé sú.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#25 Příspěvek od Eleman »

Běžný elektroměr kondíky nezajímají. Tyto elektroměry měří pouze činnou energii. Kondíky (ideální) odebírají pouze jalovou - ten proud samozřejmě naměříš ampérmetrem.
Duvšane, zjevně ti chybí základy (elektrotechniky), ale učí se to i ve fyzice na středních školách neelektrotechnických. Bylo by dobré něco tiše dostudovat. :wink:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#26 Příspěvek od Duvsan »

Po létech si pamatuju více-méně to, s čím se potýkám. O elektroměrech jsem to slyšel, jenom jsem si nebyl jist, jestli taky těch domovních. Děkuji za vysvětlení.

Ale zmeral som i tento TV a výsledky ma zaskočili. I podľa starého Ruského ručičkového ampérmetru má TV s STB spotrebu v prepočte asi 2,5W, čo je v rozpore s mojim predchádzajúcim meraním. Zrejme som niektorú okolnosť opomenul. V prevádzke s odpojeným RKS má spotrebu zhruba 10x vyššiu a keď som premostil optotriak a strčil do siete, tedy som navodil STB "bežného" TV s jediným zdrojom, spotreba nebola výrazne nižšia (u predchádzajúceho TV to bol pomer 1:2, tedy STB vs prevádzka bez RKS).
Takže odvolávam predchádzajúce tvrdenie a zase viem o niečo viac.
Ešte jeden dotaz, optotriak v prevádzke produkuje zvuk, ktorý by sa dal nazvať vrkotom. Keď som ho premostil (do skratu), zvuk sa neobjavil, takže to produkuje optotriak. Počul som, že pri spínaní polovodičov dochádza k ich mechanickému pohybu, i tak sa pre istotu pýtam, či je ten vrkot v poriadku a ničomu to nevadí. Ď

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#27 Příspěvek od BOBOBO »

Když se probíraly domovní a nedomovní elektroměry , tak jsem zase asi chyběl ve škole já . :D

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#28 Příspěvek od emo53 »

Duvsan píše:Tú žiarovku si mal skalibrovanú?
Dlhšie som tu nebol a ak je to na mňa - nemal som ju skalibrovanú, ale samostatne odmeranú wattmetrom, čiže jej spotrebu som potom pri pripojenom televízore len odpočítaval.
Odoberaný príkon v stby televízora som meral aj samostatne a tam bol rozdiel 2W oproti meraniu so žiarovkou. Ale to je práve tá veľká relatívna chyba merania na samom začiatku rozsahu meracieho prístroja.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#29 Příspěvek od Duvsan »

Skôr som to myslel ako vtip, ale vďaka za vysvetlenie. Prístroj, ktorým si to meral, nemá možnosť prepínať rozsahy?
BOBOBO, co já vím, jsou elektroměry, které měří zrovna tu jalovou částku, pak ty pro činnou částku a já jsem nevěděl, jak jsou na tom domovní, jestli to neberou všechno spolu. Jenom tolik. Princip zhruba vím, bráli sme ve škole. Cívky indukují v hliníkovém kotouči vířivé proudy... Ale nepamatuju si podrobnosti.

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#30 Příspěvek od emo53 »

Duvsan,
samozrejme že mal. Ale najmenšie hodnoty, ktoré som tam mohol nastaviť:
U=240V a I=1A.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“