Spínání motoru, jak správně ošetřit kontakt relé

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

Spínání motoru, jak správně ošetřit kontakt relé

#1 Příspěvek od css »

Prosím o radu zkušenější kolegy:

Jak správně ošetřit kontakt relé, jež spíná jednofázový střídavý motor, řekněme 230V AC, 500VA příkon? Jaké prvky zabraňující rušení, případně snižující hoření oblouku mezi kontakty při rozpojení, mají být správně paralelně na kontakt připojeny? Snažil jsem se Googlit, ale znáte to, člověk nikdy asi nezadá ten správný výraz pro hledání :cry: . Jednou jsem někde viděl jakýsi RC člen, tuším 0,1uF + 10R, který by měl potlačovat rušení, uvažoval jsem i o varistoru na 275V, ale třeba se pletu.

Díky.

- ještě bych prosil neotevírat diskusi o tom, zda použít relé nebo triak apod., zákazník vyloženě trvá na relé a bude si dokonce dodávat svá vlastní.

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#2 Příspěvek od Venda »

Tady toho moc neošetříš, jak moc bude motor při rozběhu zatížený, co je to za zařízení ?

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#3 Příspěvek od css »

Jde o nějaká čerpadla na vodu do myček v hotelích nebo co...

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#4 Příspěvek od Venda »

Tak si ty dodaný relé pořádně otestuj a nech na něm běžet dva motory, ať víš, že to dlouhodobě snesou. Případný rušení můžeš řešit až se projeví.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#5 Příspěvek od css »

Bohužel dodatečný laborování nepřipadá v úvahu, chci co nejvíc potencionálních nebezpečí eliminovat předem.

Ještě jednou prosím všechny o radu, opravdu tu není nikdo znalý spínání indukční zátěže pomocí relé? :cry:

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Vogon »

Špatná zpráva je, že to stejně budeš muset vylaborovat.
Co se týká těch RLY co má zákazník dodat je potřeba si uvědomit, že ve střídavých obvodech s indukční zátěží, jako je elektromotor, solenoid nebo trafo, se v okamžiku sepnutí vytvoří 5 až 15 násobně vyšší náběhový proud, než je v ustáleném stavu, takže kontakt zvoleného relé by měl mít dostatečně velkou rezervu povoleného proudového zatížení. Jinak se ti speče a už ho nerozepneš.
Nějaký principy ochran jsou tady ale jak říkám, u něčeho takového se laborace nezbavíš.
Přílohy
ochr2.jpg
(64.95 KiB) Staženo 402 x
ochr1.jpg
(19.11 KiB) Staženo 181 x

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#7 Příspěvek od css »

Konečně něco! mockrát děkuji :D

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#8 Příspěvek od css »

Tak jsem se po vašich reakcích a po tom, co jsem následně našel na netu (už vím, že hledat Zhášecí RC obvod :wink: ), rozhodl nakonec místo relé použít triaky ovládané optotriakem se spouštěním při průchodu nulou. DOkonce i zákazníka jsem přesvědčil :) . Takže tam snad žádné hoření oblouků nehrozí (pokud výstup nevyzkratuje) :D .

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Vogon »

css píše:... - ještě bych prosil neotevírat diskusi o tom, zda použít relé nebo triak apod...

Jo, jo. :-)

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#10 Příspěvek od jarda »

Jo jo, relé. Takže i tak triak. A na vlastní kůži je to cennější. A do hotelů - palmáre plať na fórum. :D

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Co je? Chrobák Vrecko se zase rozhodl, že napíše do každýho vlákna nějakou kokotinu??? :?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Jen doplnění - v zapojeních označených jako ochr1. se spíná nabitá kapacita natvrdo kontaktem, což taky není nejlepší.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

ono u jednosmernych obvodoch je najlepsia paralene odpor a dioda a to do serie s kondenzatorom... dioda zabezpeci rychle nabitie kondenzatora... a odpor obmezi vybijaci prud pri zopnutom kontakte...

Uživatelský avatar
Ilem
Příspěvky: 37
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: HK

#14 Příspěvek od Ilem »

css píše:Tak jsem se po vašich reakcích a po tom, co jsem následně našel na netu (už vím, že hledat Zhášecí RC obvod :wink: ), rozhodl nakonec místo relé použít triaky ovládané optotriakem se spouštěním při průchodu nulou. DOkonce i zákazníka jsem přesvědčil :) . Takže tam snad žádné hoření oblouků nehrozí (pokud výstup nevyzkratuje) :D .
Můžeš poslat zapojení? Řeším podobný problém. Máme ve firmě čínské přístroje, kde je PWM regulace otáčk motoru přes relé. Často se kontakty připečou. Tak jsem udělal zapojení PWM regulace triakem ovládaným optotriakem se spínáním v0. Motor je 60W jednofázový asynchronní s rozběhovým vinutím přes kondík. Problém je v tom, že jakmile to jednou zapnu, už to nejde vypnout. Indukčnost a kondík na motoru nějakým nepochopitelným způsobem znovu otevřou triak, přestože na vstupu opototriaku nic není.Když se pověsím na motor osciloskopem, jsou tam 200V obdélníky s asi 500V vysokou špicí na začátku. Zkusil jsem i vyhodit druhý triak a hnát to přímo přes optotriak (60W zátěž by měl vydržet), ale je to úplně stejné.
Díky za každou radu.

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#15 Příspěvek od miroslavkovar »

Vogon napsal:
se v okamžiku sepnutí vytvoří 5 až 15 násobně vyšší náběhový proud, než je v ustáleném stavu,
což bych poopravil. V okamžiku sepnutí induktivní zátěže je proud vždy nulový a pak teprve začíná růst. Kritické je však rozepnutí kontaktu relé, neboť připojená indukčnost může vytvořit mezi kontakty podstatně vyšší napětí, neboť pokud není proud přerušen v nule, snaží se proud jít v obvodu dál ve stejném směru a tím se na indukčnosti objeví ono vyšší napětí, které překoná elektrickou pevnost vzduchu mezi právě se rozepínajícími kontakty a vzniká oblouk. Řešení s elektronickým relé je proto správné.

K poslednímu dotazu na rozpínání jednofázového motoru s pomocným kondenzátorem, potřebuji znát schéma zapojení optotriaku k motoru. Pokud je pouze jeden a to ve společném přívodu hlavního i pomocného vinutí, může to být zdrojem problémů.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“