DVDpalírna nečte ani nepálí CD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

DVDpalírna nečte ani nepálí CD

#1 Příspěvek od PCman »

Dostala se mi do ruky DVD palírna QSI SDW 041 je to sice starší vypalovačka(do notebooku) pálí DVD jen + a jen 2.4x ale DVD i DVDRW vypaluje celkem v pohodě.Problém je v tom že vůbec nevidí CDR nebo CDRW a ani na ně nechce pálit.Dá se s tím ještě něco dělat nebo je už mrtvá?Převrával jsem různé firmwery ale je to pořád stejné.Díky za rady.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#2 Příspěvek od mety »

Mam tiež jednu taku doma/mam na mysli dvd nie ten isty typ/,je to preto lebo ma extra pre dvd a extra pre cd optiky.Ta pre klasicke cd pošla do....Skušal si ju rozobrať????Tam je trimer pre ostrenie,pokial maš dve čočky tak sa to ešte da zaostriť,ale pokial tam je len jedna,nechaj to tak, to už neopraviš :?

Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od DRAKE »

No jo. To bude nejspíš laser. Já měl DVD vypalku a to samí co tobě, jenže naopak - DVD nečetla a nevypalovala zato CD úpně v pohodě.
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Su tam 2 lasery a ked jeden odide, tak to robit toto.
QSI je hrozny smejd, tam sa to stava bezne...

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#5 Příspěvek od PCman »

čočka a optika je jedna a tuhle mechaniku jsem ještě rozebranou neměl měl jsem rozebrané mechaniky z DVD přehrávačů(stolní) a vím že tam jsou dva trimry a na klasických CDromkách jsem to někdy doladil ale který trimr je od CD a který od DVD? vždycki když jsem šáhnul na trimr v DVD přehrávači a měl jsem i poznačenou polohu tak už jsem to nikdy nedal ani do stavu ve kterém ten přehrávač tenkrát jakž takž jel.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Těžko jsi něco "doladil", obvykle se používá výraz, začínající stejnou předložkou, ale výstižnější. Pokud jsi neprovedl kontrolu RF signálu nebo vyzařovaného optického výkonu, to by byla jiná.

Je velká blbost takhle opravovat opotřebené mechaniky, pokud se na nich něco vypálí, s velkou pravděpodobností ty záznamy budou mít dřív či později kupu chyb, při čtení zase hrozí mechanické poškození disku, pokud se zblázní některé servo.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#7 Příspěvek od PCman »

Na CD mechanikách jsem to dělal náhoda-omyl buď se ještě rozjela nebo už s ní nic udělat nešlo.S poškozením media tím že by byla špatně doostřená jsem se ještě nesetkal servo-motor tam je pouze jen na posuv celé optyky po vodících osičkách a čočka se zvedá na elektromagnetu a nikdy se nezvedne tak vysoko aby se čočka opřela o disk většinou tam je ochraný kryt o který by se čočka opřela.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Taky se přikláním k názoru, že při opotřebení laseru je mechanika už víceméně dětem na hraní. Optika je částečně společná i když jsou tam dva lasery, infra pro CD, červený pro DVD a je malá pravděpodobnost, že vyčištění "infračervené části" tedy příslušného laseru a prvního hranolu nebo zrcátka pomohlo. Navíc je to často nerozebíratelné a tak miniaturní, že se do toho prostě vlézt nedá. Není to technologie pro domácí zásahy. Už cena jednotky většinou vypovídá, co si výrobce myslí o životnosti a opravitelnosti.
Aby došlo k poškození média zblázněním serva, to by musela být regulace navržená naprosto šíleným způsobem, myslím že vystavovací magnetodynamický mechanismus ani takovou výchylku neumožní (cívečky by vyjely z pólových nástavců magnetu a už by prostě nebyla energie pro jejich další vysunutí), ale závěs je dost poddajný a při manipulaci s roztočenou mechanikou (klepnutí ve směru ohniska čočky) se fakt může okraj čočky dotknout povrchu média a způsobit soustřednou rýhu. Už se mi to stalo. Štourání šroubovákem za chodu nebo uvolnění média na vodicím trnu je další možnost.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#9 Příspěvek od PCman »

Ještě jsem zkusil oryginál hudební CD a to normálně přečetla takže úplně mrtvý ten laser není jen ho trochu doostřit

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Bohužel, poškrábaných disků, které vzniklo tím, že čočka škrtla o disk jsem už viděl hodně. Ony různé mechanické rezonance, podporované zblázněným servem dokážou mnohé. Nebo naprosto triviální způsob zničení disku - mechanika ejectuje rychle se točící disk poté, co ho roztočila co to jde, když vlivem vadné optiky se "utrhnulo" sledování. V lepším případě se disk jen odře o šuplík podavače, v horším bude běhat po místnosti (už jsem taky zažil). A úplně úžasné bývá roztržení disku při extrémní rychlosti otáčení. Pak už i největšího vola napadne, že je třeba mechaniku vyměnit, když už je definitivně na kusy....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

tak u toho roztrženého disku bych chtěl být :lol: :lol: :lol: nemáš fotku?
Slušná mechanika před ejectováním (česky vysunutím) disku zbrzdí vřeteno, součástí slušné mechaniky bývá vertikální poklesnutí pohonu před vysunutím, takže event. nedobržděný disk se opře o vyvýšený okraj podávacího šuplíku na obvodu, kde nejsou žádná data a tak se spolehlivě zastaví. Zapnutí motorku pro vysouvání dřív než vřeteno stojí by mohla udělat jen neslušná mechanika... ale věřím tomu, svět je plný idiocie.
PCmane, trimrem se nic neostří, jen se mění proud tekoucí laserovou diodou. Ostření si provádí servosmyčka průběžně po celou dobu čtení polohováním čočky pomocí elektromagnetu a do toho uživatel nijak zasáhnout nemůže (naštěstí).

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#12 Příspěvek od PCman »

JJ to jsem měl na mysli zesílit ten proud paprsku.S tím roztženým mediem jsem se setkal byla to nějaká noname mechanika 54X a donesl mi ji soused medium bylo úplně na kousky ale byl to blank medium takže to mohla být vyda toho CD,mechaniku jsem vysypal a vyčistil a jede dodnes.Jednou jsem viděl DVDmedium které se rozlepilo na půl že po vložení jednoho DVD potom vyjeli dvě plotny :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Bohužel, to vysunutí točícího se disku dělají i některé drahé stolní CD playery, naposledy jsem to otestoval na Harman Kardonu - když se vloží disk se slabým záznamem, tak se snaží něco číst a roztočí jej vysokými točkami. Po chvíli se servo vypne a motor doběhne. Ovšem během rotace zřejmě identifikuje disk od RF signálu, a nemaje jej, myslí si, že disk není vložen, čili není co brzdit a vyhodí ho ven. Disk se bohužel odře... navíc v soustředných kruzích. U jedněch DVD mechanik to vyhodí disk tak, že letí velmi daleko, dokonce na jednom sekretariátu měli soutěž, komu se zakutálí dál po chodbě :D
Rozletnuvší se disk jsem na vlastní kůži nezažil, jen jsem 3x viděl následek. Kolega, kterému se rozletěl disk v DVD mechanice při přehrávání, říkal, že to bylo asi jako na střelnici při střelbě z devítky a že si málem musel vyměnit spoďáry. Mechanika byla napadrť a všude kousky CD, dokonce hrst kousků asi 5x5mm prý byla dost daleko od PC.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#14 Příspěvek od PCman »

Tak jsem tu mechaniku rozebral a je to v prdeli všechno je natvrdo nastavené žádný trimr tam není jsou tam rovnou odpory takž se seřizovat nic nedá a odpory měnit nebudu.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“