Program na posílání dat do plotru

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

Program na posílání dat do plotru

#1 Příspěvek od gmike »

Zdravím,

potřeboval bych radu. Dostal se mi pod ruku plotr a tak ho zkouším používat na výrobu DPS. Všechno funguje výborně, ale u větších desek se pero časem ucpe a je třea ho vyčistit. Používám program SPLOT, který mi HPGL data z EAGLU pošle přes RS232ku do plotru. Ale tady je probém, data se posílají v kuse, nedá se to nijak pozastavit, takže čistit nejde. Neznáte někdo nějaký program, ať už přímo pro kreslení v HPGL nebo jakýkoliv jiný který by uměl poslat soubor po sérivé lince, ale s možností pozastavení přenosu ? Hledal jsem ale nic funkčního nenašel. Díky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

A zkoušel jsi použít k pozastavení klávesu "Pause/Break" ? :wink:

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#3 Příspěvek od gmike »

Teďka jsem to zkoušel a nic to nedělá, kdyby dělalo tak bych poprvé v životě tenhle čudl použil :P . Ale už jsem na to přišel, ono když se ten přenos v tom programu zruší, čaká na potvrzení a přestane posílat data. Jenomže plotr má 5kB buffer, takže si ještě chvíli kreslí, což mě zmátlo. Díky za odpověď !

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#4 Příspěvek od Davidsev »

OT:
Co máš za plotter?
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
pigeonit
Příspěvky: 320
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Pha Smíchov

#5 Příspěvek od pigeonit »

Jo typ plotru je dost podstatná informace. Například u Aritmy se dá kreslení přerušit stiskem View.

Uživatelský avatar
dalik
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Hranice

#6 Příspěvek od dalik »

Práce s plotry (jak kreslícími tak řezacími i tiskovými) mě spostu let živila a ještě přiživuje, ale pausa se se vždy na všech plotrech dělala tlačítkem na plotru, nikdy ne softwarově... (značky plotrů Roland, Mutoh, Agfajet, Mimaki..)
Líp už bylo.

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#7 Příspěvek od gmike »

Je to plotr SEKONIC SPL-455. Bohužel na plotru jsou jenom čtyři tlačítka na posuv, držení papíru, pero nahoru/dolů, dvě krajní pozice P1 a P2 a tlačítko enter. To když stisknu tak plotr stojí jak dlouho ho držím, ale když ho držím dlouho tak některé data ztratí. Je možné že se nějakou kombinaci dá ta pauza udělat, ale nemám a nenašel jsem k plotru manuál, kdyby někdo náhodou měl, budu moc rád :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Máš plný sériový kabel s hw handshakem nebo jen třídrátový nulmodem?

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#9 Příspěvek od gmike »

Zapojení kabelu mám takové, takže nullmodem, zatím všechno jede, ani při deseti minutovém tisku se nic neztratilo:
Obrázek
Ještě jsem našel tady: http://www.ausweisdrucker.de/plotter.htm dole v souboru SPL- 455 je zapojení kabelu, ale zdá se mi nějaké divné, kdyby se na to někdo podíval budu moc rád.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Podla toho dokumentu to vyzera tak, ze plotter nema standardne zapojeny konektor, ale ma inak zapojene piny 4, 5, 6 a 20. Na pine 4 je DTR (namiesto 20), na pine 5 DSR (namiesto 6), na pine 6 CTS (namiesto 5) a na pine 20 RTS (namiesto 4). Tzn. ma vymenene piny 4<->20 a 5<->6.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#11 Příspěvek od css »

gmike: Znám takový program, nechal jsem si ho napsat od známého na míru, potřeboval jsem softík pro přenos dat mezi PC a ZX Spectrem pomocí RS-232, který vždy po odeslání určitého počtu bajtů počká nastavenou dobu a pak pokračuje v přenosu. Neoplývá kdovíjakým komfortem a funkcemi, ale tyto základní parametry a také vlastnosti sériového portu (rychlost, stopbity apod.) v něm nastavíš. Je napsán pro Windows, když budeš chtít, mohu dodat.

Uživatelský avatar
pigeonit
Příspěvky: 320
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Pha Smíchov

#12 Příspěvek od pigeonit »

Tady je manuál k nějakému jinému SPL (není ani podobný). Ale o pauze se tam zmiňují v souvislosti se stiskem FAST a ->. Tak zkus třeba tu šipku.

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#13 Příspěvek od gmike »

Tak jsem zkusil udělat i ten jiný kabel a výsledek je stejný, což je divné. Každopádně to všechno vytiskne. Nakonec jsem přišel jak udělat tu pauzu, stačí stisknout enter a šipku dolů nebo vlevo, díky pigeonit. Ale program si stejně vesele posílá data dál, takže až zaplní buffer data se začnou ztrácet. Je třeba zastavit i ten program. Možná to bude tím kabelem, ale myslím že jsem ho udělal dobře. Každopádně díky všem za odpovědi.

css: Díky, ale nebudu ho potřebovat, tu pauzu jsem vyřešil i v tom mém kreslícím programu (SPLOT), stačí dát cancel ale nepotvrdit ho.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

A v tom programu se nijak nenastavuje sériový port, jestli používá HW handshake nebo ne?

Uživatelský avatar
gmike
Příspěvky: 94
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#15 Příspěvek od gmike »

Nedá. Každopádně to tiskne, vím jak udělat pauzu, díky všem za nápady !

Odpovědět

Zpět na „Software“