Rezonanční obvody

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

Rezonanční obvody

#1 Příspěvek od ok1f »

Dobrý den,
zapojil jsem sériový RO a při prolaďování frekvence dochází v určitém bodě k poklesu napětí téměř na nulu. Dočetl jsem se ale, že napětí na C a L má naopak stoupnout, na hodnotu vyšší, než je napájecí. Jak je možné, že teorie a praxe se takto liší? Je to tím, že se napětí C a L odečtou vlivem opačných posunů fáze? Nebo něco nechápu nebo dělám chybně?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od piitr »

To je v pořádku, že napětí klesá. Ta napětí na L a C se opravdu odečtou. Vyšší napětí v rezonanci je u paralelního LC. U sériového je vyšší proud.

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#3 Příspěvek od ok1f »

Tak jsem to přepojil na paralelní a v rezonanci napětí stoupne na téměř napájecí, mimo rezonanci klesá, ale nevidím tam to zvýšení napětí nad hodnotu napájecího.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

třeba to bude tím,jak je obvod navázán na ten zdroj. Tomu kmitání brání vnitřní odpor zdroje. Zhoršuje to jakost.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od piitr »

To je taky v pořádku. Jestli chceš vyšší napětí, zapoj L a C sériově. Jeden konec uzemni, druhý připoj na zdroj. Napětí měř v bodě mezi L a C proti zemi.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jura80 »

Tak, tak. A napětí na cívce (a nebo na kondenzátoru) se dá krásně regulovat rozlaďováním, popřípadě utlumením obvodu.;) Teoreticky by mělo jít napětí až k nekonečnu (a proto má taky sériový RC teoreticky nulový reálný odpor, jinak by to nemělo jak fachčit podle teoretických pouček- v reálu to pokazí tlumení).
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#7 Příspěvek od ok1f »

Tak jsem si to zapojil, odzkoušel a po letech od školy jsem si opravil názory na rezonanční obvody. Díky za informace.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jura80 »

jura80 píše:(a proto má taky sériový RC...).
Sory, myslel jsem LC.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

Chcete li aby napětí na rezonančním obvodu značně narostlo je třeba použít odporovou vazbu.To znamená zapojit na paralelní LC odpor cca 0.01-0.1O.Injekce značným proudem dodá energii do obvodu.
Tento odpor se příliš neuplatní svou velikostí a napětí na LC může být značně vysoké.Toto se používá pro amatérské měření kvality L.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Tomu tedy nerozumím. Napětí naroste v případě sériového rezonančního obvodu, ale i tak ne na celém, ale zvlášť na kapacitním a indukčním prvku, v závislosti na kvalitě Q. V této kvalitě se uplatní i vnitřní odpor napájecího napěťového zdroje, nejlepší by byl nulový. A napětí na LC bude rovné nanejvýš tomu napájecímu, spíš tedy menší.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od FERYACT »

Bernarde.U seriového zapojení LC ale vždy i R když budeme měnit frekvenci procházejícího proudu bude L a C otáčet napětí na proti sobě až se vyrovnají a zůstane jen R.Tedy zkrat.Princip odlaďovače určité frekvence.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

To ano, ale na cívce i kondenzátoru sériového rezonančního obvodu bude v rezonanci napětí Q*U (U=napětí zdroje). Obě napětí jsou stejně velká, ale vzájemně otočená o 180°, takže se odečítají a výsledek je 0, resp. úbytek napětí na ztrátovém odporu rez. obvodu a ten bude roven napětí zdroje. Pro lepší názornost je třeba si nakreslit fázorový diagram.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od FERYACT »

Elemane já stejně jako ty věřím že napětí na na L a C je Q*U ale nikdy jsem to neměřil.Ale zkusím to příští týden.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

Tak jo. Hlavně bacha na změnu Q a rozladění rezonančního obvodu připojeným měřákem. Mimo rezonanci to neplatí.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#15 Příspěvek od FERYACT »

Asi budu věřit než měřit.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“