FM vysielač s dosahom 1500m

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#61 Příspěvek od mi-ro »

Amíci nejsou vypatlaní, alespoň v něčem ne. Zatímco my, rozuměj EU a naši zákonodárci budou vymýšlet 3,14čoviny abychom byly pažštější něž papež, unii lezli do :obscene: a uředníci vyvíjeli činnost. Nevím, proč by si nemohl amík (nebo kdokoli jiný) zavysílat na opuštěném ranči pro sousedy 50mil od civilizace. Navíc nechápu, jak si může někdo přivlastňovat a následně prodávat právo na kmitočtové spktrum.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#62 Příspěvek od Crifodo »

Ty domněnky okolo 7W FM vysílače mi připadají z větší části nesmyslné. Za prvé, nikde se nepíše, že to je výstupní výkon. Za druhé a hlavně, jaký výkon se dostane ven, závisí velmi silně na použité anténě a na jejím přizpůsobení. Prodej takového zařízení laikovi nezaručí vůbec nic. Hustota osídlení sice dává v USA relativně větší volnost než tady, ale bezbřehá taky nebude. Mají tam Federální komunikační komisi (FCC), která uděluje licence včetně FM kmitočtů na základě prokázání technické způsobilosti a v souladu s alokačními plány, časově omezené a v několika kategoriích. Bezhlavým provozováním nějaké krabičky by se asi uživatel dostal do problémů a použití jako mobilní vysílač je vůbec mimo příčetnou debatu. Osobně si myslím, že v utahování opasku nás USA už předstihujou. Pro zájemce jsou pravidla vysílání v USA velmi podrobně tady.
Ještě dva technické nesmysly k té krabičce, odstup rušivých produktů 60 dB je pro 7 W málo, v předpisech se mluví o desítkách nW parazitního vyzařování, takže taková krabička by neprošla homologací a 7 mW (u nepřizpůsobených mnohem víc) v pásmu pro letecké služby... a v USA... ojoj.
Druhá věc, i na snížený výkon 1.5 W na metrovou vzdálenost v autě místo HF by způsobilo leda zahlcení přijímače když ne odprásknutí vstupního dílu, protože na laděném obvodu se nakmitají možná desítky V. Spíš mi to připadá, že tam inzerentovi vypadla nějaká předpona v údaji o výkonu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#63 Příspěvek od Andrea »

mi-ro píše:Amíci nejsou vypatlaní, alespoň v něčem ne... Nevím, proč by si nemohl amík (nebo kdokoli jiný) zavysílat na opuštěném ranči pro sousedy 50mil od civilizace.
Já jsem reagovala na to, že si nějakej amík pořídí 7W transmitter na propojení svýho kchůl ájfounu s autorádiem. Pokud pominu možnost, že chtěl mít ten ájfoun doma na nočním stolku (psal, že to chce do auta), tak je to krásná ukázka té amícké (ne)vypatlanosti.
Naposledy upravil(a) Andrea dne 28 kvě 2012, 08:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od Tiger_T »


Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#65 Příspěvek od mi-ro »

Ale jistě, všechno chce brát zdravým rozumem, trochu přemýšlet a bude vše OK. Kdybychom se měli strikně držet zákonů. tak se z toho po.....e.
Navíc můj odkaz nemá být návodem na pira vysílání ale jen ukázka, jak se dají levně sehnat komponenty např. pro konc. stupeň AMA zesilovače na 145MHz. Samotné držení takového zařízení už není naštěstí trestné.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“