Převod úrovní TTL <--> CMOS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mathe
Příspěvky: 45
Registrován: 25 dub 2009, 02:00

Převod úrovní TTL <--> CMOS

#1 Příspěvek od Mathe »

Ahoj, chtěl bych se Vás zeptat, jestli někdo nevíte o nějakém integrovaném obvodu, který by byl schopen převádět ttl logiku na cmos (5v na 3.3V).

Potřebuji připojit k čipu, který běží na 5V přes SPI druhý čip, který ale běží na 3.3V. Nejdříve jsem to chtěl udělat pomocí tranzistorů (open collector), ale jak jsem se dočetl, tak by to asi bylo příliš pomalé.

Datovou propustonost bych si představoval asi tak 1Mbit/s

Zkoušel jsem i něco pogooglit, ale většinou mě to odesílalo na anglické stránky (anglické obchody) a já bych to potřeboval koupit ideálně v GME/GES.

Díky za rady.

EDIT: Ještě jsem zapomněl napsat, že bych ho chtěl 7 portový (převod 7 nezávislých signálů)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Na převod napětí "dolů" přece stačí jen odporovej dělič! Na co tam chceš cpát něco polovodičovýho?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#3 Příspěvek od ok1xgi »

Tak tak, ale když to udělat složitý, tak s MC14504
A nebo ješte složitější tady http://www.ecelab.com/interfacing-ttl-cmos.htm
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Jestli ono nepůjde spíš o 5V CMOS / 3V3 CMOS. Protože 5V TTL se s 3V3 CMOSem domluví i bez nějakých složitých translátorů.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od radekrd »

Možná domluví, ale přímé spojení rozhodně dobré není. Alespoň ten odporovej dělič to chce.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

No vzhledem k tomu, že TTL obvody víc jak 3,5V na výstupu nedají (při pár mA), tak není potřeba nic.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radekrd »

Teoreticky, naprazdno tam muze byt lehce vic, zvlast u modernejsich rad. Ono to sice bude fungovat, ale toho cca 0.5V navic muze udelat problemy. Zalezi na konkretnich obvodech. Může to i zkracovat životnost třívoltového obvodu (jeho vstupní části).

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jjilek »

Ale to přece není vůbec složité, je to tak jak je to nakreslené, jen mezi TTL a CMOS se přidá odpor 2k2 a je to. Místo hradel si přimysli jakýkoliv TTL výstup resp. CMOS vstup.

Uživatelský avatar
Mathe
Příspěvky: 45
Registrován: 25 dub 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Mathe »

EKKAR píše:Na převod napětí "dolů" přece stačí jen odporovej dělič! Na co tam chceš cpát něco polovodičovýho?
Alo co když budu chtít číst ze zařízení ? To asi s převodníkem nepůjde.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

radekrd píše:Teoreticky, naprazdno tam muze byt lehce vic, zvlast u modernejsich rad.
Ale TTL nemá žádné moderní řady, i LS a ALS na výstupu nedá víc jak těch 3,5V, prostě Ube je pořád 0,7V. Ale jestli někdo říká moderní TTL řadám HC... :roll:


Mathe: Jseš si jistej, že ten (asi) mikroprocesor je bipolár TTL? Dneska je skoro všechno CMOS.

Uživatelský avatar
MiloshCZ
Příspěvky: 74
Registrován: 11 lis 2011, 01:00

#11 Příspěvek od MiloshCZ »

Jestliže potřebuješ propojit 5V a 3V3 CMOSy a potřebuješ to obousměrně, tak doporučuju šváby od TI řady TXS http://www.ti.com/lit/an/scea044/scea044.pdf. Jen je potřeba dávat pozor na kapacitu připojenou na jednotlivé linky (myslím, že už to do datasheetu doplnili, ale na I/O piny je možné připojit kapacitní zátěž maximálně několik desítek pF)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Já na to používám řadu SN74CBT(D), ale tu v GM ani GESu nekoupí.

Uživatelský avatar
Mathe
Příspěvky: 45
Registrován: 25 dub 2009, 02:00

#13 Příspěvek od Mathe »

Asi už jsem našel odpověď.

http://www.rocketnumbernine.com/2009/04 ... -converter

Vypadá to dobře a snad to bude i fungovat.

Zatím děkuji.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

Kdybys hledal, už se to tu probíralo, i to schéma už tu někde bude.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od radekrd »

Andrea píše:
radekrd píše:Teoreticky, naprazdno tam muze byt lehce vic, zvlast u modernejsich rad.
Ale TTL nemá žádné moderní řady, i LS a ALS na výstupu nedá víc jak těch 3,5V, prostě Ube je pořád 0,7V. Ale jestli někdo říká moderní TTL řadám HC... :roll:
Asi jsi to nikdy neměřila, na výstupu může být bez problému i 4.3V u LS (bez zátěže, samozdřejmě záleží na mnoha okolnostech - a předpokládám, že ten třívoltový obvod bude CMOS), navíc UBE lítá s teplotou.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“