nasměrování paraboly

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

nasměrování paraboly

#1 Příspěvek od radioelectrum »

Zdravím všechny,

satelitní technika je trochu mimo můj obor tak se raději zeptám.

Na střeše mám parabolu s konvertorem nasměrovanou na Astru 19,2 stupně
a chytám naše programy. (dva satelity s kartama) Místo této paraboly chci dát větší (cca 85cm viz foto ) s držákem na dva konvertory a chytat i německé program. Pokud dám jako hlavní konvertor do středu ten na příjem těch našich programů tak ten na ty německé bude od něj vlevo nebo vpravo ? a asi pod jakým úhlem. plus mínus ? Mám již naladěný satelit i na tyto programy takže bych to jinak měl zvládnout.
Přílohy
DSCI4333.jpg
(102.99 KiB) Staženo 105 x
t_dsci4331_128.jpg
(17.71 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
ivanko18
Příspěvky: 122
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Povazie,SK

#2 Příspěvek od ivanko18 »


Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#3 Příspěvek od scorpions-cz »

na 19,2 asi naše programy nechytáš. Bude to na 23,5.
Pokud stojíš za parabolou tak ten co budeš přidávat právě pro astru 19,2 tak dáš nalevo od toho středovýho pro 23,5.
LNB dej skoro k sobě a dolaď podle signálu. Nezapomeň na nastavení DiSEq

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od radioelectrum »

děkuji za rady.
Stala se mi ale dosti divná věc, s novou parabohou jsem nic nechytil. Snažil jsem se směrovat všemi spůsoby a nic. (i vertykálně) Potom jsem dal původní parabolu (nasměroval odvoka podle protěšího kopce) a hned jsem chytil obraz. Takže ta parabola je vadná.
Co na ní může být vadné ? Že by sratila schopnost odrážet magnetické vlny se mi nezdá. Takže že by to rameno co na něm je konvertor nebylo v ohnisku ? Jak je to moc citlivé a jak zjistím jestli je konvertor v ohnisku ?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Otkundes »

Parabola, ráhno a držák LNB, pokud nejsou mechanicky poškozeny (třeba ohnutím), nemusí být vadné. Pro příjem satelitů Astra 1 (19,2°) a Astra 3A (23,5°), se vyrábí LNB konvertory (tzv.monobloky) se dvěma trychtýři (vstupy pro signál), jejichž vzdálenost je přesně definována. Stejně tak originální objímka držáku LNB přesně definuje pozici LNB vůči parabole, tak aby byl vstup LNB v ohnisku paraboly. Pokud však instalujete dva jednoduché konvertory LNB, zkuste se zamyslet, zda přidáváte konvertor LNB na správnou stranu: při pohledu od zrcadla paraboly na vstupy signálu do LNB, by na ráhnu měl být připevněn LNB pro Astru 3A a přidávaný konvertor pro Astru 1, by měl být vlevo. Přidávaný LNB by měl být na ráhnu směrován na parabolu stejně jako vedlejší (na Vašich fotkách "kouká" každý LNB jinam). Přitom vzdálenost mezi vstupy do LNB si doladíte podle úrovně signálu - ale až po naladění a mechnickém zafixování polohy antény pro satelit Astra 3A (pak budete změnou polohy duhého LNB dolaďovat Astru 1).

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od radioelectrum »

divné je že mi nechodily ani české programy s původním konvertorem, v té nové parabole. Nic jsme elektricky neměnil, pouze mechanicky parabolu.
Až skončí horka tak se do toho pustím znova.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radioelectrum »

napište mi někdo kolik mm je rozteč u dvojitého konvertoru mezi jeho dvěma trychtýři. Pokud nasměruji ty dva jednoduché konvertory a budou stejně od sebe tak tak by to asi mělo fungovat ?
Mě se nepodařilo nic naladit. Mohlo by to být třeba i tím že satelit můžre být naladěn z jiného mkonvertoru jinak ?

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#8 Příspěvek od scorpions-cz »

vedeš kabel přímo od LNB do satu nebo tam máš DiSEq?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

radioelectrum píše:napište mi někdo kolik mm je rozteč u dvojitého konvertoru mezi jeho dvěma trychtýři.
Rozteč os ozařovačů monobloku pro parabolu J80 je 55mm. Platí pro Astru 19,2° a 23.5°.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

Tak jinak: namontujte na ráhno nové paraboly držák (objímku) a do něj jediný konvertor LNB. Po propojení konvertoru LNB se satelitním přijímačem (kabelem), zkuste parabolu mechanicky nastavit na co nejlepší příjem družice Astra 3A (23,5°). Pokud se Vám podaří naladit jinou družici, máte napůl vyhráno - zařízení je funkční. Po naladění signálu Astry 3A, parabolu v obou směrech zajistěte proti pohybu a vedle již instalovaného LNB upevněte druhý LNB tak, aby při pohledu od povrchu paraboly, přidávaný LNB byl vlevo od již namontovaného LNB pro Astru 3A a oby "koukaly" na parabolu pod stejným úhlem. Rozteč osové vzdálenosti trychtýřů (ozařovačů) obou LNB, si sprvu nastavte asi na 55 mm, jak uvádí "Eleman". Po připojení kabelu, mírnou změnou polohy přidaného LNB ve směru vodorovném i svislém, zkuste nalézt co nejlepší signál družice Astra 1 (19,2°). Při manipulaci s LNB pamatujte, že přijímáte velice slabý signál, vysílaný ze vzdálenosti kolem 30.000 km. Proto při ladění musí být prostor mezi parabolou a LNB volný, nesmíte signálu stínit ani holou rukou! Samozřejmě předpokládám, že připojovaný kabel i jeho koncovka u konvertoru LNB jsou vpořádku, nepřerušené, nenastavované a nezkorodované od předchozího použití.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

Otkundes píše:namontujte na ráhno nové paraboly držák (objímku) a do něj jediný konvertor LNB. Po propojení konvertoru LNB se satelitním přijímačem (kabelem), zkuste parabolu mechanicky nastavit na co nejlepší příjem družice Astra 3A (23,5°)
s úspěchem se dá na přesné nastavení směru
podle síly signálu použít SAT Finder
výrobců je spousta, typy různé . . . ceny taky.

. . . onehdá jsem si ho pořídil v Blídlu asi za 185,- Kč a používám ho jako pomocné měření.
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 26 črc 2012, 17:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od radioelectrum »

Dát ty dva konvertory k sobě jde nejméně 7cm takže mi poraďte jak daleko mám dát ten druhý konvertor abych chytil nějakou družici s německými programy. Ten konvertor v ohnisku je na české programy.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#13 Příspěvek od scorpions-cz »

poud to jsou běžné LNB a né nějaké zůžené tak je dej nadoraz k sobě.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od radioelectrum »

Nakonec jsem to vyřešil instalací další paraboly a je to hotové.

děkuji všem za rady

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “