Je na schématu nějaká chyba, např. zkrat?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Deore3
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

Je na schématu nějaká chyba, např. zkrat?

#1 Příspěvek od Deore3 »

Zdravím. Navrhl jsem si obvod spojením několika menších schémat a přidáním vlastních prvků. Chtěl jsem vytvořit regulátor napětí a prozváněčku. Většinu schématu kromě několika nedůležitých věcí jako např. spínačů jsem před pájením otestoval na nepájivém kontaktním poli a fungovalo to. Ale teď když mám obvod spájený, nefunguje. Prozváněčka nechce vydávat zvuk a LM 317T se neuvěřitelně přehřívá. Jako by byl někde zkrat. Snažím se přijít na chybu ale zatím jsem amatér a tak prosím o pomoc vás. Je mi líto celou desku vyhodit. Přidávám schéma vytvořené v Eaglu. Vše vypadá amatérsky a odfláknutě, pospíchal jsem :-) . Je někde chyba? Díky moc ;-)
Přílohy
Multifunkční měnič napětí.png
(116.25 KiB) Staženo 452 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Pokud správně chápu funkci S4, tak zkratuje zem a výstup LM317.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nešlo by to schema nakreslit na ještě větší plochu ? Ne každej má metrovej 16:9.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

a kdyby bylo trošku smysluplněji nakreslené, taky by to nebylo na závadu

Uživatelský avatar
Deore3
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

#5 Příspěvek od Deore3 »

AmarokCZ píše:Pokud správně chápu funkci S4, tak zkratuje zem a výstup LM317.
Díky moc. To je snad ono. Myslel jsem, že vypínač bude mít jednotlivé plochy od sebe oddělené. On je má spojené.
ZdenekHQ píše:Nešlo by to schema nakreslit na ještě větší plochu ? Ne každej má metrovej 16:9.
Omlouvám se. Je to moje první schéma v Eaglu. Chybami se člověk učí.
Davidus píše:a kdyby bylo trošku smysluplněji nakreslené, taky by to nebylo na závadu
Jak říkám, pospíchal jsem a vymýšlel jsem to hned z fleku. Nemám ještě tolik zkušeností, to chce čas :-)

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#6 Příspěvek od bastlir40 »

Ten konec zapoj takto:
Přílohy
multifunk_n__m_ni__nap_t__206.png
(23.83 KiB) Staženo 130 x
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radekrd »

Nevím jak se bude blikací LED líbit vyšší napětí v závěrném směru (jestli to snesou nevím, náhodný čínský datasheet o tom mlčí). Navíc u hodně malých napětí stejně nebude svítit a vůbec celé to obracení polarity bude spíš pro zlost (záleží na použití, u elektroniky zcela jistě). Není lepší prohazovat kabely a mít jistotu, že např. červená svorka je kladná?

Uživatelský avatar
Deore3
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

#8 Příspěvek od Deore3 »

Tak regulátor napětí už funguje tak jak má. Jen prozváněčka nechce vydávat zvuk, protože do reproduktoru jde nějak moc malé napětí. Ale to nevadí, hlavně že mám ten regulátor :D . Zkusim na to ještě mrknout. Ten vypínač už předělávat nemůžu, protože deska je už vyleptaná a spájená, ale příšte to tak udělám. Podle mě jsem se ale s vypínačem co má 6 vývodů a všechny od sebe oddělené setkal. Díky za rady

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Mě tam nesedí ty přepínače- buď jsou blbě nakreslený nebo zapojený. Podle toho, jak jsou v zapojení použitý, tak buď mají vždy spojeny 4 vývody (což by zkratovalo S4) nebo mají spojeny dva a dva vývody (tím by S1, S2, S3 a S5 neměl žádnou funkci).
Přepínač polarity bych vypustil, tak jak navrhuje radekrd.

Uživatelský avatar
Deore3
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2012, 02:00

#10 Příspěvek od Deore3 »

Je to blbě nakreslené. Dal jsem tam kromě toho S4 který má 6 vývodů tyhle vypínače s třemi vývody

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#11 Příspěvek od milan222 »

neriskovalk bych a vrazil té blik. ledce 1N4148 nebo jinou do serie kvuli přepolování. ta ledka to nepřežije
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#12 Příspěvek od milan222 »

všechny co jsem měl byly na 12V, já jim ještě dával odpor pro jistotu. no a odpálil jsem je na devítivoltovku v závěrným směru. vždycky ale když jsem testoval. v čistým provozu ne (tam přepolování nemohlo nastat)
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od FERYACT »

Chtěl jsem přidat něco částečně z jiného soudku.Stejně jako LED se chovají i transistory.Běžně mají první /vratný/ průraz kolem 10V a dají se použít jako Zenerka

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#14 Příspěvek od weed_smoker »

LED mívaj závěrný napětí okolo 5V (ty obyč,u blikacích nevim),ale vyráběj se i takový,který podle polarity uměj měnit barvu(vždycky je jedna barva závěrně) a některý optočleny maj na vstupu taky antiparal.kombinaci LEDek(PC814 atd).
U tranzistorů se tomu řiká lavinovej průraz nebo lavinovej režim.Používalo se to v experimentálních generátorech a v blikačích ( ten z PANDATRONu mi pracoval až na 25 a víc VDC místo 12-18,asi byly tranzistory poctivý,některý potřebujou na tenhle režim i 50VDC).

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Brudr »

Deore3 píše:Tak regulátor napětí už funguje tak jak má. Jen prozváněčka nechce vydávat zvuk, protože do reproduktoru jde nějak moc malé napětí. Ale to nevadí, hlavně že mám ten regulátor :D . Zkusim na to ještě mrknout. Ten vypínač už předělávat nemůžu, protože deska je už vyleptaná a spájená, ale příšte to tak udělám. Podle mě jsem se ale s vypínačem co má 6 vývodů a všechny od sebe oddělené setkal. Díky za rady
Kudy Ti jde, do prozváněčky, mínus napájení?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“