Stabilizovaný zdroj

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

Stabilizovaný zdroj

#1 Příspěvek od ondra732 »

Dobrý den, ubastlil jsem si tento stabilizátor http://www.volta.estranky.cz/clanky/zdr ... 2V_3A.html
a mám takový problém. Napájím ho vláčkařským transformátorem Fz1. Při zvýšení proudu na výstupu na 3A mi proud po chvilce začne kolísat a na ampérmetru mi skáče proud mezi 0A a 3A. Pokud proud snížím na 1A je všechno v pořádku a proud je konstantní. Moc se ve stabilizátorech nevyznám, mohl by mi tedy někdo prosím poradit čím to je? Děkuji moc.

Uživatelský avatar
MiroH
Příspěvky: 54
Registrován: 28 led 2011, 01:00
Bydliště: Nitra

#2 Příspěvek od MiroH »

to je tým vláčkařským trafem, maximálny prúd z neho je iba 1 ampér. Zapoj to na výkonnejšie trafo.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Ono by to to vláčkové trafo zvládlo, konstrukčně je několikrát předimenzovaný, ale má v sérii s výstupem zapojenou bimetalovou pojistku, která má za úkol ochránit před účinkem zkratovýho proudu (hlavně) připojený příslušenství. Nastavený vypínací proud toho bimetalového jističe je asi 1,5A. Takže pokud máš chuť si zabastlit, rozeber milou FZ1, vyhoď z ní selenový usměrňovač, dej do ní nějaký Si usměrňovací blok na aspoň 5A a pro ten svůj stabilizátor udělej přídavné výstupní svorky, zapojené MIMO ten originální tepelný jistič. Z vlastní zkušenosti vím, že trafo z FZ1 bez velkých problémů dodá špičkově víc než 3A při 12V, naprosto s klidem pak odevzdá trvale 2A i bez úprav skříně (já vždycky radši do té pixly nadělal větrací díry, aby se trafo i usměrňovače líp chladily).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#4 Příspěvek od ondra732 »

Dobře děkuji Vám všem za pomoc. Myslel jsem si že to bude asi tím trafem. Pokusím se milou Fz1 trochu poupravit :)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

ondra732- jaký potřebuješ zdroj? Já že bych se mrknul, zda nemám nějaké trafo a to Fz1 od tebe zachránil, je jej škoda. Už z nostalgie, kdysi jsem s ním proháněl svoje H0 vláčky :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Popsaná úprava nemusí "vláčkotrafu" FZ1 vůbec ublížit, náhrada selenového můstku křemíkovým je doporučovaná v nejednom článku popisujícím jeho úpravy. Vyvést přídavné svorky neregulovatelného stejnosměrného napětí někam na bok skříně není takový problém a pokud se ta úprava s 7812 a přídavným externím trandem udělá v další krabici, nemusí se do FZ1 nijak dál zasahovat = jeho funkce zůstane dál zachovaná.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#7 Příspěvek od ondra732 »

Fz jedničce se opravdu nic nestane, už jsem se na to mrknul, usměrnovač objednán a do trafa nebudu jinak zasahovat. Původní regulovatelný SS výstup zanechám a pouze připájím usměrňovač. Nový výstup nejspíš taky připojím k regulátoru abych neměl pouze jeden stálý proud. Do trafa se mi nechce nijak vrtat, takže vývody protáhnu jedním otvorem pro šroub krytu.

Mimochodem mám také modelovou železnici H0 :D . Tímto ji ale nenapájím, mám ji digitalizovanou

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#8 Příspěvek od ondra732 »

Už jsem to ubastlit, ale vyskytl se mi problém s novým výstupem. Nemám ho totiž uzemněný a pokud jednu svorku spojím s nějakým předmětem, tak se mi na výstupu ukáže vždycky 12 voltů. Zkoušel jsem to nějak vyřešit, ale at dělám co dělám, nedaří se. Mohl by mi prosím někdo poradit jak to výstup uzemnit je-li to tím. Děkuji za radu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

A co je na 12V na výstupu 12V stabilizátoru divného?

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#10 Příspěvek od ondra732 »

Nejd o stabilizátor ale o samotnou Fz1 kterou jsem předělával. Pokud na regulátoru nastavím např. 5V a změřím multimetrem tak tam jsou, ale pokud se dotknu neizolované svorky je tam hned 10-12V. Pokud by blo vše dobře izolováno problém by žádný nebyl, ale rád bych tohle vyřešil.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Dej sem obrázek jak jsi to vlastně zapojil...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#12 Příspěvek od ondra732 »

Pouze jsem vyndal původní stabilizátor a vývody od něj jsem připojil k novému usměrnovacímu bloku s výjimkou vynechání pojistky.
Nevím jestli obrázky pomůžou.
Přílohy
Obraz0893.jpg
(295.6 KiB) Staženo 60 x
Obraz0891.jpg
V té čokoládě je uměrnovač.
(245.06 KiB) Staženo 81 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Nevypadal ten "stabilizátor", který jsi vyndal, nějak takhle ??? Jen s jedním průchozím šroubkem?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#14 Příspěvek od ondra732 »

Ano, přesně takhle,ale s jedním šroubem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Jesus Mária Madre de Díos...!!!!

To cos vyndal, je USMĚRŇOVAČ!!!! A pokud jsi ho vyndal, musíš ho nejdřív zase NAHRADIT stejně zapojenýma 4ks diod (třeba P600 nebo podobným typem), popřípadě nějakým MŮSTKEM zapojeným v jednom pouzdru - třeba takovým: http://www.ges.cz/cz/kbl10-GES04900450.html?listType=1 !!!

Mít tak ruce a nohy ten stábl 7812, cos ho tam nejspíš zapojil bez usměrnění přímo na střídavinu, umlátil by tě...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“