Přestavba ATX s SG6105

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

Přestavba ATX s SG6105

#1 Příspěvek od Hanger »

Zdravím, řeším přestavbu ATX zdroje s obvodem SG6105 na labík a stojím před problémem kde vzít referenčních 12V, které přivedu na pin 7 (což je nad/podpěťová ochrana 12V větve). Hledám co nejjednodušší způsob. Napadlo mě použít na tak malý proud zenerku, ale jediné napětí, které by mohla srazit je usměrněná síť, což mi přijde trochu moc, nehledě na to, že to bude galvanicky spojené se sítí. Pak mě napadlo srazit napětí kapacitně a pak stabilizovat, ale to by bylo také galvanicky na síti. Uvažoval jsem taky o SB zdroji, ale myslím, že potřebné napětí není ani hned na trafu (momentálně nemám možnost změřit). Železné tráfko je poslední možnost, kterou zvolím, pokud mi nezbude nic jiného (už jen kvůli prostorovým dispozicím). Napadá někoho nějaké řešení? Díky
Naposledy upravil(a) Hanger dne 12 srp 2012, 11:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

Neviem ale vecsinou StB trafo dava 5V a este najakych -+25V pre hlavny zdroj napr tl494, tak ze to napetie prived cez odpor a zenerku na ten testovaci vstup.... ale nepoznam riesenie zdroja s tym ktory uvadzas.

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#3 Příspěvek od Hanger »

Je to zdroj P-350A-C od Redstaru, schéma jsem bohužel nenašel. Ok, zdroj mam rozestavěný, ale nastavim 12V aby se rozběhl a zkusim těch 25V najít. Díky za informaci. :)
Naposledy upravil(a) Hanger dne 12 srp 2012, 11:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#4 Příspěvek od Hanger »

Přestavba se podařila, vzniknul zkratuvzdorný zdroj 3-15V 16A (zatím bez regulace proudu). Jen v určitých napěťových hladinách tak zajímavě vícehlasně slabě píská. Na chod to nemá vliv, ale nevíte někdo, čím by to mohlo být? Ptám se spíše pro zajímavost :)

Uživatelský avatar
martin980
Příspěvky: 73
Registrován: 23 led 2012, 01:00

#5 Příspěvek od martin980 »

Zdravím Ťa, mám nejaký zdroj s týmto io aj ja, prezradíš čo všetko a jak si v ňom upravoval??

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#6 Příspěvek od Hanger »

Zdravím,
určitě se rád podělím o své zkušennosti x)
Nejprve je potřeba na kontrolní piny V33 V5 a V12 přivést stabilní napětí danné hodnoty, řešil jsem to dvěma stabilizátory za sebe 12, 5 a pak dělič 3,3, napeti jsem vzal ze SB zdroje (hned za diodou, je tam kolem 17V). Můžete použít zenerky, já použil stabilizátory, protože jsem potřeboval nezávislých 5 a 12V ještě jinde. Při regulaci by napětí kolísala a pod/nadpěťové ochrany by vypínaly. Takto ochrany vyřadíme a můžeme upravit napěťový dělič zpětné vazby - triviální věc, to je všude stejný. Rozsah napětí 3-15V, já spodní limit posunul na 4V, protože níž se to trafu a zpětné vazbě při zátěži nelíbilo a syčely. Potom doporučuji vyhodit vše, co je za tlumivkou (za trafem), tzn ponechat pouze 12V větev a ostatní vypájet, hlavně kondy, protože by horní limit nemusely vydržet. Po pár eperimentech (kdy docházelo k jiskření - přechodnému zkratu) při 15V mi odešly diody. Doporučuji rovnou vyměnit na silnější proud. To je po elektronické stránce vše, výsledkem je zkratuvzdorný regulovatelný zdroj s funkčním proudovým omezením odpovídajícím původní 12V větvi. Regulaci proudu jsem zatím neřešil a v nejbližší době řešit nebudu, protože mi začal 1. semestr a je to docela hukot :)
Toť ode mě vše, přeji ať se dílo daří x)

Uživatelský avatar
martin980
Příspěvky: 73
Registrován: 23 led 2012, 01:00

#7 Příspěvek od martin980 »

Vďaka za rady funguje, ešte by som tam chcel dorobiť nejaké meráky.

Uživatelský avatar
martin980
Příspěvky: 73
Registrován: 23 led 2012, 01:00

#8 Příspěvek od martin980 »

Ahojte, tak až do nedávna bol v poriadku, až pokým ho bracho nenabral na špic, keď sa nabýjala baterka, vymenil som tranzistory na primári aj odpory k nim a stále nič. Má niekto typ?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

Zeby este aj tranzistory budiaceho trafa..... A pozor ak nevymenis vsetko co treba mozno to zhori zase....

Uživatelský avatar
martin980
Příspěvky: 73
Registrován: 23 led 2012, 01:00

#10 Příspěvek od martin980 »

Tie som meral, vyzerajú byť v poriadku. Neviem či ide signál z riadiaceho obvodu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“