HDD - operace formátování se nezdařila

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

HDD - operace formátování se nezdařila

#1 Příspěvek od mcmlxxx »

Ahoj,

dostal sem na přeinstalaci jeden stroj, Je v něm WD40GB jako C a Baracuda 250GB jako D.
Rozkaz zněl jasně, přeinstalovat Xp na C a na D nešahat. Udělal sem to a o D se nestaral.
Ale uživatel mi volal, že se na D nemůže dostat. Překontroloval jsem to, a opravdu D byl v háji - nepřístupný - správce disků ho zobrazoval s nějakým vykřičníkem.
Mávl jsem nad tím rukou (máme zálohy), že asi instalátor sáhl kam neměl a chtěl sem disk rozdělit a přeformátovat. jenže ouha, sice jde rozdělit, ale formát vždy končí chybou : operace formátování se nezdařila. Přitom disk je jakoby naformátovaný, a je vidět celá kapacita disku.
Používám Xp sp3 , deska je P4GE-VM s posledním dostupným BIOSem.

Co sem všechno vyzkoušel:
výměna kabelu, přehození na druhý kanál, odstranění všech ostatních zařízení (vypalovaček, disků), nová instalace OS, laborování s hodnotami v BIOSu - který mimochodem disk vidí správně a i správně ukazuje kapacitu disku.
Pokud disk zformátuju na jiném stroji, nebo přes USB -ata převodník, proběhne formát v pořádku, ale po připojení disku do počítače a spuštění testu, test běží 3dny a nemá se ke konci... . Na disk se přitom dá zapisovat data.
Zkoušel sem i výměnu za úplně stený model disku - stejný problém.
Podle dokumentace deska umí disky větší než 137GB, a pokud vím, tak problém bariéry 160GB je věcí operačního systému ( opraveno v XP sp 1, používám SP3 )

Zkoušel sem i disk rozdělit na poloviny, ale taky to nefunguje.

Já už vážně nevím co s tím.

Má někdo nějakou myšlenku?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Kontrolu v SeaTools jsi zkoušel, jestli nenahlásí nějakou chybu?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já při přeinstalech raději ostatní disky odpojuju. Jednou se mě totiž nějak záhadně posunuly písmenka (původní C nějak stávkovalo) a instalátor zformátoval D. To se pak člověk smíchy neudrží.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#4 Příspěvek od mcmlxxx »

ano, i tento nástroj jsem tam nainstaloval.

smart test - fail
Short DST - pass
Short generic - fail

atd.

ale nemá to moc vypovídací hodnotu, protože stejné výsledky dosáhnu i když tam dám stejnýho Seagate 250GB ze skladu, nebo 350GB Seagete.

Všechny disky přitom na jiném PC bez problému běží a seatools nahlásí vše OK.
Takže v HDD to není. Je to buď v OS nebo v BIOSU nebo v řadiči.
Když mám disk připojený přes USB/ATAPI převodník, bezproblémů funguje i formátuje. Jenže to mi neřekne, jestli je chyba v ovladači nebo BIOSu, protože převodník má svůj vlastní ovladač.

Ze zoufalství jsem už zkoušel disk napájet z externího zdroje, abych zjistil jestli do napájení neleze nějakej bordel, ale chová se to stejně.

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#5 Příspěvek od mcmlxxx »

ZdenekHQ píše:Já při přeinstalech raději ostatní disky odpojuju. Jednou se mě totiž nějak záhadně posunuly písmenka (původní C nějak stávkovalo) a instalátor zformátoval D. To se pak člověk smíchy neudrží.
Tohle už jsem Zdenku taky zažil, sice jen jednou za cca 20let, ale dávám Ti za pravdu. V tomto případě to nebylo potřeba, protože na D byly data která mohu obnovit.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

ZdenekHQ píše:Já při přeinstalech raději ostatní disky odpojuju. Jednou se mě totiž nějak záhadně posunuly písmenka (původní C nějak stávkovalo) a instalátor zformátoval D. To se pak člověk smíchy neudrží.
Vždy se má fyzický další HDD odpojovat při instalaci OS na ten první. Nejde jen o písmenka, ta se dají za pár minut přehodit, ale jde o to, že OS při instalaci leze i na další připojené HDD a sbírá informace do svého bordelu na C: a při připadném trvalém odpojení některého HDD bude ten OS pěkně dlouho zmaten, pokud tedy v klidu pojede.

No a že zrovna v tomto případě to odpojení bylo opravdu nutné, to už tu autor popsal. :wink:

Věta "Rozkaz zněl jasně, přeinstalovat Xp na C a na D nešahat" znamená jen jedno ! Na HDD D: opravdu nešahat, takže při instalaci OS na C: měl být odpojen a připojen až po celé instalaci toho OS.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od robo »

Pokud je fyzicky pouze jeden rozdeleny disk, staci d zneviditelnit? Nebo je to zbytecne a instalacka oken vidi i tento skryty oddil.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“