Zmenšení rozptylu trafa

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
PavelFF

#16 Příspěvek od PavelFF »

Chtìl jsi dostat U2 = 200V , taks namotal:
N2 = (200V) x (9,6 z/V) = 1920z

jenže vinutí s N2 dává U2=250V (tj.7,68z/V) . Pøedpokládám , že U1 = 230V

Z toho:
N1 = N2x (U1/U2) = 1920z x(230V/250V) = 1766z

Trafo dává 1,25x vìtší napìtí než byl pøedpoklad. Primárních závitù je 1,25x ménì, než byl pøedpoklad. Sycení rovnìž, akorát není jasná poèáteèní hodnota, protože nevím, odkud je údaj 9,6z/v.

Každopádnì, s pøihlédnutím k pøedchozímu pøíspìvku, je to sycení moc vysoké. Spoèítej to.

Prstenec je závit (nebo nìkolik) nakrátko z plechu , namotaného kolem celého jádra trafa , jakoby paralelnì s vinutím. V tomto pøípadì to asi moc nepomùže. Mùžeš to vidìt v jednoèinných spínaných zdrojích do monitorù, videa, skenerù apod. Má to tlumit rozptylový tok co uteèe mimo jádro.

PavelFF

#17 Příspěvek od PavelFF »

Divnì jsem to napsal. Chtìl jsem øíct, že sycení je vyšší 1,25x proti pøedpokladu.

Uživatelský avatar
msar
Příspěvky: 253
Registrován: 22 dub 2006, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#18 Příspěvek od msar »

Takže jsem to přepočítal. Přeměřil jsem napětí:
1) 1900z mělo dávat 200V, naprázdno dává 270V
2) 60z mělo dávat 6,3V, naprázdno dává 8,8V
3) 125z mělo dávat 13V, naprázdno dává 18V
Počítám podle vzorců z knihy Nečásek: Radiotechnika do kapsy
Vyšlo mi asi 7z/Volt
Primár by měl mít 1610z.
Sycení jádra mi vyšlo takřka 1,3T
Chtěl bych zmenšit na 0,8T. Na primár bych měl přivinout necelých 1000 závitů. Do primáru nechci moc zasahovat, ale něco tam přivinu.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#19 Příspěvek od Radix »

Pozor na žhavící napětí, naprázdno musí být vyšší, než jmenovité, po zatížení se zmenší.
Žhavicí vinutí zkus zatížit na jmenovitý odběr a pak ho změř.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

nevím, jestli se takové manévry s trafem vůbec vyplatí, přivíjet 1000z tenkým drátem, demontáž a montáž plechů, spousta času a nakonec nejistý výsledek, nebylo by snadnější sehnat dvě tahle trafa a zapojit primáry do série? nebo si nechat zakázkově navinout toroid, ten prcek 50W co potřebuješ by mohl být za nějakých 300-400,-

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#21 Příspěvek od pole »

Mozno to tu uz dakdo pisal nechce sa mi to cele citat :) Ale skus to trafo pootacat vo vsetkych smeroch a najst najvhodnejsiu orientaciu. A najmenej to bude rusit podla mna ked das trafo za paticu obravovky a otocis ho tak aby ziarilo do tolu... Vele trafo mozes este odtienit kritom z dobre magnetickeho materialu napr permaoilu.... Ale nestaci len prepazka ale trafo treba uzavriet cele.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Ale i hliníkový nebo měděný kryt stíní mag. pole, akorát musí být dost tlustý, nejlépe několik hloubek vniku pro daný kmitočet.
Vzhledem k tomu, že hloubka vniku na 50 Hz pro plocháč Al je asi 12 mm a pro kruhový kanál z mědi asi 30 mm, je tvoje rada nad zlato, nejen nad hliník! :lol:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

No tolik snad ne, pamatuji, že 50Hz v mědi snad dělá 6mm a v hliníku o něco víc 8-) Když má někdo hliníkový špalek, může to zkusit. Asi to bude levnější než mmt nebo podobné materiály.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#24 Příspěvek od miroja »

Este jeden tip, preco je sytenie take velke. Ten trafak sa ratal este v obdobi, ked nam EU nevnutila 230V, cize o 10V menej. Skus len pre pokus odcitat nejakym trafom 10-20V z primaru co to urobi na sekundare. Teoreticky by si potom mohol pri spravnom natoceni toto druhe trafo pouzit na rusenie magnetickeho pola toho hlavneho trafaku, aj ked tento bude vyzarovat podstatne menej.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

Hezká teorie, ale tak nějak v praxi nefunguje. Ono to přesycené trafo vyzařuje kupu harmonek, jednak 3. harmonickou, jednak harmonické, vzniklé proudovými rázy usměrňovačů. Vzhledem k rozměrům obrazovky je kompenzace běžnými prostředky na houby.
Prostě zanech planých pokusů a začni s trafem, které je na to určené. Konstrukce trafa pro osciloskop byla popsána tuším v RK někdy v roce 1965, a pochybuji, že bys dnes vymyslel něco převratného.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Vyšlo mi to z nějakého appletu pro výpočet hloubky vniku pro různé materiály, možná že se konstanty časem změnily :wink:
Jinak jsem našel ještě zmínku o stínění v blízkém poli a v homogenním poli. Poctivý smotek supermalloye každopádně udělá svoje.
Harmonických bych se na obrazovce nebál, jejich amplituda proti síťovému kmitočtu už nebude významná, ledaže by dotyčné trafo bylo mimořádně zprasené. S tou kompenzací máš pravdu, rušivé pole je tak prostorově nejednoznačné a rušený objekt tak nešikovně dlouhý, že vytvoření symetrického antipole je prakticky neproveditelné. Za časů SSTV, kdy se kutilům jaksi blbě sháněly onačejší feromagnetické materiály, proto nejčastěji rezignovali a stavěli napájecí zdroje osamocené a samotný monitor drželi ve "splendid isolation" :wink:
Sám jsem poznal hanebnou nedostatečnost plechovky od džusu :roll:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

U přesycených traf právě ta 3. harmonická může být dominantní.
Teoreticky se dá pole kompenzovat jednoduše - je třeba udělat 2 shodná trafa, umístit je v jednom bodě časoprostoru a zapojit obráceně :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

No právě :lol: udělej mi prosím tě trafo, které bude mít 20-50W a bude mít objem asi tak 0,001 cm3 :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

Otázka je, jestli není jednodušší udělat spínaný zdroj. Kdysi kolega řešil osciloskop externím 40VA trafem 12V a vše si nastřídal na malém feritu v kobce.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Otázka je, jestli není jednodušší udělat spínaný zdroj. Kdysi kolega řešil osciloskop externím 40VA trafem 12V a vše si nastřídal na malém feritu v kobce.
případně osciloskop s LCD 640x480. Trafo 10VA pak může být klidně i interní :roll:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“