Záznějový oscilátor

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Záznějový oscilátor

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdravím. Na internetu je spousta schémat BFO (zázjových oscilátorů) jde o co nejjednoduší zapojení, u kterého budu mít jistotu že bude dobře fungovat, můžete mě někdo doporučit nějáká schémata?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

CZJKP1 píše:co nejjednoduší zapojení, u kterého budu mít jistotu že bude dobře fungovat
Jirko, Jirko, Jirko . . .

vyber si co cheš . . .

nejlepší bude ten, co se ti ho podaří zprovoznit . . . .
kdokoliv ti něco poradí, bude nakonec ten nejhorší, protože si to stejně uděláš po svým . . .

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od CZJKP1 »

Ahoj. Počítal jsem, že mě odepíšeš jen ty :wink: na EB moc amatérů není. :roll:

Tak mezi prvními jsem našel tento, mam to už pár let v záložkách

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/ssb_bfo.htm

a tento

http://www.quido.cz/261/tyden.htm

To v obrázcích jsem hledal, je jich tam fakt halda, ale který bude nejlépe fungovat ? :roll:

Největší obavu mam z toho, že to asi nezvládnu připojit, ono se to připojuje k detekční diodě, že? Ne na anténí vstup.. Zvažuji, jestli to bude lepší připojit k Tsl ,,populár" anebo VEF 206, ale ty pamatuješ, jak ta moje VEF 206 je divná že nesedí popisky se stupnicí. Ta VEF206 byla dědy. On vyprávěl, že mu to spadlo až ze skříně na zem, a dával mu to jeden opravář - známý do hromady.. Je tedy možné, že stupnice praskla, a použila se z jiné verze VEF206. Myslel jsem, že najdu na netu někde tu upravu -přidání BFO zakreslenou, a tím se budu moci inspirovat, ale moc co se týče SSB atp. jsem nikdy nenašel.. Když zadám BFO nebo taky záznějový oscilátor do AR-Base vykazuje to pouze jeden jediný záznam¨...

Třeba todle je ,,úchvatný" http://www.youtube.com/watch?v=VEJVrOXGgRU proč to ale má připojené jen na anténní vstup přijímače a né na detekční diodu..???

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Když nejjednodušší, tak bych zkusil toto.
Třeba 74HC14, napájený stabilizovaným napětím 5V a nějaký kvalitní C a myslím, že stabilita bude postačovat. Obdélník přece pro směšování nebude vadit, že?
Přílohy
BFO.png
(910 bajtů) Staženo 311 x

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od CZJKP1 »

Heheh.. To je pěkný :wink: :wink:

Zkusím to, Ten obvod asi nemám, mám tu sice nějáká Tesla MH xxxx ale neznám který je toto klon..

Mam rozdělaný už to z Q Klubu. Protože jsem nedokázal být s tímto už neaktivní a jsem už nedočkavý :D

Cívka je tam popsaná, tak jsem ji namotal, posuvkou jsem změřil drát a vidím, že má 0.2 a pak čtu již vybledlým písmem na cívce 0.16, jenže to už bylo onech 200 z hotovo, doufám, že to nebude moc vadit :roll: I když vím, že ve VF se dbá na přesnosti..

Mohu tam místo toho KF508 dát KF506. Důvod je takový že jsem prostě šáhnul do skleničky a vytáhl KF506 a né KF508 a asi tam ani KF508 nebude :D... Musel bych ho z nečeho vypájet současně nemam z čeho..
Přílohy
bfo.jpg
(16.18 KiB) Staženo 371 x

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#6 Příspěvek od Davidsev »

Strčit tam můžeš co chceš, akorát si za pomocí osciloskopu nastav pracovní bod tranzistoru tak, aby z toho lezla co "nejhezčí" sinusovka...
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#7 Příspěvek od edoedo20 »

Nakolko ruske radia pouzivaju tranzistori p-n-p, je vhodne aj bfo robit s p-n-p kvoli napajaniu. Prikladam schemu mnou overeneho bfo pracujuceho s ruskym primacom selena.
Přílohy
bfo.jpg
(18.25 KiB) Staženo 150 x
Naposledy upravil(a) edoedo20 dne 20 srp 2012, 06:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od patrikvarga »

edoedo20 píše: Prikladam schemu mnou overeneho bfo
Až na to , že keď dáš trimer do krajnej polohy odpáliš tranzistor.

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#9 Příspěvek od edoedo20 »

Dakujem pan patrikvargla za pripomienku. Urcite je vhodne do serie s trimlom zo strany Ucc zapojit odpor. Ja som zvysoval bazove napetie od nuly voci emitoru az po nasadenie oscilatora, takze ziadnemu zniceniu nedoslo. Samoztrejme ta moznost tu je. Po nastaveni je vhodne delic premerat a nahradit pevnymi odpormi. Pripadne sa nuka otvorenie baze s kolektoru jednym odporom M1, ako je to v predchadzujucom zapojeni pri tranzistore n-p-n. Ale toto nemam overene.
Este by bolo vhodne doladovat rezonancny obvod napr. varicapom, ako je to v produktdetektore uvedenom pri prijimaci ssb s KA22471.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

Davidsev píše:Strčit tam můžeš co chceš, akorát si za pomocí osciloskopu nastav pracovní bod tranzistoru tak, aby z toho lezla co "nejhezčí" sinusovka...
Proč prosím pro obyčejný BFO je potřeba čistý sinusový signál, proč to nemůže být obdélník?
Vyšší harmonické po směšování (např. nad 1kHz) se dají potlačit RC.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od CZJKP1 »

Ten tvůj BFO se mě líbí. Teď už mam sice rozdělaný jiný, ale ten tvůj bude fungovat určitě lépe, takže ho časem udělám a použiji místo toho co jsem už začal tvořit..

Jinak jako cívka se použije jedno vinutí VF transformátoru?. Něco jako toto?
http://aukro.cz/vf-transformator-zluty- ... 09133.html
Pochopil jsem dobře?

Jinak kam jsi to v té seleně připojil? Na detekční diodu nebo na anténu.. Pokud jsem dobře pochopil připojují se tyto záznějové oscilátory na detékční diodu, pak ale nechápu toto http://www.youtube.com/watch?v=VEJVrOXGgRU nebo je to snad jedno? Nejsem si úplně jist, jestli bych to totiž zvládl k té detekční diodě připojit

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#12 Příspěvek od edoedo20 »

Ano, je to mf. transformator z hocijakeho vraku tranzistoraku. Ja som pouzil zlty, ale moze byt aj iny. Dolezite je, aby bola zapolena primarna cievka, ktora je ladena spolu s kapacitou na mf. kmitocet. Sekundarna strana je len vazebna a ostava nezapojena. Inak je mozne mf. trafo aj navinut na povodnu kostricku aj s pouzitim povodnej kapacity. Cievka ma cca 150 zav. lakovanym drotom priemeru 0.1 mm.

Este k tomu, preco sa pouziva na bfo sinusovy oscilator.
Nosny kmitocet pri am modulacii je sinusovy. Modulacia ubera z amplitudy. teda vysielanie ticha je plny vykom vysielaca a max. hlasitost je minimalny vykom vysielaca. Pri ssb sa z povodnej am modulacii odstranuje nosna vlna a vysiela sa len tzv obalka. Dovod je vyziarit maximalnym vykonom vysielaca uzitocny signal a nie vysielat ticho.
Pre detekciu je nutne nosnu vlnu doplnit. Kedze povodna bola sinusova, tak treba z ohladom na skreslenie doplnit sinusovu. Robi sa to smesovanim vf kmitoctu s oscilacnym kmitoctom v smesovaci.
Nemam overene, co by nastalo, aka zrozumitelnost, keby sa smesovalo s hranatymi priebehmi oscilatora. Zrejme by to nebolo bohvie co, ak by to bolo vobec pouzitelne.

V selene som to pripojil na upraveny detekcny stupen. Navod uz mas v prvej odpovedi od ok1hga v odkaze http://ok1like.c-a-v.com/...

Po prvych uspechoch pocuvania na pasme je este nutne nahradit automaticku regulaciu zosilnenia mf. zosilovaca rucnou.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#13 Příspěvek od jarda »

Těch mftr je mezi kutily i nepoužitých dost, kolik je třeba? A to SSB není až tak jednoduché, nejen nosná http://cs.wikipedia.org/wiki/Amplitudov%C3%A1_modulace

Uživatelský avatar
edoedo20
Příspěvky: 212
Registrován: 10 lis 2010, 01:00

#14 Příspěvek od edoedo20 »

Jada, samozrejme suhlasim, ze problematika je ovela zlozitejsia, ale pre prve pochopenie principu ssb najme z hladiska prijmu pokladam zjednodusene objasnenie za uzitocne.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od radekrd »

patrikvarga píše:
edoedo20 píše: Prikladam schemu mnou overeneho bfo
Až na to , že keď dáš trimer do krajnej polohy odpáliš tranzistor.
Neodpálí, nestane se nic. Odpor mezi běžec trimru a bázi tranzistoru by se hodil, ale ze zcela jiného důvodu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“